Pamatujete Televarieté? Legendu televizní zábavy zná asi každý, málokdo ale ví, že se natáčela ještě v roce 1998

4.1.2022
Jaroslav Svoboda

Televarieté, často též nazýváno legendou normalizační zábavy. Má mnoho fanoušků a nejspíš i stejně mnoho odpůrců. Nicméně, i po tolika letech je stále legendou, kterou v současnosti můžeme vídat na ČT 3. Ať už je to, jakkoliv, ve své době byl tento pořad velice populární u všech věkových kategorií a to nejen díky skvělým moderátorům.

Televarieté je neodmyslitelně spjato s osobami Vladimíra Dvořáka a Jiřiny Bohdalové. K nápadu na televizní varietní show prý inspirovala Vladimíra Dvořáka návštěva pařížského klubu Olympia, kde zhlédl program rozdělený na dvě poloviny – první polovina sestávala z výstupu různých umělců a po přestávce následovala hodina věnovaná jedinému umělci. Ovšem, samotný pořad od jeho počátků nemoderovala dvojice Dvořák – Bohdalová, nýbrž tehdejší televizní hlasatelé. Když se pak pořadu ujal sám Dvořák, tak první dvě desítky pořadů byl skutečně sám, i bez Jiřiny Bohdalové.

Televarieté se mělo původně jmenovat TV Varieté, normalizační vedení ČST ale tento „anglický“ název zamítlo, a to i přes „angažovanost“ Vladimíra Dvořáka.

Jiřina Bohdalová slaví 90! Divadlo ji stále baví a nehodlá končit

Pozdější vystupování Dvořáka a Bohdalové se často zdálo jako bezvadná improvizace, ale nebylo tomu tak. Jejich dialogy byly jasně dány a i ty nejhumornější situace byly přesně napsány ve scénáři. A tak, i ty scénky, které se zdály být jako stoprocentní improvizace, byly dlouho zkoušeny.

V Televarieté kdysi účinkovala i taneční skupina UNO, kde vystupoval také Richard Genzer, pro kterého to bylo jedno z prvních televizních vystoupení.

Televarieté bylo dvakrát dokonce využito jako silvestrovský program, byly to konkrétně 46. a 56. díl. Televarieté tenkrát bylo hlavním silvestrovským programem. Po revoluci už však o tento typ zábavy nebyl takový zájem, resp. vedoucí funkci tohoto typu televizní zábavy převzala nová televize Nova. Poslední ze 74 dílů Televarieté byl natočen v roce 1998, což bylo pouhý rok před smrtí Vladimíra Dvořáka.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte