Pamatujete televizní seriál, který byl hitem mládeže 90. let?

26.9.2020
Jaroslav Svoboda

Oním seriálem jsou Vládci kouzel. Možná vám tento název nic neřekne, ale určitě si každý vzpomene, když se vysloví jméno záporné hrdinky zlé Ashky se svým oblekem, který umí dávat elektrické výboje, nebo její soupeřky, mladé sympatické Kathy, cestování mezi paralelními světy, malý čínský vládce se svým orákulem, a souboje se záškodníky.

První série se točí okolo skupiny studentů, která se vydá do kempu, kde se jednomu z nich podaří otevřít bránu do paralelního světa. Projde touto branou, ta se uzavře a student Paul je v našem světě nezvěstný. Ocitá se ale ve světě, který je jiný než náš, lidé v něm žijí v jasně dané hierarchii, která odlišuje běžný lid od vládnoucí kasty, tzv. Vládců kouzel. Ti žijí uzavřeně od ostatních lidí, aby si uchovali technologické postupy a výdobytky, které jim dávají jejich moc. Mladý student Paul tak neví, jestli je vůbec možné vrátit se zpět, a nejen to. Prožívá řadu napínavých chvil a doslova bojů o život.

10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

Seriál vznikl v roce 1995 v australsko-polské koprodukci, kdy natáčení moderního světa probíhalo v Austrálii a naopak paralelní svět se točil v Polsku.

Na druhé sérii už se kromě dvou zmíněných zemí podílela i Čína. Nové příběhy s názvem Vládci kouzel 2: země dračího pána vznikly v roce 1997 a volně navazují na téma té první. Student Mek, který pochází právě ze země dračího pána odstartuje svým vynálezem nečekaný vývoj událostí. Nic netušící dívka Kathy se ocitá v Zemi Vládců kouzel a s dobrým úmyslem umožňuje osvobození zlé Ashky (která hrála už v první sérii). Kathy následným cestováním v čase zamotá hlavy obyvatelům několika paralelních světů.

Doslova ikonickým se stal díl, kdy se Kathy objevila v paralelním světě – vlastně středověkém, ve kterém nežily žádné děti a tak si dospělí museli nechat vyrobit plechové roboty. Kathy jako jediná mladá dáma tak byla opravdu horkým zbožím. Při jejím útěku ze zámku jí drželi palce snad všichni u televizních obrazovek.

První český sitcom se stal nesmrtelným. Čím byl výjimečný a proč je stále tak populární

Že je to všechno až příliš přitažené za vlasy? Omyl. Tento seriál byl ve druhé polovině devadesátek naprostý hit, což potvrzují i komentáři na ČSFD.

„Kult mého dětství a jeden z nejoblíbenějších seriálů,“ komentuje Dudek.

„I druhá série byla bomba.. kvůli tomuto seriálu jsem vstával okolo 6 každý víkend, když mi bylo kolem 9.. to byly časy,“ svěřil se viperblade.

„Tento seriál jsem sledoval v TV jako děcko a hrozně jsem to tenkrát žral. A věřím, že i teď bych si na něm našel to svoje,“ přidává se khedy.

„Pamatuju si tu dětskou křivdu, kdy jsem z různých důvodů nedokázal zastihnout následující díl (každý zcela záměrně končí v „napínavou“ chvíli), a tak jsem si před pár lety řekl, že to napravím. I přes to, že jediná dosažitelná verze byl nějaký pochybný VHS rip (nebo spíš Potato rip) jsem rád, že jsem tak učinil, a že jsem při koukání mohl být opět desetiletým chlapcem,“ dodává Mr. Filuta.

Nezbývá než jen dodat, že jedním z důvodů, proč se na seriál někteří z nás dívali, byla i půvabná dívka Kathy, kterou někteří z nás doslova milovali.Nepřehlédněte