22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Páni diplomaté byli příliš zahledění do sebe. Smlouva, která zrodila Hitlera

Další fotky

Vznik Společnosti národů, která měla zabránit budoucím válkám. Krutá ironie dějin. Páni diplomaté, zástupci vítězných mocností, se jistě tenkrát tvářili odhodlaně a historicky. Nevím, jestli u toho cvakaly fotoaparáty, ale před sto lety zřejmě ještě novinářský boom nefungoval. Jsem si však naprosto jist, že žádný z těch veledůležitých pánů se nedíval do zrcadel, které je tehdy obklopovaly. A i kdyby se podívali, stejně by v nich nic neviděli. Byli příliš samolibí a zahledění do sebe.

Reklama

Viděli by Německo na kolenou. O to jim přeci šlo. Koneckonců, to by jistě byl pro ně příjemný pohled. Viděli by hyperinflaci, obří nezaměstnanost, hladové bouře a rudé prapory. Občas se mezi nimi mihne hnědá, ale ta nikoho netrápí. Té hnědé však brzy začne přibývat. Židé v Egyptě trpěli v otroctví a čekali Mesiáše. I Němci ho brzy najdou. Hubený muž s knírkem a patkou vlasů, sčesaných na opačnou stranu, než je obvyklým zvykem. Umí mluvit, očarovat davy. Z očí mu sálá fanatismus, a ponížení Němci začínají zvedat hlavy a ohnuté hřbety.

Chcípali v zákopech a jejich rodiny doma hlady. První světová válka očima libockého faráře

Obrazy v zrcadlech se mění. Němci pochodují Paříží. Londýn se mění v hromadu hořících sutin a v děsivých táborech smrti mizí lidé po desítkách tisíců. Versailleská smlouva, podepsaná 28. 6. 1919 opravdu zrodila Hitlera a nacionální socialismus. Nedala Němcům šanci, zahnala je do kouta. Jistě, Francie utrpěla, na rozdíl od Německa, v první světové válce nesmírné škody. Lidské ztráty i materiální.

Nelze se divit, že v podmínkách této smlouvy se odrážela touha některých lidí po revanši. Ztráta území, která odpovídala velikosti dnešní České republiky. Přes sto miliard zlatých marek válečné pokuty. Alsasko Lotrinsko skončilo po půl století opět ve Francii, Sársko na 15 let pod správou vítězné Dohody. Snaha pokořit, potupit, zdeptat. Z dnešního úhlu pohledu to tehdy nebylo rozumné. Z pozice Československa tato smlouva určila pevné hranice nového státu, a její text byl zařazen v roce 1921 do sbírky zákonů.

FOTO: Versailleská smlouva

Versailleská smlouva - Mírová smlouva s NěmeckemVersailleská smlouva - Německo 1919 1Versailleská smlouva - FreikorpsVersailleská smlouva - na frontěVersailleská smlouva - Woodrow Wilson
Další fotky
Versailleská smlouva - bochník chleba za miliarduVersailleská smlouva - mapaVersailleská smlouva - ztráty NěmeckaVersailleská smlouva - hyperinflaceVersailleská smlouva - Výmarská republikaVersailleská smlouva - Německo 1919

Ale abychom nebyli nespravedliví. Senát Spojených států odmítl tuto smlouvu ratifikovat a ústy senátora Knoxe sdělil prezidentu Wilsonovi, že to není smlouva mírová, nýbrž dokument, který zakládá podmínky pro vznik další, daleko hroznější války. Jistě, USA mohli hledět na problémy Dohody s odstupem. Nicméně řídili se zdravým rozumem a stejnou chybu svých spojenců v roce 1945 neopakovali. Přišli zničit do Německa nacismus a nikoliv německý národ. Jakmile Hitler zmizel v propadlišti dějin, začalo se Německo stavět velice rychle s americkou pomocí na nohy. Jistě, byla v tom i vypočítavost a záminka zůstat v Evropě, ale pro Němce, kterým zbyla země v sutinách, to byl dar z nebes. Stejný příklad se opakoval i v Tichomoří. Japonci byli donuceni kapitulovat, ale symbol jejich národa, císař Hirohito, zůstal ještě dalších čtyřicet let na trůnu.

 

Před 1 hodinou
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama