Paní Melitta vynalezla jen jednu věc, zato podnikatelsky geniální

Další fotky

Nejde o nic menšího (nebo většího), než je předmět každodenní potřeby většiny z nás, obyčejný kávový filtr. Až se nechce uvěřit, že něco tak jednoduché musel někdo vynalézt. Tím někým byla Melitta Bentzová, která dala své firmě nejen svou pracovitost a srdce, ale i jméno.

Amalie Auguste Melitta Bentzová, roz. Liebscherová (31. 1. 1873 – 20. 6. 1950) se narodila v Drážďanech, kde také doslova na koleně založila svoji firmu na výrobu tehdy převratných papírových kávových filtrů, které po ní dodnes nesou jméno Melitta. Jako hospodyňka vypozorovala, že káva vařená v perkolátoru, tedy konvici na vaření kávy s filtrem, je vystavena vyšším teplotám, při kterých unikají některé těkavé látky z kávových zrn. Sice během vaření příjemně voní, ale uvařená káva naproti tomu je méně chutná. Při použití přístrojů typu espresso zase do kávy pronikaly jemné částečky rozemletých zrn, a navíc čištění filtrů bylo únavné.

První žena za volantem vyjela na cestu bez řidičáku a přitom vynalezla brzdové destičky

Melittu Bentzovou napadlo, jak by se mohl proces výroby filtrované kávy zbavit těchto nedostatků. Použila z mosazi vyrobený uzavřený trychtýř dole proražený hřebíkem, do kterého vkládala kornouty z různých materiálů, až přišla na to, že tou nejlepší možností je kornout vyrobený ze savého papír ze školního sešitu syna Willyho. Když se její takto přefiltrovaná méně hořká káva bez zbytků rozemletých zrníček setkala se všeobecným nadšením, Melitta se rozhodla založit firmu na výrobu kávových filtrů. Začala tak, že z jednoho pokoje v bytě, kde s rodinou bydlela, vytvořila dílnu a do nejprve manufakturní výroby zapojila všechny členy rodiny.

Když překrásná herečka vynalézá snad ještě líp, než hraje

Ve větším měřítku pokračovala s výrobou, když jí Císařský patentový úřad (Kaiserliche Patentamt) udělil 20. června 1908 patent na výrobu jejích filtrů a 15. prosince 1908 byla její společnost zapsána za poplatek 73 feniků do obchodního rejstříku jako „M. Bentz“. Prvními zaměstnanci se stali manžel Hugo a jejich synové Horst a Willy. Po uzavření smlouvy s klempířskou manufakturou prodala Melitta Bentzová roku 1909 na Lipském veletrhu už 1200 kávových filtrů. V roce 1910 získala společnost M. Bentz zlatou medaili na Mezinárodní výstavě zdraví a stříbrnou medaili od Asociace saských hostinských. Od roku 1922 si její kávové filtry mohli koupit i zákazníci v Československu.

Ve své době byla jednou z nejbohatších žen v Praze. Nosila obnošené šatstvo a nám zanechala ohromující odkaz

Těžké časy Melittě nastaly, když vypukla první světová válka. Barevné kovy byly zabavovány na postavení vzducholodě Zeppelin a další válečnou výrobu, Melittin manžel Hugo Bentz (1873 – 1946) musel narukovat do armády a byl poslán do Rumunska. Papír byl na příděl a kávová zrna nebylo možné kvůli britské blokádě dovážet vůbec. Melitta se ale nevzdala a tuto těžkou dobu přežila díky tomu, že začala vyrábět papírové krabice.

Utekla z kláštera mezi sudy od ryb, aby se mohla provdat za svůj idol

Poválečný nárůst poptávky způsobil, že se výroba firmy Melitta musela v Drážďanech několikrát přestěhovat. V roce 1928 byla poptávka po jejích výrobcích tak vysoká, že 80 pracovníků muselo pracovat na dvě směny, aby ji uspokojilo. A protože v Drážďanech už nebylo možné najít vyhovující výrobní prostory, rychle rozvíjející společnost se přestěhovala v roce 1929 do Mindenu ve východním Vestfálsku. To už měla na svém kontě na 100 000 vyrobených kávových filtrů.

Univerzálnímu krému je přes 100 let. Geniální vynález z lékárny

V roce 1930 převzal vedení společnosti syn Horst, čímž se její název změnil na „Bentz a Sohn” a o dva roky později Melitta Bentzová převedla většinový podíl v „Melitta-Werke Aktiengesellschaft“ na syny Horsta a Willyho. Na chod podniku ale stále dohlížela i tak. Melitta myslela i na výhody pro své zaměstnance, kteří dostávali vánoční bonusy a měli dovolenou prodlouženou ze zákonných 6 dnů na 15 dnů v roce. Založila pro ně také sociální fond.

Chtěl být letcem, ale vynalezl hmoždinku. Revoluční vynález v oblasti „připevňování předmětů na zeď ve vertikální poloze“

Po vypuknutí druhé světové války byla výroba filtrů ve firmě Melitta zrušena a společnost musela podpořit válečné úsilí Německa novými, vládou vybranými výrobky. Ke konci války se dělníci na čas dokonce museli přestěhovat do starých továren, kasáren, dokonce i hospod, protože části hlavní továrny byly zabrány pro potřeby spojeneckých jednotek, což podle příslušné dohody trvalo dvanáct let. V roce 1948 firma obnovila výrobu filtrů a papíru v jiných prostorách a v době úmrtí Melitty Bentz, tj. 20. června 1950, byla její společnost Melitta v Holzhausenu oceněna na 4,7 milionu německých marek.

FOTO: Melitta

Melitta - Melitta Bentz (1873 až 1950) – zakladatelka firmy – wikipedieMelitta - Melitta Bentz s manželem Emilem Hugem – wikipedieMelitta - Filtry na kávu od společnosti Melitta – wikipedieMelitta - Části elektrické konvice na vaření kávyMelitta - Elektrický percolátor – konvice na vaření kávy – wikipedia
Další fotky
Melitta - OLYMPUS DIGITAL CAMERAMelitta - OLYMPUS DIGITAL CAMERAMelitta - OLYMPUS DIGITAL CAMERAMelitta - Domácí spotřebič značky Melitta -wikipedieMelitta - 020bb17370f099cc1355741554637f21Melitta - Sídlo společnosti v německém Mindenu – wikipedieMelitta - Lidé přihlížejí přistání vzducholodi LZ 127 Graf Zeppelin – wikipedieMelitta - Fotka od StockSnap z PixabayMelitta - Filtr na kávu od společnosti Melitta – wikipedieMelitta - header-logo

V současné době řídí společnost vnuci Melitty Bentzové Thomas a Stephen Bentzovi, a tak i po více jak sto letech existence zůstala firmou rodinnou. Jako nadnárodní holding „Melitta Group KG“ se sídlem v Mindenu na východě Severního Porýní-Vestfálska zaměstnává přibližně 3 300 zaměstnanců v 50 společnostech a do jejího výrobní programu patří kromě filtrů i kávovary.

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama