Panna Marie hledala 8. prosince nocleh. A nebyla sama…

Další fotky

Motiv hledání noclehu se v adventním čase objevuje v několika různých variantách. Cítíme z něj naléhavost a nutnost úkrytu před nepohodou v době, kdy neexistovaly hotel, o airbnb ani nemluvě. Mnozí však nemají kam hlavu složit ani dnes…

V předvečer sv. Mikuláše (5. prosince) na střední Moravě obcházela domy žena, která měla na hlavě bílý šátek (plachetku) a pomoučenou tvář. Nedílnou „výbavou“ její osoby napodobenina srpu nebo cep. O dospělé neměla zájem, „věnovala“ se však zlobivým dětem. Někde se jí říkalo Boží matka, jinde smrt.

Na jihu Moravy, ale až po sv. Mikuláši, chodila Matička, stejně ustrojená, hrozila „srpem“ a zkoušela děti z modliteb.

Všechny tyto osoby chodily večer, tma pak ještě násobila u dětí efekt strachu při jejich objevení. V tuto dobu slunce zapadá krátce po 4. hodině odpolední, takže je dost času na to náležitě „prožít“ tyto obchůzky a „poctít“ každý dům, kde mají děti.

Cítíte erotickou rozkoš při hlazení, objímání a líbání stromů nebo hlíny? Vítejte mezi ekosexuály

Mikuláška

Na západě Moravy chodí na sv. Barboru (4.12.). Jinde zase doprovází sv. Mikuláše.

Protože každý člověk má svou matku, tak ji měl i sv. Mikuláš – Mikulášku. Lidová tradice ji přisoudila buď samostatnou obchůzku či chodila se svým synem. Před vstupem do domu šlehala březovými proutky po oknech a žehnala domu. V ruce měla cep nebo atrapu srpu na zlobivé děti. Samozřejmě měla v druhé ruce košík s dárky pro hodné a vychované děti. Děti na Hané se však bály zlé Mikulášky, a měly proč. Jednak vzhledu, byla celá v bílém a měla krvavé oči, a jednak jim sebrala bez ostychu dárky od svého syna.

Děsivý Krampus místy vytlačuje staré hodné čerty. Odkud se vzal a co bylo jeho úkolem?

Matička

Na severní Moravě se konaly obchůzky v jiné variantě a také v jiný den – 8. prosince na den Neposkvrněného početí Panny Marie. Tady chodily starší děti s „Matičkou“. Jedno z děvčat si vzalo šátek (plachetku) na hlavu a spolu s ostatními začaly obchůzku po domech. Chovaly se jako Mikuláš se vším všudy. Matička se vyptávala dětí, ptala se rodičů, jak se chovají, zda nezlobí a podle toho je obdarovala, napomenula nebo potrestala. Jako dárky posloužilo sušené ovoce, ořechy a domácí pečivo. Ne všude však matička se svým průvodem mohla dojít. Na odlehlých samotách to rodiče vyřešili tak, že nadílku dali dětem pod postel. Tento zvyk vznikl proto, že v těchto oblastech kdysi ještě Ježíšek nenaděloval a „matička“ nosila dárky místo něho.

Nejmilovanější světec má jmeniny 6. prosince, naděluje ale o den dřív. Co o Mikulášovi ještě nevíte?

Panna Maria v Betlémě

Jiný obyčej vznikl na památku toho, jak Panna Maria hledala devět dní neúspěšně v Betlémě nocleh. Před slavností Narození Páně (1. svátek vánoční) chodily ženy v tomto regionu devět večerů po devíti domech se soškou Panny Marie a v každém domě strávila soška jednu noc. Každý večer přišly se světly k domu, kde byla a odnesly ji do dalšího.

FOTO: Matička hledá nocleh

Matička hledá nocleh - muzeumvalasko 1.czMatička hledá nocleh - vmp.czMatička hledá nocleh - Mikulášská matička – Valašský deníkMatička hledá nocleh - muzeumvalasko 2.czMatička hledá nocleh - muzeumvalasko.cz
Další fotky
Matička hledá nocleh - turistickelisty.sportovnilisty.czMatička hledá nocleh - Valašské Meziříčí

Hledání přístřeší pro Pannu Marii je rozšířené v rakouském Innsbrucku a jeho okolí. Místní páter ji odtamtud přenesl do svého působiště v jihočeských Nových Hradech.

Dnes, 11:44
Fotbalová Sparta ve 20. letech minulého století vládla a šířila slávu rudých barev po celé...
Dnes, 11:30
Z tak šíleného zážitku by se zbláznil každý z nás. Talentovaný básník, občanským povoláním lékárník,...
Dnes, 10:00
Než si avokádo nebo mango koupíme, je dobré si ujasnit na co budeme toto ovoce...
Dnes, 08:00
Jmenoval Allen Welsh Dulles (7. 4. 1893 - 29. 1. 1969) a do čela CIA...
Včera, 17:30
Uznávaný hudební skladatel a kritik, jeden z nejvýraznějších představitelů německého romantismu. Robert Schumann však po...
Včera, 16:00
Ti starší si připomenou jeho díla, která museli znát jako povinnou četbu, pro ty mladší...
Včera, 14:00
Temnooká diva s hřívou černých vlasů a překrásným hlasem si vydobyla místo v panteonu nejlepších světových pěvkyň...
Včera, 13:39
William Abner Eddy se narodil 28. ledna 1850 v New Yorku v rodině pastora. Stejně...
křen, jídlo, zdraví
Včera, 11:30
Také zbožňujete k masovým pokrmům křen? Kdo asi ne, že? Je to vynikající bylina, která...
Včera, 11:11
Růžové brýle měl premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho sen o státní letecké záchranné službě, která...
Reklama