• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Panorama mnichovohradišťského zámku ztratilo svoji dominantu

  24.2.2023
  Fefík

  Těm, kteří ve čtvrtek 16. února procházeli zámeckým parkem v Mnichově Hradišti, se naskytl smutný pohled.

  Těm, kteří ve čtvrtek 16. února procházeli zámeckým parkem v Mnichově Hradišti, se naskytl smutný pohled.

  Rozložitá borovice černá s výrazně vychýleným kmenem o obvodu asi čtyř metrů, pod kterou se fotografovaly stovky novomanželů a tisíce turistů, definitivně ztratila stabilitu a padla k zemi. Panorama zámeckého parku ztratilo svoji dominantu.

  Borovice dlouhá desetiletí stála našikmo, až nyní se definitivně vychýlila ze svého těžiště vlivem podmáčeného terénu vlastní vahou zpřetrhala kořenový systém a padla,“ přiblížil okolnosti pádu majestátního jehličnatého stromu, jenž se tyčil mezi salou terrenou a konírnou, správce městské zeleně Luboš Dvořáček. „Osobně mi je z toho velmi smutno. Pro nás to byla ‚zámecká paní‘,“ dodal Dvořáček.

  Přestože stáří borovice se odhaduje na 220 až 250 let (přesné záznamy o jejím vysazení nejsou), z pohledu na kořeny je patrné, že postrádala hlavní kořen, který je obvykle kůlového tvaru, jde do hloubky a strom fixuje. Lze usuzovat, že kořeny narazily na opukové podloží, čímž došlo k vytvoření spíše mělčího kořenového systému.

  Otevření divadla v České Lípě se odkládá na září

   

  Luboš Dvořáček rovněž vzpomíná, jak borovici několikrát prořezával: „Na jedné vodorovné silné větvi byla prasklina asi padesát centimetrů dlouhá, patnáct široká a deset hluboká. Po deštích se vždy naplnila vodou a ptactvo z ní létalo pít a menší se v ní i koupalo. Krásná ukázka, jak to v přírodě funguje. Osobně si z borovice určitě ještě odeberu šišku a ze semen si vypěstuji její potomky. Zaslouží si to.“

  Jak s padlým stromem naloží Národní památkový ústav, v tuto chvíli ještě jasné není.

  Pád borovice, která patrně „pamatovala“ například schůzku tzv. Svaté aliance v roce 1833, kdy na mnichovohradišťském zámku uzavřeli společný pakt rakouský císař, pruský korunní princ a ruský car, má rovněž symbolický rozměr. Došlo k němu v roce, kdy po dlouhých letech odchází do penze kastelán Radovan Chmel a správce depozitáře Soňa Švábová.

  Zdroj: Město Mnichovo Hradiště  Nepřehlédněte