Papež Jan Pavel II. do Prahy zavítal před 28 lety. Proč je tato událost milníkem v naší historii?

Další fotky

Karol Wojtyla měl osobně k Československu blízký vztah a osobně ho navštívil ve 40. letech. Jako papež Jan Pavel II., kterým se stal v roce 1978, si musel na návštěvu skoro 12 let počkat. V roce 1990 na půdě Československa stanula hlava církve úplně poprvé. Proč se tak nestalo za první republiky?

Zdanění církevních restitucí je pořád ve hře. Důvod? Spory, které se nevyhnuly Praze a středním Čechám

Píše se 21. duben 1990, papež Jan Pavel II. slouží mši a dychtivě mu naslouchají statisíce lidí shromážděných na Letenské pláni v Praze. Je to jedna z významných historických událostí za téměř stoletou existenci naší země, kterou stojí za to připomenout.

Byl(a) jste v roce 1990 na mši s papežem Janem Pavlem II.?

Ano
56%
Ne
44%

Tato návštěva byla pro mnohé jedinečná, pro věřící i nevěřící. Půl roku po sametu byla společnost ještě plna euforie po pádu minulého režimu. Zároveň to bylo za necelých 72 let existence samostatné republiky úplně poprvé, co naši zemi papež navštívil. Papež Jan Pavel II. se do Československa těšil, ostatně byly snahy ho pozvat už v 80. letech, což se nepodařilo.

Katolická církev utrácí peníze z církevních restitucí. V Dolních Břežanech staví za 100 miliónů budovu pro Japonce

Bylo to poprvé a byli jsme druhou postkomunistickou zemí, kam zavítal

Běžně trvá měsíce i roky plánování papežových cest po světě. V tomto případě to bylo jinak, mnohem rychleji. Po pádu železné opony Československo bylo po jeho rodném Polsku druhou zemí z východu Evropy, kam Jan Pavel II. zamířil, protože ho měl rád. Kromě Prahy byl také ve Velehradu a Bratislavě.

Prohlédněte si VIDEO z papežovy návštěvy

Před šesti lety zemřel první český prezident Václav Havel, na jeho počest se nosí krátké kalhoty

Prezident Havel to tehdy považoval za zázrak. “Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku: Člověk, který byl  ještě před šesti měsíci zatýkán jako nepřítel svého státu, vítá dnes jako jeho prezident prvního papeže v dějinách katolické církve, který stanul na půdě, kde tento stát leží,” prohlásil tehdy.

Praha na začátku devadesátek: Rozjížděli to Stouni, vznikaly legendární kluby a připojili jsme se oficiálně na internet

Proč Československo nenavštívil papež už dříve?

V době první republiky nebylo časté aby papež cestoval po světě. Zároveň církev nebyla nadšena z rozpadu monarchie, s níž měla vybudovaný vztah. Mezi Československem a Vatikánem ve 20. i 30. letech vládly napjaté vztahy.

Za války ani za vlády KSČ to nešlo. Dokud se nestal papežem Polák, bylo nemyslitelné, aby hlava církve navštívila zemi ovládanou komunisty. Pro polské politiky však bylo nepřijatelné, aby Jan Pavel II. nemohl navštívit svou vlast i za minulého režimu, proto toto tabu částečně opadlo.

Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů. Byl více než jen symbolem doby normalizace…

Tehdejší prezident Gustáv Husák měl jiný názor. Papež mohl navštívit Československo již v polovině 80. let, kdy slavil 1100. výročí od smrti věrozvěst sv. Metoděj. Papeže pozval kardinál František Tomášek, prezident Husák se k pozvání nepřipojil.

Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

Jan Pavel II. nás navštívil třikrát, Benedikt XVI. jednou, František ani jednou

Do samostatné České republiky se Jan Pavel II. přijel podívat ještě dvakrát. A to v roce 1995, kdy navštívil Prahu a Olomouc. O dva roky později zavítal do Prahy a Hradce Králové. Roku 1999 ho navštívil prezident Havel ve Vatikánu. Slovensko navštívil v letech 1995 a 2003.

Papež Jan Pavel II. necelých 15 let od významné a v mnoha ohledech jedinečné návštěvy Československa, dne 2. dubna 2005, zemřel.

Čakovice mají svůj skvost. Je jím monumentální kostel ze 14. století. Čím je tak jedinečný?

Papež Benedikt XVI. k nám zavítal v roce 2013. Během své návštěvy, která trvala tři dny, navštívil Prahu, Starou Boleslav a Brno.

FOTO: Papež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František

Papež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Papež Jan Pavel IIPapež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Papež, Václav HavelPapež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Karol WojtylaPapež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Karol WojtylaPapež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Návštěva Španělska Iberia Airlines
Další fotky
Papež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Papež Jan Pavel IIPapež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Papež Jan Pavel IIPapež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Benedikt XVI.Papež – Jan Pavel II, Benedikt XVI a František - Papež František

Papež František se setkal s prezidentem Milošem Zemanem před pěti lety. Česko ani Slovensko stále nenavštívil, přestože dostal několik pozvání. V březnu 2018 papež povolil dovezení ostatků kardinála Berana, které do ČR dorazily včera (pátek 20. dubna).

Zažil hrůzy koncentráku, pak ho komunisti vyštvali do Říma. Kardinál Beran se nyní vrací do Česka posmrtně

 

Dnes, 17:30
Dnes bychom měli výhrady už jen k jeho původu, začátkem šedesátých let byly obecně etické...
Dnes, 16:00
V chilské poušti Atacama je zbudovávána moderní astronomická observatoř. Jejím úkolem je mimo jiné zaznamenávat...
Dnes, 14:00
Přestože Karel VI. trpěl vážnou duševní chorobou, která značně poznamenala jeho vládu i dlouholetý válečný...
Dnes, 13:14
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
Dnes, 11:30
Příroda - či Bůh - byli k Hedy Lamarrové štědří rovnou dvakrát. Díky své kráse natočila...
Dnes, 10:00
O tom, že krátké zamračené dny neprospívají duševnímu zdraví, ví snad dnes už každý. Skrývají...
zelenina bylinky nať
Dnes, 08:00
I v zimě můžete mít k dispozici do kuchyně čerstvé bylinky či zeleninovou nať. Je...
Včera, 17:30
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
Včera, 16:00
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Včera, 14:00
Na dnešek jsme slíbili povídání o jednotlivých elektrických kuchyňských pomocnících. Pojďme rovnou k věci. Mixér, šlehač,...
Reklama