Pár vztahů s muži i ženami, tři filmy. Víc James Dean nestihl

Další fotky

Dnes by slavil 99. narozeniny a měl za sebou dlouhou šňůru filmových trháků, bohatou sbírku Oskarů a zřejmě poněkud problematický osobní život. Nestalo se tak. Ikonický James Dean se zabil v autě ve svých pouhých 24 letech za okolností, které zůstaly nejasné dodnes.

James Dean se narodil 8. února 1931 jako jediné dítě Mildred Marie roz. Wilsonové a Wintona Deana. Oba rodiče byli z větší části anglického původu, rodokmen matky se dal vystopovat až k poutníkům z lodi „Mayflower“ a o otci sám herec prohlašoval, že byl také částečně domorodým Američanem. Nejvíce si Dean rozuměl s matkou, ale ta zemřela, když bylo Deanovi devět let. Otec se o něj sám nemohl kvůli svému zaměstnání starat, a proto ho poslal k jeho strýci a tetě na farmu do Indiany, kde byl vychováván v kvakerské rodině. Deanův otec sloužil během druhé světové války v armádě a později se znovu oženil.

Líbil se milionům žen, on však měl slabost pro muže. Charismatický Jean Marais

Během dospívání Dean hledal radu a přátelství u místního metodického pastora, reverenda Jamese DeWeerda, který měl zřejmě na něj vliv zejména v jeho budoucím zájmu o býčí zápasy, automobilové závody a divadlo. Podle některých pramenů měl Dean s pastorem dokonce „intimní vztah, který začal v době jeho docházky na střední školu a trval mnoho let.“ V roce 2011 vyšla zpráva o tom, že se Dean jednou svěřil Elizabeth Taylorové, že začal být pastorem zneužíván přibližně dva roky po smrti své matky.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

Po střední škole se v květnu 1949 James se svým psem Maxem odstěhoval do Los Angeles, kde žil u svého otce a nevlastní matky. Zapsal se do přípravky na studium na právnickou fakultu. Táhlo ho to však k herectví. Nejprve se objevil v reklamě na Pepsi Colu a dostal malé role v několika filmech a v televizi. Protože chtěl pokročit v herectví dál, odešel do New Yorku, hrál na Broadwayi a byl přijat do Actors Studia, kde se stal jeho učitelem Elia Kazan. Zkušený režisér odhadl mladíkův potenciál a obsadil ho do hlavní role svého filmu „Na východ od ráje“ natočeného podle románu Johna Steinbecka. Nespletl se. Právě díky tomuto filmu se z Jamese Deana stala velká filmová hvězda. Posledním filmem byl „Obr“ (1956) uvedený do kin až po jeho smrti.

Hvězdné i jiné chvíle Seana Conneryho. Stal se Jamesem Bondem i nejvíce sexy mužem 20. století

Jeho blízký přítel, spolubydlící v New Yorku a první životopisec, potvrdil, že měl s Deanem poměr a zmínil se také o jeho dalších vztazích s muži. Dále měl James Dean vztah s italskou herečkou Pier Angeliovou, Liz Sheridanovou a známou „bond girl“ Ursulou Andressovou.

Příběh jak z pohádky, krásná herečka a svatba s knížetem. Jenže se špatným a dodnes zcela neobjasněným koncem

James Dean se zabil 30. září 1955 ve svém voze Porsche 550 Spyder, kterému říkal „Malý bastard“, při čelní srážce s jiným autem, jehož řidič byl údajně oslněn za soumraku zapadajícím sluncem. Nevylučuje se však ani to, že šlo o riskantní hru a ani jeden z řidičů nechtěl prohrát a před tím druhým uhnout. James Dean tedy prohrál rovnou celý život – byl na místě mrtev. Nadále však žije jako filmová legenda jako kultovní ikona dospívajícího mladíka plného rozčarování a sociálního odcizení, jak je vyjádřeno v názvu jeho nejslavnějšího filmu „Rebel bez příčiny“, ve kterém hrál titulní roli nepokojného a bouřícího se Jima Starka.

FOTO: James Dean

James Dean - James Dean - James Dean v televizním seriálu (1955) -wikimedia.commons –James Dean - Ann Doran, James Dean a Jim Backus ve filmu Rebel bez příčiny -wikimedia.commons –James Dean - James Dean (1931 – 1955) -wikimedia.commons –James Dean - James Dean a Jo Van Fleet Ve filmu Na východ od ráje -wikimedia.commons –
Další fotky
James Dean - James Dean a Natalie Wood ve filmu Rebel bez příčiny -wikimedia.commons –James Dean - James Dean and Porsche Speedster 23F at Palm Springs Races, March, 1955. Copyright Chad White with permission. James Dean At Speed, 2005 Lee Raskin, author.-wikimedia.commons –James Dean - James Dean memorial junction in California at the intersection of California State Route 46 and Californbia State Route 41 -wikimedia.commons –James Dean - James Dean Memorial -wikimedia.commons –James Dean - James Dean monument -wikimedia.commons –James Dean - James Dean s Pier Angeli (1954) -wikimedia.commons –James Dean - James Dean -wikimedia.commons –James Dean - James Dean, Marilyn Monroe a Elvis Presley v Madame Tussauds London -wikimedia.commons –James Dean - James Dean, portrait by italian artist Graziano Origa -wikimedia.commons –James Dean - Julie Harris a James Dean ve filmu Na východ od ráje -wikimedia.commons –James Dean - Julie Harris spolu s James Deanem ve filmu Na východ od ráje -wikimedia.commons –James Dean - Natalie Wood a James Dean ve filmu Rebel bez příčiny -wikimedia.commons –James Dean - Plakát k filmu Obr (1956) – Rock Hudson, Elizabeth Taylor a James Dean -wikimedia.commons –James Dean - Plakát k filmu Rebel bez příčiny (1955) -wikimedia.commons –James Dean - Reklama s portrétem Jamese Deana -wikimedia.commons –James Dean - Bust of James Dean with Hollywood Sign in Background – Griffith Observatory – Los Angeles, CA – USA -wikimedia.commons –James Dean - James Dean Park Cemetery FairmontJames Dean - Located at Park Cemetery, Fairmount, Indiana -wikimedia.commons –James Dean - Star James Dean at the Hollywood Boulevard in Los Angeles, California, USA -wikimedia.commons –James Dean - Yasuo Mizui, Wall of Hope; James Dean Monument, Limestone, 4.5m x 13.0 x 1.2, France, in August 1989 -wikimedia.commons –

Po smrti  se James Dean stal prvním hercem, který obdržel nominaci na posmrtnou akademickou cenu (Oscara) za nejlepší výkon v hlavní mužské roli, a zůstává jediným hercem, který měl takové dvě posmrtné herecké nominace dokonce dvě. V roce 1999 ho Americký filmový institut zařadil jako 18. nejlepší mužskou filmovou hvězdu Zlatého věku v Hollywoodu v seznamu za 100 let filmu. (1. místo obsadil Humphrey Bogart)

Dnes, 17:30
Brigitte Bardot. Sexuální symbol 50. a 60. let 20. století. Filmová herečka, zpěvačka a v...
Dnes, 16:00
Náměstí květin. Opravdu poetický název, že? Pestrá paleta barev a vůní. Lidé jsou zde na...
Dnes, 15:01
Na polohraném dokumentu Pěšky bez hranic právě pracuje režisérka Eva Toulová. Je o tom, že...
Dnes, 14:00
Meditace s předmětem je cvičení soustředěné na prožívání přítomného okamžiku – vynikající způsob, jak si...
Dnes, 11:30
V zimě, i v té letošní, pleť opravdu trpí. Můžete jí chránit několika způsoby. Ideální...
Dnes, 10:00
Gottfried Bacher se narodil 17. 11. 1838 v rakouském Mühlbachu. V roce 1861 absolvoval báňskou...
Dnes, 08:00
I když naše duše není vidět a nemá ani žádnou hmotnost, vůni či chuť, cítíme...
Včera, 17:30
„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla...
Včera, 16:00
Nápadné a velmi dekorativní čemeřice zdobí zahrady častokrát už od prosince či ledna, leckdy kvetou...
Včera, 14:00
Když v únoru roku 1923, britský, amatérský archeolog Howard Carter, odpečetil Tutanchamovu hrobku, kterou objevil...
Reklama