Aviatická pouť letos bude, ale bez diváků

Aviatická pouť se v Pardubicích letos uskuteční 29. května v přímém přenosu České televize, ale bez diváků na místě. Předvede řadu letových ukázek. Jubilejní 30. ročník pořadatelé chtějí uskutečnit v plném rozsahu příští rok, kdy očekávají, že již bude možná přítomnost diváků.

„Chtěli jsme Aviatickou pouť dopřát našim fanouškům, ale letos to bohužel nejde. Zvažovali jsme, že ji sami natočíme a budeme streamovat. Potom přišla nabídka od České televize, ujme se náročného procesu přenosu,“ řekl pilot a autor programu Jan Rudzinskyj.

Vysílání začne zhruba ve 14:00, potrvá 90 až 100 minut. K vidění bude letoun Blériot, letos totiž uplyne 110 let od letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Vznese se francouzský stíhací dvojplošník z doby první světové války Nieuport 11, cvičný letoun Jak C-11, dvoumístní cvičný letoun Zlín Z-381, přiletí Flying Bulls Aerobatics Team. „Datumově je to letos 30 let od první Aviatické pouti, ale my výročí chceme oslavit až příští rok s diváky,“ řekl Rudzinskyj.

Na akci vystoupí akrobatický pilot Martin Šonka, bude mít dvě letové ukázky. Bude létat na letounu Zlín 142, co je podle něj legendární cvičný stroj, v Pardubicích na něm létá jako cvičný instruktor. Podruhé poletí se svým soutěžním speciálem Extra 300 SR.

Tak nám zabili Velkou pardubickou. Žokejové protestují proti úpravám Taxisu

Diváci mu budou chybět. „S lidmi na zemi je to úplně jiné. Je nádherné se s nimi bavit, když jdete letět, a pak když přistanete, oni vám řeknou, co bylo dobré, co už je nuda. I když na druhou stranu je dobré, když se letadla dostanou do televize. Zvlášť v této době, kdy letecké akce nejsou vůbec,“ řekl Šonka.

Před leteckou akcí, kterou organizátoři nazvali Májové letecké Pardubice, se uskuteční dvě výstavy. Budou od 10. do 31. května v Paláci Pardubice a u sochy Jana Kašpara na třídě Míru, připomenou výročí letu prvního českého aviatika a 30 let existence Aviatické pouti. Od 24. dubna do 31. května se bude konat on-line výstava na stránkách akce o třech dekádach jejího konání. Konat se budou i pietní akty u hrobu Jana Kašpara, u jeho sochy a památníku aviatiky na Dukle, řekla za pořadatele Majka Schillerová.

Akce pořadatele vyjde zhruba na milion korun, podílejí se na ní samosprávy, například Pardubický kraj dal 250 tisíc korun, a sponzoři, kterými jsou soukromé firmy. Náklady jsou letos nižší, protože organizátoři nemusí zajišťovat na letišti prostor pro diváky. Vystupující ale letos dostanou nižší honoráře, než je na leteckých dnech obvyklé.

„Chceme propagovat historii létání. Nejsme letos schopní vystupujícím zaplatit v plné výši. Všichni se s námi dohodli na poměrném vyrovnání,“ uvedl Rudzinskyj.

adp/ČTK

11.6.2021
V Pardubicích od pondělí do pátku pomůže s vakcinací proti koronaviru očkovací kamion. Urychlí očkování...
27.5.2021
Kvůli rekonstrukci bude letní koupaliště Cihelna v Pardubicích jednu sezonu zavřené. Dohodli se na tom...
25.5.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
25.5.2021
Venkovní bazény plaveckého areálu v Pardubicích jsou ze dvou třetin napuštěné. Od konce května, kdy...
24.5.2021
Při dnešní nehodě sanitky u obce Valy na Pardubicku zemřel jeden z převážených pacientů. Další...
21.5.2021
Dostihový spolek, který pořádá závod Velká pardubická, odmítl udělit akreditaci fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi, který...
17.5.2021
Sociálně demokratický hejtman Martin Netolický postupně přichází o funkce poté, co informoval Seznam Zprávy o...
16.5.2021
V Pardubickém kraji testy v sobotu odhalily jeden případ nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve...
13.5.2021
Jan Kašpar byl největším průkopníkem české aviatiky. Je také asi nejznámější první český letecký konstruktér...
30.4.2021
V Pardubicích je první sad se starými odrůdami ovocných stromů. Vysázeli ho dobrovolníci. Nachází se...
27.4.2021
Pekařští a cukrářští učni třetího ročníku ze střední potravinářské školy v Pardubicích se tento týden...
Reklama