Hrad Kunětická hora otevře nepřístupné části. Jeho podoba se vrátí do té původní

Od nové turistické sezony si návštěvníci hradu Kunětická hora budou moci prohlédnout jeho desítky let nepřístupné části. Památkáři dokončují první etapu oprav podle původního návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Obnovy se dočkalo západní křídlo s šestou bránou, navazující dřevěnou vestavbou, objekt bývalé dvořanské světnice a západní Jurkovičův palác.

„V západní části hradu bude probíhat normální klasická prohlídka s průvodcem. Budeme ukazovat interiéry šesté brány, které se realizovaly podle projektu Dušana Jurkoviče a byly opraveny,“ uvedl Jiroušek. Prostory budou vybaveny obnovenými originály nebo replikami dřevěného nábytku, schodišti a zábradlí a dalšího zařízení podle Jurkovičova návrhu.

Do západní části paláce byla vestavěna samonosná oceloskleněná konstrukce. Bude v ní expozice věnovaná Jurkovičovi a jeho dílům a rekonstrukci hradu na počátku 20. století, kterou prováděl Muzejní spolek. Už vloni byla dokončena obnova prvorepublikové dřevěné verandy podle Jurkovičova návrhu.

Pardubický Červeňák je zachráněn! Žádná silnice nebude

Zároveň ale nebudou přístupné jiné prostory, kde pracují restaurátoři. Letos a příští rok bude uzavřena další část hradního paláce a věž, kde se obnovují kamenické prvky, vnitřní omítky a opravují se elektrorozvody. V severním palácovém křídle vznikne dřevěná konstrukce v úrovni prvního patra s navazujícím ochozem ve druhém patře bývalého královského sálu. Poprvé v novodobých dějinách tak bude toto hradní křídlo zpřístupněno veřejnosti. Konstrukce umožní využití těchto prostor i pro výstavní, divadelní a hudební akce. „Chtěli bychom mít tuto část otevřenou od začátku sezony 2023,“ uvedl Jiroušek.

V roce 1919 hradní zříceninu zakoupil pardubický Muzejní spolek, z jehož podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo, které následně zahájilo opravy a zabezpečovací práce. Byly zčásti provedeny podle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče, na projektu spolupracoval i architekt Jan Pacl. Právě na základě této koncepce vznikla i vyhlášená restaurace s hodnotnými interiéry v západním traktu.

adp/ČTK

6.5.2021
Aviatická pouť se v Pardubicích letos uskuteční 29. května v přímém přenosu České televize, ale...
30.4.2021
V Pardubicích je první sad se starými odrůdami ovocných stromů. Vysázeli ho dobrovolníci. Nachází se...
27.4.2021
Pekařští a cukrářští učni třetího ročníku ze střední potravinářské školy v Pardubicích se tento týden...
22.4.2021
Město Pardubice otevřelo 19 venkovních hřišť, která byla dosud kvůli pandemii koronaviru zavřená. Lidé ale...
20.4.2021
Nemocnice Pardubického kraje natáčejí spoty, videa a podcasty na podporu očkování. Zaobírají se i dalšími...
19.4.2021
Dostihová sezona v Pardubicích začne 22. května, kdy se bude konat první kvalifikace na Velkou...
15.4.2021
U vlakového nádraží v Pardubicích bude mobilní testovací centrum na covid-19. Provoz zahájí nejspíš v...
9.4.2021
Pardubické šoféry nachytala kamera města při průjezdu svéráznou zkratkou. Kvůli zavřenému nadjezdu v Kyjevské ulici...
6.4.2021
Pardubice znají podobu dalšího parkovacího domu, který by měl stát v ulici Mezi Mosty. V...
1.4.2021
Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci...
Reklama