Jak je na tom pardubický letní stadion? Město splácí miliardový úvěr, nemá peníze na dokončení stavby

Město Pardubice možná nebude mít v příštích dvou letech peníze na dokončení modernizace letního stadionu. Není v dobré finanční kondici, musí mimo jiné splácet miliardový úvěr. Hrozí tak, že kvůli projektu omezí služby nebo prodá část svého majetku.

Do komise nominovali bezpartijního Vondrku Piráti. Je majitelem firmy Rybniční hospodářství v Lázních Bohdaneč. Předtím pracoval v bankovnictví.

Na letošní rok mají Pardubice schválené záporné provozní saldo 116 milionů korun, které je rozdílem mezi běžnými příjmy a výdaji. Ve výsledku to znamená, že veškeré neinvestiční příjmy města nepostačí na pokrytí výdajů běžného provozu a údržby města. „Provozní saldo je klíčový údaj pro sledování finančního zdraví města,“ uvedl Vondrka.

Záporné saldo město zaplatí z rezerv a dočerpá investiční úvěr miliardu korun od Komerční banky. Zastupitelé úvěr schválili v roce 2017, mimo jiné na letní stadion či modernizaci atletického areálu na Dukle.

„To se ale nestane. Místo toho se letos čerpá na pokrytí záporného provozního salda tak, že se k profinancování předkládají již zaplacené investice minulých let. Je to jako kdyby město pořizovalo zpětný leasing k zaplacení výdajů na běžný provoz a údržbu města,“ upozornil Vondrka.

Pardubický kraj pomáhá potřebným. Rozváží roušky a respirátory

Město se bance při získání úvěru zavázalo, že bude během čerpání a splácení úvěru udržovat provozní saldo kladné. „To již letos porušujeme a banky obecně vývoj ukazatele provozního salda velmi bedlivě posuzují a sledují ho také v průběhu čerpání a splácení úvěru,“ řekl Vondrka.

Na modernizaci letního stadionu město letos potřebuje 110 milionů korun, což podle Vondrky mít bude. Na příští dva roky budou Pardubice ještě potřebovat dalších minimálně 270 milionů korun, pokud nevzniknou ještě další náklady.

„Město muset razantně začít snižovat běžné výdaje k dosažení kladného provozního salda, tedy například snižovat náklady na vlastní provoz či omezovat některé služby pro občany. Další alternativou je potom rozprodej majetku města, protože navyšovat další zadlužení města nad miliardu korun není v současné situaci reálné,“ řekl Vondrka.

Stavební práce mají začít v dubnu. Kritiku, že město financování stavby nezvládne, primátor Martin Charvát (ANO) již na čtvrtečním zastupitelstvu odmítl. „Věřím tomu, že jsme schopni ekonomickou situaci zvládnout,“ řekl primátor. Město má podle něj šanci čerpat dotace z Národní sportovní agentury, a to až ve výši 50 procent. Projekt má již delší dobu oponenty v iniciativě Nechci stadion na dluh i mezi některými zastupiteli.

adp/ČTK

9.4.2021
Pardubické šoféry nachytala kamera města při průjezdu svéráznou zkratkou. Kvůli zavřenému nadjezdu v Kyjevské ulici...
6.4.2021
Pardubice znají podobu dalšího parkovacího domu, který by měl stát v ulici Mezi Mosty. V...
1.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.4.2021
Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci...
30.3.2021
Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem...
30.3.2021
Východočeské divadlo v Pardubicích stále neveřejně zkouší nové i dříve uvedené hry, i když naposledy...
23.3.2021
Společnost Linkcity získala stavební povolení na přestavbu bývalého areálu Tesly v Pardubicích. Postaví tam bytové...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
12.3.2021
Zelená brána v Pardubicích bude mít znovu omítku, kterou doporučují odborníci, aby nedegradovalo její zdivo....
15.2.2021
Městské knihovny v Pardubickém kraji znovu otvírají výdejní okénka pro půjčování knih. Vracejí se k...
12.2.2021
Není tolik legend české kriminalistiky, které by oplývaly takovou hrůzností činu, jakým byl Josef Kulík....
Reklama