Pardubická sídliště třídění nezvládají. Odpad vyhazují všude možně

Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci na Dubině a Slovanech. Někteří lidé do hnědých kontejnerů házejí odpad, který tam nepatří. Materiál se proto nedá kompostovat a končí na běžné skládce.

„Zkušenosti jsou smíšené. Je vidět, že řada lidí chce třídit, ale bohužel jsou lidé, kteří nerespektují, že hnědé nádoby jsou pouze na bioodpad,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.

Od října loňského roku do konce letošního února svezly Služby města Pardubic z pěti kontejnerů více než osm tun bioodpadu. „Zatímco s bioodpadem od rodinných domů není problém, ten ze sídlišť vykazuje značné množství znehodnocujících přísad. Zkrátka je stále dost lidí, kteří do hnědých označených kontejnerů vyhodí cokoli. Plasty, igelitové tašky plné komunálního odpadu,“ dodal Míča.

Češi se ve třídění odpadů opět zlepšili. Každý člověk vyhodil do barevných kontejnerů po 47 kilogramech odpadu

Město chce dál s tříděním bioodpadu na sídlištích pokračovat. Lépe označí hnědé kontejnery a zahájí osvětovou kampaň, například formou letáků, které lidem dá do schránek. Na podzim vyhodnotí, zda má smysl hnědé kontejnery rozmístit i na jiná sídliště.

„Uvidíme, jak to bude pokračovat v dalších měsících. Snad si ti nepořádní uvědomí, o jak důležitý zdroj nás svým jednáním připravují, a když už sami netřídí, nebudou alespoň mařit snahu ostatních,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Protože z bioodpadu znehodnoceného například igelitem nelze udělat kvalitní kompost, město ho vyhazuje na skládku. Z bioodpadu vytříděného od rodinných domů kompost vyrábí. Do hnědých kontejnerů nepatří směsný odpad ani jídlo, které prošlo tepelnou úpravou. Házet do něj lze slupky od zeleniny, ovoce, hlínu, květiny, rostliny nebo sedliny kávy a čaje.

Obyvatelé rodinných domů mohou v Pardubicích odděleně ukládat bioodpad ze zahrádek a domácností 15. rokem. Do projektu je zapojeno téměř 4 tisíce nemovitostí, včetně 14 základních a 35 mateřských škol. Bioodpad tvoří až třetinu směsného komunálního odpadu, kterého Pardubice ročně vyprodukují zhruba 14 500 tun.

adp/ČTK

11.6.2021
V Pardubicích od pondělí do pátku pomůže s vakcinací proti koronaviru očkovací kamion. Urychlí očkování...
27.5.2021
Kvůli rekonstrukci bude letní koupaliště Cihelna v Pardubicích jednu sezonu zavřené. Dohodli se na tom...
25.5.2021
Venkovní bazény plaveckého areálu v Pardubicích jsou ze dvou třetin napuštěné. Od konce května, kdy...
24.5.2021
Při dnešní nehodě sanitky u obce Valy na Pardubicku zemřel jeden z převážených pacientů. Další...
21.5.2021
Dostihový spolek, který pořádá závod Velká pardubická, odmítl udělit akreditaci fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi, který...
17.5.2021
Sociálně demokratický hejtman Martin Netolický postupně přichází o funkce poté, co informoval Seznam Zprávy o...
16.5.2021
V Pardubickém kraji testy v sobotu odhalily jeden případ nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve...
13.5.2021
Jan Kašpar byl největším průkopníkem české aviatiky. Je také asi nejznámější první český letecký konstruktér...
6.5.2021
Aviatická pouť se v Pardubicích letos uskuteční 29. května v přímém přenosu České televize, ale...
30.4.2021
V Pardubicích je první sad se starými odrůdami ovocných stromů. Vysázeli ho dobrovolníci. Nachází se...
Reklama