Ředitel Východočeského divadla: Herci mohou okamžitě začít hrát

Východočeské divadlo v Pardubicích stále neveřejně zkouší nové i dříve uvedené hry, i když naposledy herci vystoupili před diváky loni v říjnu. Je připravené kdykoliv otevřít, jakmile to epidemická situace dovolí. Je zastáncem otevřít divadla za rozumných a smysluplných bezpečnostních opatření, třeba i pro omezený počet diváků.

Jedině tak lze podle něj dokázat, že návštěva divadla je bezpečná a všeobecně přínosná. V letech před pandemií jednosouborové divadlo odehrálo 570 představení ročně. „Nevím, proč by měli být diskriminováni lidé, kteří se pravidelně testují, jsou po prodělané infekci či mají za sebou očkování a jsou ochotni dodržovat bezpečnostní opatření. Vloni naše divadlo, i přes všechny lockdowny, odehrálo 262 představení pro 65 tisíc diváků a nezaznamenali jsme jediný případ onemocnění, který by byl dáván do souvislosti s návštěvou divadla,“ řekl Dohnal.

„Koncem letošní sezony budeme mít nevyhraných 17 titulů. Stávající období jsme plně využívali k intenzivnímu zkoušení. Již nastudované inscenace jsme udržovali pravidelnými neveřejnými představeními, abychom je zachovali v původní kvalitě. Herci jsou ve skvělé kondici a mohou začít okamžitě hrát. V příští sezoně plánujeme méně zkoušet a více hrát, v jakém poměru to bude, ukáže konkrétní situace,“ řekl Dohnal.

Příjmy divadla jsou teď takzvaně na bodu mrazu, podotkl Dohnal. Na účtech má divadlo sedm milionů korun za neodehraná představení. „Divadlo má 8 500 předplatitelů, kteří stejně jako my doufají, že za své peníze uvidí zakoupená představení. Jakmile se situace uvolní, bude muset dojít k dohodě, jak to uskutečnit,“ řekl Dohnal.

Kultura a koronavirus. Divadlo musí šetřit a propouští herce

Příjmy z doplňkové činnosti, jakou je výroba kulis, jsou během pandemie mnohem omezenější. Některé zakázky jsou rozjednané, jiné pozastavené. „Dotace z města, kraje a státu zatím dostáváme a jsme připraveni za ně odehrát, co dlužíme,“ řekl Dohnal. Peníze navíc od samospráv divadlo zatím nepotřebovalo, nicméně má příslib od města, že ho v komplikované době padnout nenechá, dodal ředitel.

V listopadu a prosinci začal prodej sezonního předplatného, i když se nakonec divadla vůbec neotevřela. Diváci, kteří chodí na premiéry, si abonenty obnovili ze 70 procent. „Školy obnovily jen některé, ale to je spíš tím, že ani děti z velké části nebyly ve školách, takže jsme se pak s učiteli domlouvali, že počkáme, až se žáci vrátí. Jen minimum škol rovnou oznámilo, že letošní sezonu nebudou ani nabízet,“ řekla obchodní náměstkyně Lenka Moravcová.

Poslední představení před diváky se odehrálo 11. října loňského roku, na programu byla inscenace hostujícího souboru. Kromě zkoušení her se herci přesunuli i do on-line prostoru. Na jaře se pustili do nahrávání povídek českých autorů, poskytlo je zejména školám. Teď pokračuje projektem Čtení za časů korony, což jsou povídky pro dospělé. V přípravě je i načtení celé audioknihy.

„Spuštěna také byla pravidelná on-line talk show Dveře dokořán, neformální setkávání členů souboru. Na žádost Gymnázia Mozartova jsme připravili stream o inscenaci Žítkovské bohyně. Natočeny byly Praštěné pohádky podle scénáře a režie pardubického herce Jana Musila. Dramox do své nabídky zařadil záznam nové dramatizace Žítkovských bohyní. Do on-line prostoru vstoupil i cyklus scénických četní INprojekty,“ řekl mluvčí divadla Radek Smetana.

Divadlo bude podle Dohnala i po skončení pandemie doplňkově pracovat s novými komunikačními technologiemi. „Největším pozitivním poznáním však pro mě je, že poctivé divadlo a umění se nedá nahradit přenosem přes jakákoli média, že potřebuje živé lidi, jak v hledišti, tak na jevišti,“ řekl ředitel.

adp/ČTK

9.4.2021
Pardubické šoféry nachytala kamera města při průjezdu svéráznou zkratkou. Kvůli zavřenému nadjezdu v Kyjevské ulici...
6.4.2021
Pardubice znají podobu dalšího parkovacího domu, který by měl stát v ulici Mezi Mosty. V...
1.4.2021
Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci...
30.3.2021
Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem...
23.3.2021
Společnost Linkcity získala stavební povolení na přestavbu bývalého areálu Tesly v Pardubicích. Postaví tam bytové...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
15.3.2021
Město Pardubice možná nebude mít v příštích dvou letech peníze na dokončení modernizace letního stadionu....
12.3.2021
Zelená brána v Pardubicích bude mít znovu omítku, kterou doporučují odborníci, aby nedegradovalo její zdivo....
15.2.2021
Městské knihovny v Pardubickém kraji znovu otvírají výdejní okénka pro půjčování knih. Vracejí se k...
12.2.2021
Není tolik legend české kriminalistiky, které by oplývaly takovou hrůzností činu, jakým byl Josef Kulík....
Reklama