V bývalé Tesle budou byty. Na své si přijdou i zájemci o družstevní bydlení

Společnost Linkcity získala stavební povolení na přestavbu bývalého areálu Tesly v Pardubicích. Postaví tam bytové a rodinné domy a komerční objekty. Práce začnou v dubnu. S magistrátem zástupci developerské firmy v pondělí podepsali smlouvu o převodu brownfieldu, který je opuštěný od 90. let.

Developer měl areál čtyři roky pronajatý od města, nejdřív musel zaregistrovat studii a dokončit územní rozhodnutí, než město majetek na něj převede.

Bytový komplex Nová Tesla vznikne v areálu, který existuje od roku 1922. V rezidenční čtvrti bude 250 bytů a deset řadových domů, parkovací stání, parkovací dům pro 150 aut, náměstí s mobiliářem, komerční prostory. Developer postaví také sjezd z Kyjevské ulice. Staré objekty zbourá kromě uliční budovy Telegrafie, kterou chce od developera koupit za 150 tisíc korun Univerzita Pardubice.

„Začneme v dubnu a práce budou pokračovat další roky. První fáze vyroste do konce roku 2022, bude to kolem 127 bytů a k tomu potřebná infrastruktura. A pak se bude pokračovat, náměstí, obchodní prostory a Univerzita Pardubice bude rekonstruovat svoji část,“ řekla zástupkyně generálního ředitele Lincity Czech Republic Kristýna Zavrtálková.

Pardubický Červeňák je zachráněn! Žádná silnice nebude

Společnost Linkcity Czech Republic patří do stavební a developerské skupiny VCES, která působí v Česku a na Slovensku. VCES je součástí nadnárodní skupiny Bouygues Construction. V Nové Tesle nabízí k prodeji 126 bytů, čtyři pětiny už si kupující rezervovali.

Univerzita plánuje v Telegrafii rekonstruovat pro Fakultu zdravotnických studií. Areál velikosti 2,5 hektaru město vlastní od roku 2012, kdy ho získalo zdarma od kraje. Developer zaplatil za území přes 36 milionů korun, 40 procent z kupní ceny dostane hejtmanství. Částku použije na dopravního napojení blízké nemocnice, náklady ale budou vyšší.

„Sjezd bude na nadjezdu, kdy směrem ke staré hlavní vrátnici Tesly asi ve dvou třetinách bude odbočka k Tesle a na druhou stranu bude sjezd dolů, v místě dnešní autobusové zastávky. Komunikaci připravíme až do stavebního povolení. Počítáme s kofinancováním města,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Tesla je prázdná od 90. let, zhruba před 20 lety areál koupila společnost Foxconn, která tam chtěla stavět továrnu. Nakonec ji postavila v Černé za Bory a za korunu prodala areál kraji. Hejtmanství investovalo do sanace, pak nemělo pro areál využití a po letech se domluvilo s městem o převodu.

„K podpisu smlouvy s developerem vedla téměř devítiletá cesta. Myslím, že je to kvalitní projekt, považuji to za jakýsi pilot, kterým se můžeme inspirovat. Zaujaly mě zelené střechy, velké množství zeleně, citlivé napojení na stávající zástavbu rodinných domů,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

adp/ČTK

9.4.2021
Pardubické šoféry nachytala kamera města při průjezdu svéráznou zkratkou. Kvůli zavřenému nadjezdu v Kyjevské ulici...
6.4.2021
Pardubice znají podobu dalšího parkovacího domu, který by měl stát v ulici Mezi Mosty. V...
1.4.2021
Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci...
30.3.2021
Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem...
30.3.2021
Východočeské divadlo v Pardubicích stále neveřejně zkouší nové i dříve uvedené hry, i když naposledy...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
15.3.2021
Město Pardubice možná nebude mít v příštích dvou letech peníze na dokončení modernizace letního stadionu....
12.3.2021
Zelená brána v Pardubicích bude mít znovu omítku, kterou doporučují odborníci, aby nedegradovalo její zdivo....
15.2.2021
Městské knihovny v Pardubickém kraji znovu otvírají výdejní okénka pro půjčování knih. Vracejí se k...
12.2.2021
Není tolik legend české kriminalistiky, které by oplývaly takovou hrůzností činu, jakým byl Josef Kulík....
Reklama