• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pardubické lyžařské areály mají návštěvnost jako před pandemií

  20.3.2022
  Redakce

  Lyžařská sezona v Pardubickém kraji po loňském výpadku kvůli koronaviru byla podle provozovatelů skiareálů nadmíru dobrá. Lyžaře neodradilo zdražení jízdného na vlecích ani protipandemická opatření, která jeden čas platila, řekli zástupci lyžařských středisek.

  „Zima dopadla moc dobře, dostali jsme se na návštěvnost sezony 2018 a 2019, která byla dosud naše nejsilnější. Po dvou letech máme ze zimy radost. Sezona vyšla podle našich představ, i když se v ní odrážela proticovidová opatření, zdražování, které bylo nevyhnutelné. Dejme tomu o deset procent návštěvníků jsme mohli přijít,“ řekl marketingový manažer skicentra Sněžník v Dolní Moravě Tomáš Drápal.

  V Dolní Moravě na Orlickoústecku začala sezona časně v prosinci, areál měl brzy zasněženo. Jednou z novinek byla crossová trať pro veřejnost. Svým zaměřením je areál podle Drápala určitě lákavý pro rodiny s dětmi. „Dále na návštěvnost určitě měla vliv atraktivita regionu, zvýšila se tady lůžková kapacita nejen v Dolní Moravě. A my dlouhodobě nabízíme doprovodné volnočasové aktivity, večerní sáňkování, večerní lyžování, na sjezdovkách jsou restaurace,“ řekl Drápal.

  Sezonu hodnotí pozitivně také ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku. „Spoustu lidí bylo natěšených na lyžování, počasí nám přálo, asi si také chtěli od všeho odpočinout. Skladba jarních prázdnin byla příznivá, Praha nás objevuje. Věřím tomu, že byl i dobrý marketing,“ řekl Petr Toman z areálu.

  První polovina sezony byla podle Tomana náročná organizačně kvůli opatřením proti koronaviru. „V tomhle směru byla sezona jiná, v tom odbavování dotazů. Vyřizovali jsme obrovské množství telefonátů, lidé se ptali, jak mají opatření chápat. Kdybychom vytvořili call centrum, tak jsme tam mohli zaměstnat jednoho člověka na plný úvazek,“ řekl Toman. Rozdíl v návštěvnosti před a po uvolnění opatření ale nebyl patrný, dodal Toman.

  Sezona v hlineckém areálu na Chrudimsku zaplatí provozovatelům splátky bance za úvěr, v minulosti si skiklub půjčil na modernizaci deset milionů korun. „Zaplatíme mzdy. Předpokládáme, že nám zbude na zahojení šrámů, revize, opravy, náhradní díly, žádné velké investice do další sezony ale neplánujeme,“ řekl Robert Vokáč z lyžařského areálu.

  Skicentrum mělo obavy, že si lidé odvykli jezdit lyžovat, zájem veřejnosti se ale blížil předcovidovému období. Nejvíc lyžařů přijíždělo o víkendech a v odpoledních hodinách ve všední dny. „Naší partnerské škole se podařilo navázat úspěchy předešlých let, naučilo se v ní základy lyžování kolem 850 dětí ve věku pět až šest let,“ dodal Vokáč.

  Jízdné na hlineckých vlecích bylo pro letošní sezonu o několik procent vyšší než v té předchozí. „Nechci předjímat, že ceny udržíme do další sezony, do nákladů se promítají ceny energií, náhradní díly, přepravné. Zdražení paliv do rolby nás zastihlo už během sezony,“ řekl Vokáč.

  Lidé podle Vokáče respektovali platná nařízení, která vláda vydávala kvůli pandemii covidu. Skicentrum v Hlinsku v sezoně navštívilo kolem 17.000 lidí, dodal Vokáč.

  zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte