Druhý den uzávěry Česka, nemocnice na Pardubicku vyčerpaly kapacity

Česko má za sebou druhý den uzávěry a přísnějších opatření proti šíření koronaviru. Epidemie dál sílí a počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu je na rekordu. Pardubický kraj kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásil stav hromadného postižení. Vláda dnes po jednom dni ustoupila a už nezakazuje závodní stravování, strávníci ale musí dodržovat striktní režim. Firmy nad 250 zaměstnanců se připravují na povinné testování, které pro ně začne platit od středy.

Počet vážných případů covidu v pondělí pokořil nový rekord – v nemocnicích je 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných bylo 7717, tedy nejvíc od začátku listopadu. Laboratoře v pondělí potvrdily 12 150 nových případů nákazy, je to zhruba o 750 víc než před týdnem. Reprodukční číslo se mírně snížilo na 1,12, hodnota nad jednou ukazuje na sílící epidemii.

Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem lůžek. V Pardubickém kraji je situace kritická, podle hejtmana Martina Netolického (3PK/ČSSD) už v regionu nejsou pro pacienty s covidem žádná volná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Kraj bude muset žádat o pomoc okolní kraje. Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která krajské nemocnice sdružuje, vyhlásilo od dnešních 16:00 stav hromadného postižení osob. Znamená to, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. Zdravotníci se tedy nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

V celé zemi začaly v pondělí platit přísnější restrikce. Omezen je zejména volný pohyb lidí mezi okresy, při cestě do práce mimo okres bydliště se lidé musí prokazovat potvrzením, pro cesty k lékaři či na úřad musí předložit formulář nebo čestné prohlášení. Policisté v pondělí zkontrolovali více než 53 tisíc vozidel, v 1527 případech lidem neumožnili vstup do okresu. Policisté dnes uvedli, že preferují listinnou podobu potvrzení o účelu cesty mezi okresy, lidé ho ale mohou předložit i v elektronické podobě.

Přísnější podmínky mají trvat tři týdny. Kromě omezení cest mezi okresy se od pondělí zavřely také školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor nebo nanorouška, v obci aspoň rouška. Vláda navíc v pondělí zakázala zaměstnanecké stravování, dnes ale usnesení na mimořádném zasedání změnila a závodní jídelny povolila se striktním režimem sezení strávníků u stolu. Sdružení pro zaměstnanecké stravování to uvítalo, většina firemních jídelen podle něj začala opatření upravovat už loni na jaře a pravidla mají nastavená ve spolupráci s hygienou. Ve firemních jídelnách se podle loňského průzkumu sdružení stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí.

Německá policie zjistila padělky testů na covid. Hrozí statisícové pokuty

Firmy nad 250 zaměstnanců se připravují na povinné testování zaměstnanců, všechny lidi mají otestovat do 12. března. Firmy v řadě oborů jsou na testování připravené, nebo ho už provádějí. Vládou vyhlášené termíny pro testování považují za šibeniční některé banky a pojišťovny, výpadku pracovníků se obávají třeba pěstitelé zeleniny. Připravenost testovat hlásí velké stavební podniky, železniční i letečtí dopravci nebo nábytkáři, energetici často už pracovníky testují. Podnikatelské svazy nezaznamenaly, že by testy na trhu chyběly. Jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, Česká pošta, bude dělat testy ve všech krajích paralelně, přípravou testování se zabývá už delší dobu.

Vláda kvůli pandemii zakázala minimálně na tři týdny také zkoušky v autoškolách. Autoškoly je musely dnes narychlo rušit. Opatření může zdržet až desetitisíce žadatelů. Podle Asociace autoškol ČR provozovatelé museli reagovat velmi rychle, o změně se dozvěděli v pondělí před půlnocí. Provoz autoškol ale zcela zakázaný není, pokračovat může při dodržování protipandemických podmínek teoretická i praktická výuka.

Na Karlovarsko dorazily vakcíny z Německa. Česko pomohlo jen zčásti

Poslanci dnes zahájili březnovou schůzi a projednávají návrh na stoprocentní nemocenskou pro lidi v covidové karanténě nebo izolaci. Sněmovna by vládní předlohu mohla schválit, sociální výbor dnes plénu doporučil přijmout návrh zákona beze změn. Nyní činí nemocenská 60 procent průměrného redukovaného výdělku, po přijetí vládní předlohy by lidé pobírali sto procent v březnu a dubnu. Opatření by stálo podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí 2,3 miliardy korun. Vyšší nemocenská má podle vlády přispět k omezení šíření nákazy, má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény a hlásili své kontakty.

Na programu sněmovní schůze a rychlosti, s jakou poslanci projednají návrh na navýšení nemocenské, závisí, zda se dnes večer sejde vláda. Oficiálně premiér Andrej Babiš (ANO) jednání vlády nesvolal. Dopoledne kabinet videokonferenčně upravil některá opatření včetně kritizovaného zákazu používání firemních jídelen.

Od konce prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo od té doby přes 674 tisíc dávek vakcín, obě potřebné dávky dostalo asi 243 tisíc lidí. V pondělí se spustila registrace k očkování pro seniory nad 70 let, přihlásilo se jich zatím více než 225 tisíc lidí. Přibližně 20 tisíc z nich už má přiřazený i termín vakcinace. Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron, udělilo výjimku pro 12 tisíc dávek léku. Podle Fakultní nemocnice v Motole by první dodávka mohla do Česka dorazit po 21. březnu. Nemocnice u svaté Anny v Brně zkouší k léčbě pacientů s covidem lék ivermektin. Praktičtí lékaři nyní vedou jednání s ministerstvem zdravotnictví o tom, aby ho mohli k léčbě experimentálně podávat. Lék se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale už dříve uvedl, že má zatím k tomuto léku málo informací, aby ho mohl doporučit.

hpl/ČTK

13.4.2021
Od nové turistické sezony si návštěvníci hradu Kunětická hora budou moci prohlédnout jeho desítky let...
9.4.2021
Pardubické šoféry nachytala kamera města při průjezdu svéráznou zkratkou. Kvůli zavřenému nadjezdu v Kyjevské ulici...
8.4.2021
Pardubický kraj si stěžuje na dlouhodobě nedostatečné dodávky vakcín do regionu. V počtu naočkovaných 117...
6.4.2021
Pardubice znají podobu dalšího parkovacího domu, který by měl stát v ulici Mezi Mosty. V...
1.4.2021
Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci...
30.3.2021
Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem...
30.3.2021
Východočeské divadlo v Pardubicích stále neveřejně zkouší nové i dříve uvedené hry, i když naposledy...
23.3.2021
Společnost Linkcity získala stavební povolení na přestavbu bývalého areálu Tesly v Pardubicích. Postaví tam bytové...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
15.3.2021
Město Pardubice možná nebude mít v příštích dvou letech peníze na dokončení modernizace letního stadionu....
Reklama