S vakcínami jsou stále problémy. Pardubický kraj si stěžuje na nedostatečné dodávky

Pardubický kraj si stěžuje na dlouhodobě nedostatečné dodávky vakcín do regionu. V počtu naočkovaných 117 na 1 000 obyvatel je Pardubický kraj kraj těsně pod průměrem České republiky, který činí 119 na 1 000 obyvatel. Za ním zůstává v tomto ohledu osm krajů.

„Pardubický kraj je spolu se Středočeským a Ústeckým je stále ještě dominantně krácen na vakcíně Pfizer, kde jsme hluboko pod průměrem. Obdobně jsme na tom u vakcíny Moderrna, u vakcíny AstraZeneca jsme mírně nad průměrem,“ řekl dnes Netolický novinářům. Podle něj by kraj byl schopen očkovat výrazně více lidí, kdyby měl dostatečný počet dávek. Do regionu přišlo 162 až 163 dávek vakcín na tisíc obyvatel, celostátní průměr činí 184 až 187. K 5. dubnu kraj získal 63 990 dávek vakcíny Pfizer, 10 900 vakcín Moderna a 13 600 dávek AstraZeneky.

Podle náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaely Matouškové (STAN) se bude látka AstraZeneca distribuovat pouze praktickým lékařům. Dostanou i část vakcíny Moderna, pouze potřebný počet dávek si kraj ponechá pro druhé kolo očkování.

V Pardubickém kraji bylo dosud aplikováno 81 266 dávek vakcíny. Denně je naočkováno více než 2 tisíce lidí. Maximální výkon dosáhla v regionu vakcinace 30. března, kdy vakcínu dostalo 2 545 osob. Asi 15 procent lidí míří z regionu za vakcinací jinam.

Babiš odmítl 750 tisíc vakcín AstraZeneca. Byl to nekonkrétní návrh, řekl

Pardubický kraj zřídil dosud 13 očkovacích míst. Jsou v krajských nemocnicích a v dalších krajem zřizovaných zdravotnických zařízeních. Používá se v nich vakcína Pfizer. Kromě toho funguje očkování místo ve státní Hamzově léčebně v Luži a v Seči, kde je zřídil praktický lékař Radoslav Svoboda. Pět nemocnic je schopných nyní aplikovat týdně 11 520 dávek vakcíny, dalších 4 800 lidí zvládnou naočkovat ostatní očkovací místa. V květnu by se mělo otevřít dalších pět takových míst.

Dvě vzniknou v Pardubicích na poliklinice Kolf a Paláci Magnum, další v Hlinsku, České Třebové a Chrudimi. „Každé by mělo naočkovat minimálně 400 osob týdně,“ uvedla Matoušková. V budoucnu by se mohlo očkovat i v soukromých zdravotnických zařízeních nebo na školách.

Hejtmanství není spokojeno ani se státem zajišťovanou distribucí vakcín. Například látku Pfizer přiváží distribuční firma pouze do Pardubic, odtud je musí do očkovacích míst rozvážet dvě vozidla Správy a údržby silnic Pardubického kraje speciálně vybavené mrazicím zařízením.

adp/ČTK

Dnes, 13:29
Nemocnice Pardubického kraje natáčejí spoty, videa a podcasty na podporu očkování. Zaobírají se i dalšími...
Včera, 15:14
Dostihová sezona v Pardubicích začne 22. května, kdy se bude konat první kvalifikace na Velkou...
15.4.2021
U vlakového nádraží v Pardubicích bude mobilní testovací centrum na covid-19. Provoz zahájí nejspíš v...
13.4.2021
Od nové turistické sezony si návštěvníci hradu Kunětická hora budou moci prohlédnout jeho desítky let...
9.4.2021
Pardubické šoféry nachytala kamera města při průjezdu svéráznou zkratkou. Kvůli zavřenému nadjezdu v Kyjevské ulici...
6.4.2021
Pardubice znají podobu dalšího parkovacího domu, který by měl stát v ulici Mezi Mosty. V...
1.4.2021
Třídění biodpadu na pardubických sídlištích se zatím moc nedaří. Město ho zavedlo před pěti měsíci...
30.3.2021
Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem...
30.3.2021
Východočeské divadlo v Pardubicích stále neveřejně zkouší nové i dříve uvedené hry, i když naposledy...
23.3.2021
Společnost Linkcity získala stavební povolení na přestavbu bývalého areálu Tesly v Pardubicích. Postaví tam bytové...
Reklama