• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pavel přijede na Moravu. Navštíví Moravský kras i obce postižené tornádem

  25.9.2023
  Simona Knotková

  Prezident Petr Pavel bude při nadcházející dvoudenní návštěvě Jihomoravského kraje jednat se zástupci kraje, místních firem či starosty obcí zasažených předloňským tornádem.

  Navštíví Moravský kras nebo archeologické naleziště u Mušova. V úterý jej nejdříve čeká jednání s vedením kraje a Brna, odpoledne vyrazí na Blanensko. Středeční program zahájí na Břeclavsku setkáním se starosty obcí, které v červnu 2021 zasáhlo ničivé tornádo. Starostka Hrušek Jana Filipovičová (KDU-ČSL) návštěvu vnímá jako velkou čest i příležitost pro občany.

  Pavel s manželkou Evou zahájí program v úterý dopoledne příjezdem do budovy krajského úřadu v Brně. V plánu tam má debatu s hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) a primátorkou města Markétou Vaňkovou (ODS). Následuje oběd prezidentského páru s Grolichem a manželkou. „Bude to hodně pracovní a ukážeme i to nejlepší z Moravy,“ uvedl Grolich.

  Odpoledne se Pavel spolu s britským velvyslancem Mattem Fieldem zúčastní odhalení pamětní desky česko-britské spolupráce a návštěvy krále Karla III. „Deska je připomínkou česko-britské spolupráce, protože u vzniku Technologického parku byla britská firma Bovis řízená českým emigrantem Františkem Lamplem,“ poznamenala ředitelka pro marketing a strategii parku Jitka Sládková. „Jsme velice rádi, že si pan prezident našel čas na zastávku v parku, kde dnes pracuje více než 7000 lidí, většinou s vysokoškolským vzděláním. Tvoří inovace do celého světa a letos slaví 30 let,“ dodala.

  Po Technologickém parku bude následovat setkání se zástupci firem, vedením města a kraje v Jihomoravském inovačním centru. Další setkání se starosty chystá v Domě přírody Moravského krasu v Blansku, kde je v plánu i návštěva jeskyně. Na závěr dne se prezident zúčastní debaty serveru Seznam Zprávy v blanenském kině.

  Středeční program zahájí Pavel na Břeclavsku setkáním se starosty obcí, které v červnu 2021 zasáhla extrémní bouře s krupobitím a tornádem a způsobila škody přibližně za 15 miliard korun. „Předpokládám, že tématem budou problémy při tornádu i po něm. Představíme také projekty, které se nám podařilo uskutečnit, kam jsme se dostali za dva roky,“ sdělila Filipovičová.

  V obci Hrušky, která patřila mezi zasažené, je na programu i setkání a debata s občany ve školní tělocvičně. „Uvidíme, co bude lidi zajímat. Určitě to ale vnímáme jako příležitost a čest. Návštěva vstoupí do historie obce, nikdy u nás žádný prezident nebyl,“ uvedla starostka.

  Odpoledne Pavel navštíví archeologické naleziště Hradisko u Mušova. „Vnímáme to jako ocenění archeologického významu minulosti Jihomoravského kraje a České republiky. Pana prezidenta provedeme naší prezentační budovou a nastíníme mu také širší tematické spektrum, kterým archeologie přispívá k současnému dědictví České republiky,“ řekl ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Brno Balász Komoróczy.

  Následovat bude setkání s vinaři v Dolních Dunajovicích a na závěr prohlídka velitelství vzdušných sil armády v Náměšti nad Oslavou na Vysočině.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte