4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Pendrek, cukrovinka našeho dětství. Sladké dřevo, které léčí lásku i tělo

Starý gramofon a oblíbené písničky naší babičky. Babičky? Přiznejme si nyní, že ten čas letí opravdu neuvěřitelně rychle. Tak copak máme na této desce? Chviličku přemýšlíme, jak to udělat, abychom si tu desku mohli přehrát. Opravdu ale jenom chviličku. Rozhod jsem se léčit lásku lékořicí, objednám si aspoň tisíc odnoží…… Trochu nostalgie po starých časech? Pochopitelně. Vzpomínky na písničky, které nám vyloudí na rtech úsměv. Ne, to není staromilství. Staré časy mají jediné a neoddiskutovatelné plus, o kterém není pochyb. Byli jsme mladší. Jak to pokračuje dál? Rostlo by napravo, rostlo by nalevo, pro tebe má děvo, jen to sladký dřevo……

Reklama

Černá, lesklá a sladká hmota, charakteristické chuti. Nezbytná cukrovinka našeho dětství. Pendrek. Název i přes dvojsmyslný význam zlidověl. Pochoutka i lék. Podívejme se na lékořici trochu zblízka. Není to pochopitelně žádná novinka. Tato rostlina a její léčivé i škodlivé účinky jsou lidstvu známy už několik tisíc let a byla užívána ve všech světadílech. Jižní Evropa, Asie, méně již ty ostatní. Lékořici si vzal na svoji věčnou cestu i faraon Tutanchamón. Svazek lékořicových tyčinek byl nalezen v jeho hrobce. Nechyběla na stolech čínských císařů. V Indii se konzumovala v mléce, jako účinné afrodiziakum.

Jak si přičarovat lásku, zdraví nebo peníze, to naše babičky dobře věděly. Vyrobte si kouzelný škapulíř

A co Evropa? Otec všech lékařů Hippokrates (460 př. n. l. – cca 377 př. n. l.) označil lékořici jako sladký kořen.  V řečtině glukos riza, a následně se z toho spojení vyvinulo dnešní rodové jméno lékořice Glycyrrhiza. Ve středověku byla pěstována hlavně v klášterních zahradách a byla oblíbenou drogou mnoha lékařů. Používala se k léčení kašle, dýchacích obtíží, nachlazení a onemocnění průdušek. Zároveň je lékořice ve všech kulturách využívána jako účinný prostředek v boji s rakovinou. Pochopitelně nechybí ve známém Matthioliho herbáři.

Číňané ho nazývají ovocem lásky. Exotické liči, které zabilo stovky indických dětí

Lékořice rozhodně nebyla luxusním doplňkem stravy pouze pro bohaté. Počátkem devatenáctého století se ve velkém množství pěstovala na jižní Moravě, hlavně v Hustopečích a okolí. Sklizně se počítaly na stovky metrických centů a pěstování lékořice se stalo významným zdrojem obživy lidí v celé oblasti. Ve zplanělé podobě ji tam můžete najít dodnes.

FOTO: Lékořice

Lékořice - LékořiceLékořice - lékořice jako cukrovinkaLékořice - lékořice, kapkyLékořice - Lékořice není jen do bonbónůLékořice - Lékořice kořen
Další fotky
Lékořice - Lékořice jako lék

A nyní? Našla rozsáhlé využití i v takových odvětvích průmyslu, ve kterých byste ji rozhodně nehledaly. A kde ji tedy můžeme najít? Kromě lékáren a cukráren? Přidává se například do hořkých žaludečních likérů, jako je fernet stomachico nebo do kofoly, která díky lékořici má svoji nezaměnitelnou chuť. Pendrek je zahuštěný a upravený extrakt z lékořicového kořene. Také se přidává do piva, kde působí jako pěnící přísada. Pokud se vám tedy písnička o lékořici líbila, pusťte si ji znovu. Budete se na ni již dívat úplně jinak.

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama