Penízovka sametonohá, chutná zimní houba nesmrtelnosti

Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit si nějakou pochoutku z čerstvých plodnic. A je to reálné i nyní přes zimu.

Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit si nějakou pochoutku z čerstvých plodnic. A je to reálné i nyní přes zimu. Nemáme na mysli, že navštívíte nějaký supermarket a nakoupíte houby tam. Najdete je totiž i v přírodě. Kromě notoricky známé hlívy ústřičné a ucha Jidášova, můžeme najít i penízovku sametenohou.

káva

Už nikdy nemusíte vyhazovat kávový lógr. Vypěstujte si na něm výborné čerstvé houby

Tato houba je skutečným nezmarem. Na rozdíl od hlívy či ucha Jidášova, které při oteplení v zimě vyrazí z kmenů, a pak za mrazů pozastaví růst, penízovka snese i mrazy kolem -10 °C. Když se pak oteplí, dokáže znovu růst.

V Japonsku ji pojmenovali enoki

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je jedlá zimní houba. Klobouk je široký 2 až maximálně 8 cm a roste zpravidla v trsech na kmenech tlejících, ale i živých listnatých stromů. Má ráda chladno, což dosvědčuje i její obvyklé období růstu od října do března. Má příjemnou, typicky houbovou vůni. Ke konzumaci se ale sbírají jen kloboučky, protože třeně (nohy) jsou značně tuhé. V gastronomii a léčitelství je známa pod japonským názvem enoki.

šípek

Přezdívají jim pomeranče severu. Šípky jsou nejlepší lék na paradentózu

Poznáme ji relativně snadno podle medově až oranžově zabarveného klobouku, který je za vlhka lesklý a lepkavý a má husté, bělavé lupeny a tenký, sametově chlupatý třeň. U starších plodnic je až černohnědý. Penízovku si v zimě nemůžete splést s jinou houbou. Podobná je jí mírně jedovatá třepenitka svazčitá, která roste na podzim, ale nemá tmavou nohu a lupeny jsou žlutozelené. Mráz ale tuto houbu na rozdíl od penízovky zlikviduje.

Jak už bylo zmíněno, penízovka roste téměř vždy v trsech. Najdeme ji nejčastěji na javorech, olši lepkavé, bříze, habru, topolu, ale i na dubu či na jírovci, vrbě nebo ořešáku a jabloni.

dýně

Všemocná dýně: Vyžene parazity, zatočí s pihami a léčí prostatu

Penízovka chutná s masem i v polévce

A jak tedy můžeme využít penízovku v kuchyni? Využívají se jen mladé kloboučky a houba je chutná třeba v asijských nudlových a zeleninových pokrmech nebo s kuřecím masem, hodí se i do polévek. Vhodná je i ke smažení a restování. Je třeba ji ale neupravovat déle než pět minut.

FOTO: Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá - PenízovkaPenízovka sametonohá - PenízovkaPenízovka sametonohá - PenízovkaPenízovka sametonohá - Penízovka

Tato houba je často komerčně pěstovaná, aby se pokryla poptávka, protože je i významnou léčivkou. Její obliba v léčitelství byla vždy vysoká, a to zvláště v Japonsku, Číně, ale i v Egyptě. Zájem o ni stoupl poté, co v minulém století jeden japonský lékař studoval výskyt rakoviny u běžné populace a populace pěstující a konzumující enoki. Už v dávné historii byla enoki ceněna starými Egypťany a Číňany. V Egyptě byla považována za houbu nesmrtelnosti a byla vyhrazena jen pro faraony. V Číně je považována za houbu prodlužující život. Enoki totiž obsahuje mnoho účinných látek – vitamíny, minerály, polysacharidy ‒ beta glukany, antioxidační polyfenoly a isoflavony.

Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Včera, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Včera, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Včera, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Včera, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Včera, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
23.2.2020
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama