4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Pergamenu vděčíme za mnohé. Chtěli byste ale třeba svatební oznámení na pergamenu z kůže ještě nenarozených zvířat?

Další fotky

Procházíme výstavní místností. Expozice, věnovaná písemnictví, už trvá několik týdnů, a stále se těší neutuchajícímu zájmu. Zabezpečené vitríny, tlumené osvětlení, zvědavé kamery u stropu a nenápadný dohled podsaditých hlídačů, procházejících mezi návštěvníky. Zažloutlé listiny, ležící na podložkách kontrastní barvy, aby přilákaly zvědavé oči. Úhledné písmo, pro laika často nečitelné, a voskové pečeti, poskytující důkaz pravosti již mnohá staletí.

Reklama

Význam napsaného textu, jeho dopad na jednotlivce, skupiny a někdy i celé národy se vždy projevoval tím, nač byl napsán a tím, jak s ním bylo později zacházeno. Ty obyčejné většinou končily zmuchlané v krbu, ty důležité v úředních deskách a ty osudové v trezorech památkových ústavů.

Pergamen vždy v člověku vyvolá pocit něčeho důstojného, vznešeného a starobylého. Zlatá bula sicilská, psaná na kusu papíru? Směšná představa. Panovník byl přeci povolán Bohem a jeho rozhodnutí proto musí přetrvat věky. Psát na papír jako nějaký usmolený kupec svoje účty?

Kdo je autorem nejzáhadnější knihy na světě? Napsal Voynichův rukopis Čech? Nové stopy a hypotézy

Na počátku historie pergamenu byla z nouze ctnost. Pergamon bylo město ležící v dnešním Turecku. Nyní nese název Bergama.  Prastaré helénistické království dosáhlo největšího rozmachu ve třetím století př. n. l. Významné stavby, divadla, chrámy a knihovna. U té se chvíli zdržíme. V té době byla za největší knihovnu světa pokládána ta Alexandrijská v Egyptě. Egyptský panovník, Ptolemaios V. chtěl pochopitelně tuto prioritu udržet. Když se dozvěděl, že pergamonský Eumenes II. již ve své knihovně nashromáždil přes čtvrt milionu papyrových svitků, zkrátka uvalil na vývoz papyru embargo. Bylo nutno hledat náhradní řešení. Našlo se záhy a vydrželo téměř dvě tisíciletí.

Předpověděla smrt Přemysla Otakara II. a zachránila život Karlovi IV. Co všechno víme o Svaté Anežce České?

Nemám v úmyslu, zde popisovat technologii výroby pergamenu. Pergamenů je mnoho druhů a každý vyžaduje jiný způsob zpracování. Jako kuriozitu mohu uvést tzv. děložní pergamen. Vyráběl se z kůže ještě nenarozených zvířat. Jeho získávání v nás, v dnešní změkčilé době, moc příjemnou představu nevyvolá. Na takový pergamen nechávali většinou pánové psát verše pro dámy svého srdce.

Pán prstenů je depresivní. Otázkou je, proč jsou Tolkienova díla tak temná?

 

Pergamen byl až do 13. století v Evropě jediným materiálem, na kterém se uchovávaly psané texty. Byl drahý a pro běžné obyvatelstvo cenově téměř nedostupný. To však nabylo nic tragického. Naprostá většina lidí byla stejně negramotná a umění písma bylo záležitostí mnichů a klášterů. Dnes to vypadá jistě divně, ale mnozí tehdejší rytíři a páni si na své negramotnosti dokonce zakládali. Umět číst a psát, to byla mnišská vlastnost, která se neslučovala s ctí rytíře.

FOTO: Pergameny

Pergameny - Relikvie písemnictví, pergamen a husí brkPergameny - Pergamenová knižní vazbaPergameny - výroba pergamenuPergameny - Rudolfův MajestátPergameny - Kniha z pergamenu
Další fotky
Pergameny - Zlatá bula sicilskáPergameny - Rytina výroby pergamenuPergameny - výroba pergamenu dnes

Význam pergamenu částečně poklesl v době, kdy se Evropa seznámila s výrobou papíru, který byl vynalezen v Číně. Nicméně se pro psaní důležitých listin používal až do 18. století. V dnešní době se s pergamenem, na kterém je současný text, setkat jen jako s kuriozitou. Třeba svatební oznámení, nebo jako dárek k nějakému významnému životnímu jubileu.

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama