Pesticid zabíjel, ale ne hmyz a plevel. Průmyslová havárie v Bhopálu si vyžádala tisíce mrtvých

Další fotky

Několik minut po půlnoci 3. prosince 1984 se ozvala rána a indické město Bhópál přikryl hustý mrak jedovatého plynu, který pokryl oblast o rozloze kolem 40 km2. Tak se začal psát příběh jedné z nejotřesnějších průmyslových havárií minulého století.

Nejvíce byla postižena chudinská čtvrť sousedící s chemickou továrnou UCIL (Union Carbide India Limited) patřící americko-indické společnosti, v níž Američané vlastnili téměř 51 % a indičtí investoři včetně vlády a bank necelých 50 %. Oslepení obyvatelé v zasažené oblasti vybíhali z chatrčí na ulice, vstříc plynu padesátkrát jedovatějšímu než „cyklon B“, který nacisté používali při vraždění v koncentračních táborech. Z výbuchem poškozených technologií tehdy uniklo asi 40 tun (dle jiných pramenů 27 tun) methylisokyanátu (MIC) – meziproduktu při výrobě pesticidů a insekticidů, kyanovodíku a dalších látek poškozujících zdraví. Když se rozednilo, ulice byly posety stovkami mrtvol. Odhady počtu obětí se liší. Oficiálně zemřelo v noci přes 2000 lidí. Celkový počet mrtvých se odhaduje na 16 000 až 25 000 a celkem bylo zasaženo těmito plyny přes půl milionu obyvatel.

Kousek nad zemí číhá smrt. Bublinky v sodovce zabíjejí

Americká společnost postavila v Bhópálu tuto továrnu na výrobu pesticidu zvaného karbaryl s tím, že v Indii bude zapotřebí ohromné množství této látky na hubení hmyzu. Jenže toto očekávání se nenaplnilo, jednak byl tento výrobek tak drahý, že indičtí farmáři neměli na jeho zakoupení dost peněz, jednak v letech 1982 až 1984 nastala v Indii velká sucha a nemělo smysl na polích, na nichž skoro nic nerostlo, cokoliv rozprašovat.

„Rudý Napoleon“ Tuchačevskij se sice stal obětí Stalinových čistek, sám však vraždil pomocí plynu

Rovněž došlo k tomu, že poté, co byla postavena továrna v Bhópálu, jiní výrobci, např. Bayer, začali vyrábět karbaryl přípravek bez použití methylisokyanátu (MIC), i když výrobní náklady se tím zvýšily. Chemička proto byla v době havárie již odstavena a rozhodovalo se o demontáži výrobního zařízení. Dosud však v nádržích zůstalo na 60 tun „MIC“, aniž by byly příslušné bezpečnostní systémy udržovány. Ty chátraly, případně nefungovaly vůbec. Večer 2. prosince, když zaměstnanci proplachovali jednu zrezivělou trubku, natekla voda přímo do jedné nádrže s MIC a tím spustila nekontrolovatelnou reakci, jejímž výsledkem byl výbuch a únik desítek tun jedovatého plynu do ovzduší.

Exploze plynu poškodila dům v Březnici, bylo popáleno dítě

Následky byly hrozivé. Po vdechnutí plynu následovala v nejhorším případě smrt okamžitě, nebo slepota s následnou smrtí způsobenou popálením tkání očí a plic. Když jedovaté látky stihly ještě proniknout do krevního oběhu, poškodily i další vnitřní orgány. Při lehčím zasažení následovala porucha imunity, takže organismus takové osoby se stal náchylnější k infekčním nemocem, např. tuberkulóze.

Havárie měla pochopitelně i soudní dohru. Jako první byl zatčen Warren Anderson, tehdejší ředitel společnosti „Union Carbide“, hned poté, co obhlédl katastrofu z vrtulníku. Po přistání byl zatčen a obviněn z hromadného zabití. Během dne však následovalo propuštění na kauci, a to v podstatně formální – ve výši 500 dolarů, když přislíbil, že se do Indie k soudnímu jednání vrátí.

Vyšetřování výbuchu v kralupské chemičce je uzavřeno, viník zemřel

Indický soud tento případ projednával v červnu 2010 a z podílu na havárii obvinil sedm indických manažerů. O pět let později byla obžaloba překlasifikována na „zabití nerovnající se vraždě“ a obviněno bylo devět osob, které mohly být odsouzeny až na 10 let do vězení. Nakonec indický nejvyšší soud ještě zmírnil obvinění pouze na „způsobení smrti z nedbalosti“ s maximální sazbou do dvou let odnětí svobody. Během procesu jeden z obviněných zemřel a ředitel Anderson se odmítl k soudu dostavit.

Na pomoc obětem v Bhópálu vznikla řada organizací, z nichž nejznámější je nestátní klinika Sambhavna, kde je obětem katastrofy a jejich potomkům poskytována lékařská péče zdarma, a to za pomoci jak klasické medicíny, tak tradiční ajurvédy.

Statisíce mrtvých a obrovský dopad na celý svět. Jak probíhal největší sopečný výbuch všech dob a proč je tak málo známý?

Během vyšetřování havárie byly odhaleny závažné nedostatky bezpečnosti provozu a společnost „Union Carbide“ byla zažalována o náhradu 20 miliard dolarů. Po pěti letech soudů indická vláda přistoupila na mimosoudní vyrovnání ve výši 470 miliónů dolarů. I když je to značná částka, znamenalo to odškodnění ve výši asi 270 až 530 dolarů na osobu, což ani nestačilo na uhrazení výloh za lékařskou péči během těch pěti let, co od havárie již uplynuly.

FOTO: Havárie v Bhópálu 1984

Havárie v Bhópálu 1984 - Nádrž 610 v roce 2010. Během dekontaminace závodu byla nádrž 610 odstraněna ze svého uložení a ponechán stranou-wikipediaHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 1 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 2 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 3 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 4 – wikimedia.commons
Další fotky
Havárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 5 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 6 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 7 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 8 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 9 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 10 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 11 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 12 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 13 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Na místě bhópálské katastrofy – 14 – wikimedia.commonsHavárie v Bhópálu 1984 - Nádrž 610 v roce 2010. Během dekontaminace závodu byla nádrž 610 odstraněna ze svého uložení a ponechán stranou-wikipediaHavárie v Bhópálu 1984 - Pomník nizozemské umělkyně Ruth Kupferschmidt za ty zabité a zraněné uvolněním toxického plynu z roku 1984 – wikipediaHavárie v Bhópálu 1984 - Protest obětí katastrofy (2006) – WIKIPEDIEHavárie v Bhópálu 1984 - Protest v Bhopalu v roce 2010 – wikipediaHavárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii – 1 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii 2010 -2 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii 2010 -3 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii 2010 -4 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii 2010 -5 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii 2010 -6 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - Protestní průvod v Bhópálu v Indii 2010 -7 -wikimedia.commons –Havárie v Bhópálu 1984 - UprchlýWarren Anderson, který je zodpovědný za katastrofu v Bhopalu, při které byly tisíce zabity a zmrzačeny a tisíce nadále trpí.- wikipediaHavárie v Bhópálu 1984 - Bezplatná klinika Sambhavna – wikimedia.commons

V ČR se s karbarylem můžeme setkat jako s aktivní složkou šamponu Carylderm proti vším. Obsahoval ho také přípravek Diffusil H Forte určený pro hubení vši dětské a muňky na lidském těle, dnes nahrazený přípravkem Diffusil H Forte B85 vyrobeným na bází silikonových a přírodních olejů, který již karbaryl ani jiný insekticid neobsahuje a působí jen fyzikálně.

Včera, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Včera, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Včera, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Včera, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Včera, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
7.7.2020
Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde...
7.7.2020
Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy...
7.7.2020
Hubený muž sedí v křesle s vysokým lenochem. Zřejmě se dnes už nikam nechystá, o...
7.7.2020
Med je nejen sladidlem, ale má i léčivé účinky. Doprovází člověka odjakživa a v pradávných...
7.7.2020
A není tomu zase tak dávno, žili tam ještě v 19. století. Ovšem, zatímco ve...
Reklama