Pět nehod zaměstnalo dopoledne jihočeské zdravotníky i hasiče. I přes silný vítr vzlétl i vrtulník

17.1.2022
Jiří Bydžovský

Posádky ZZS Jihočeského kraje během dopoledne zasahovaly u 5 dopravních nehod se zraněním. Tři z nich byly vážného charakteru. I přestože foukal silný vítr ke dvěma nehodám musel vzlétnout i záchranářský vrtulník.

„K první vážné dopravní nehodě došlo před 10.hodinou dopolední u Horního Meziříčka na Jindřichohradecku, kde se měla střetnout dvě osobní auta. K nehodě byly vyslány dvě pozemní posádky v režimu Rendez-Vous s lékařem a režimu RZP rychlá zdravotnická pomoc. Navzdory silnému nárazovému větru vzlétl také vrtulník LZS Jihočeského kraje,“ uvedla Zuzana Fajtlová, mluvčí ZZS Jck.

Při nehodě se zranili tři muži středního věku .Dva utrpěli lehčí poranění a po ošetření byli převezeni do jindřichohradecké nemocnice. „Třetí zraněný muž, jehož vozidlo mělo rotovat přes střechu a zůstal ve voze zaklíněn, byl při příjezdu záchranářů v bezvědomí. Po vyproštění a poskytnutí veškeré akutní a neodkladné přednemocniční péče se jeho stav upravil a následně byl letecky s těžkými mnohačetnými poraněními transportován do nemocnice v Českých Budějovicích,“ řekla Fajtlová.

Při další nehodě u obce Radouňka na Jindřichohradecku se středně těžce zranila žena. I u této nehody zasahoval vrtulník. „Žena ve středním věku  utrpěla středně těžká poranění v oblasti hlavy a hrudníku. Po neodkladné péči záchranářů byla také letecky převezena do traumacentra nemocnice v Českých Budějovicích,“ uvedla mluvčí.

Třetí nehoda se stala před 10.hodinou dopolední u Olešné na Písecku. Starší muž zřejmě následkem zdravotních obtíží, které předcházely nehodě, vyjel mimo vozovku. „Muž byl po příjezdu záchranářů v bezvědomí, neboť u něj došlo k selhání základních životních funkcí. U pacienta byla neprodleně zahájena veškerá neodkladná resuscitační péče s farmakologickou podporou, srdeční oběh se tak podařilo záchranářům po několika minutách obnovit a muž byl následně převezen na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Českých Budějovicích,“dodala Fajtlová.

„Přestože některé z nehod byly původně na tísňovou linku ohlášeny s nutností vyproštění zraněných osob, žádná ze zasahujících jednotek hasičů vyprošťovací zařízení použít nemusela,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Hasiči  u všech nehod havarované auto i místo nehody zajistili protipožárním opatřením a provedli kontrolu úniku provozních kapalin.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte