Pietní místa k osvobození upravili na Praze 12 lidé s hendikepem

V pátek 3. května 2019 od 10 hodin se u pietního místa při Základní škole T. G. Masaryka na Praze 12 uskuteční pietní akt u příležitosti osvobození Prahy a Československa od nacismu. Tamní záhony upravovali učni z Odborného učiliště pro žáky s více vadami v Komořanech.

„Není to naše jediná spolupráce s učilištěm. Již dříve jsme mimo jiné společně pracovali na projektu zachycování dešťové vody, jehož nositelem bylo Ekocentrum Koniklec. Ze zbudované nádrže žáci učiliště používají vodu k zalévání zahrad a ušetří tak prostředky,“ uvedla pro Náš REGION místostarostka Eva Tylová. Mnoho lidí s hendikepem má podle jejích slov problémy najít uplatnění. „Přitom některé profese se přímo nabízí. Jednou z nich je právě péče o veřejnou zeleň,“ dodala.

Individuální přístup

Učiliště pro mládež se zdravotním postižením funguje
od roku 1992 a jeho výuka je individuálně přizpůsobena schopnostem žáků, kteří jsou vedeni k integraci do běžného života. V Komořanech lze studovat učební obor zahradnické práce, přičemž obor je určen žákům po ukončení zvláštní nebo praktické školy a pro absolventy základních škol, pro které by zvládnutí běžného typu učiliště bylo náročné.

FOTO: Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12

Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12 - Lide s hendikepem uprava piety – foto MC Praha 12 – 2Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12 - Lide s hendikepem uprava piety – foto MC Praha 12 – 3

Práce s rostlinami

„Žáci jsou připravováni na pomocné zahradnické práce: množení rostlin, výsev a pěstování venkovních rostlin, pěstování a ošetřování hrnkových květin, základy aranžování, práce se sušenými květinami a obsluha zahradních strojů. Výrobky se prezentují na prodejních velikonočních a vánočních výstavách,“ uvádí učiliště, které má pobočky i na Žižkově, kde se vyučují keramické a tkalcovské práce a na Vinohradech s výukou obuvnických prací.

Komunitní péče

Městská část Praha 12 dlouhodobě spolupracuje kupříkladu i s obecně  prospěšnou společností Fokus, která se věnuje péči o lidi s duševním hendikepem a nabízí komplexní komunitní péči v neústavních podmínkách. V minulosti dvanáctá městská část, taktéž z iniciativy Tylové, poskytla důstojné podmínky pro výpomoc se zelení kupříkladu dlouhodobě nezaměstnaným.

Praha 15 dostala automobil. Bude z něj „taxík Maxík“ pro potřeby seniorů a handicapovaných

Osvobození od nacismu si budou připomínat také zástupci dalších městských částí i města, pietní akty připadnou především na Květnové povstání českého lidu 5. května či Den vítězství 8. května.

Včera, 15:45
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
Včera, 14:33
Z dvaceti dvou návrhů, jak by měla vypadat veleslavínské nádraží, vybrala porota vítěze. Projekt Dalibora...
Včera, 10:52
Stěhování radnice Prahy 7 je plánováno na termín 10. až 21. února. Po dlouhých letech...
Včera, 08:33
Vedení Prahy chystá novelu vyhlášky o hazardu, která by zcela zakázala provoz hracích přístrojů v...
19.1.2020
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
18.1.2020
Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
18.1.2020
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
17.1.2020
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
Reklama