16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Pietní místa k osvobození upravili na Praze 12 lidé s hendikepem

V pátek 3. května 2019 od 10 hodin se u pietního místa při Základní škole T. G. Masaryka na Praze 12 uskuteční pietní akt u příležitosti osvobození Prahy a Československa od nacismu. Tamní záhony upravovali učni z Odborného učiliště pro žáky s více vadami v Komořanech.

Reklama

„Není to naše jediná spolupráce s učilištěm. Již dříve jsme mimo jiné společně pracovali na projektu zachycování dešťové vody, jehož nositelem bylo Ekocentrum Koniklec. Ze zbudované nádrže žáci učiliště používají vodu k zalévání zahrad a ušetří tak prostředky,“ uvedla pro Náš REGION místostarostka Eva Tylová. Mnoho lidí s hendikepem má podle jejích slov problémy najít uplatnění. „Přitom některé profese se přímo nabízí. Jednou z nich je právě péče o veřejnou zeleň,“ dodala.

Individuální přístup

Učiliště pro mládež se zdravotním postižením funguje
od roku 1992 a jeho výuka je individuálně přizpůsobena schopnostem žáků, kteří jsou vedeni k integraci do běžného života. V Komořanech lze studovat učební obor zahradnické práce, přičemž obor je určen žákům po ukončení zvláštní nebo praktické školy a pro absolventy základních škol, pro které by zvládnutí běžného typu učiliště bylo náročné.

FOTO: Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12

Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12 - Lide s hendikepem uprava piety – foto MC Praha 12 – 2Lidé s hendikepem pomáhají v Praze 12 - Lide s hendikepem uprava piety – foto MC Praha 12 – 3

Práce s rostlinami

„Žáci jsou připravováni na pomocné zahradnické práce: množení rostlin, výsev a pěstování venkovních rostlin, pěstování a ošetřování hrnkových květin, základy aranžování, práce se sušenými květinami a obsluha zahradních strojů. Výrobky se prezentují na prodejních velikonočních a vánočních výstavách,“ uvádí učiliště, které má pobočky i na Žižkově, kde se vyučují keramické a tkalcovské práce a na Vinohradech s výukou obuvnických prací.

Komunitní péče

Městská část Praha 12 dlouhodobě spolupracuje kupříkladu i s obecně  prospěšnou společností Fokus, která se věnuje péči o lidi s duševním hendikepem a nabízí komplexní komunitní péči v neústavních podmínkách. V minulosti dvanáctá městská část, taktéž z iniciativy Tylové, poskytla důstojné podmínky pro výpomoc se zelení kupříkladu dlouhodobě nezaměstnaným.

Praha 15 dostala automobil. Bude z něj „taxík Maxík“ pro potřeby seniorů a handicapovaných

Osvobození od nacismu si budou připomínat také zástupci dalších městských částí i města, pietní akty připadnou především na Květnové povstání českého lidu 5. května či Den vítězství 8. května.

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama