Pilná firma Nekvasil postavila kdeco. Domy obyčejné, monumentální i krásné a křehké

Další fotky

Před 150 lety, 30. srpna 1869, přišel v Karlíně čp. 244 na svět Otakar Nekvasil, jeden z kapitánů československého stavebního průmyslu.

Bylo to těsně před válkou prusko-rakouskou, když jeho otec Václav (1840 – 1906) založil anebo převzal ve svém rodišti ve Kbelích u Prahy malý podnik na výrobu asfaltové lepenky,
V roce 1868 se výhodně oženil a věno investoval do nákupu pozemků v Karlíně, díky čemuž dále zbohatl. Založil si tam rovněž stavební firmu.
Záhy získal zakázku – stavbu cukrovaru v Toušeni a v následujících letech se věnoval téměř výhradně stavbu cukrovarů. Později budoval i veřejné stavby, do smrti provedl 78 staveb – mj. šest nádraží v Bavorsku, trestnici na Pankráci, školy (UMPRUM), plynárnu. Firma vyvíjela aktivity nejen v Čechách ale i v dalších zemích Rakouska-Uherska i na Balkáně a v Německu.

Když Václav Nekvasil v roce 1906 odešel na onen svět, jeho syn Ladislav (1871–1949), advokát, dostal z otcova dědictví statky Gerlov v Pošumaví a Štíhlov, Anna (1875–1911), první choť budoucího pražského starosty a kancléře Přemysla Šámala, zdědila dům na Smíchově a akcie a Bohuš (1878–1956) kbelskou cihelnu a davelský lom. Syn Jaromír nedostal nic, zemřel v jedenácti.
Vedení stavební firmy se ujal nejstarší syn, Otakar Nekvasil.

Stavěl domy, které mají svoji eleganci, sílu i fortel. Záruba – Pfeffermann byla prostě solidní firma

Vystudoval pražskou techniku, jako jeho otec. Firmu nadále rozšiřoval, takže se brzy stala jednou z největších českých stavebních společností. Její hlavní sídlo zůstalo v Karlíně, pobočky ale měla také v Nymburce, Hradci Králové, Třinci a Ústí nad Labem.

Od roku 1909 byl Otakar Nekvasil členem správní rady a výkonného výboru České průmyslové banky a členem správní rady ČKD. Za první světové války byl členem domácího protirakouského odboje (Maffie).
V letech 1918–20 zasedal v Revolučním národním shromáždění za Českou státoprávní demokracii, respektive za z ní vzniklou Československou národní demokracii.

Quido Bělský, jméno, které budí u milovníků pražské architektury respekt

Do roku 1918 provedla firma V. Nekvasil 200 budov, 10 let po převratu dalších 468 staveb.
Obytné domy tvořily zhruba polovinu.
Když v roce 1928 slavila šedesát let existence, vydala bilanční knihu, díky které víme, že v té době měla na kontě 33 školních budov, 66 obchodních domů, peněžní ústavy, nemocnice a sanatoria, 6 soudních budov a trestnic, 14 nádraží, 11 kasáren, 6 kostelů (sv. Václava v Bohnicích uvidíte v naší fotogalerii). Plynárny, elektrárny, cihelny, továrny, pily, mostárny, strojírny, kotlárny, ocelárny, automobilky, tkalcovny a přádelny, továrny na tabák, obuv, papír, tiskárny. Mohyla Míru u Slavkova, sanatorium a vodárna v Podolí, ledárny v Braníku (foto), paláce Koruna (foto) a Adria, Kounicovy koleje v Brně, továrna na letadla v Letňanech, Umělecká beseda v Praze (foto), městská knihovna v Praze (v konsorciu), Masarykovy domovy v Krči (v konsorciu), Veletržní palác (základové práce), ministerstvo financí na Malé Straně… Později také budovy české techniky v Dejvicích.
Vrchním ředitelem Nekvasilovy firmy byl František Troníček (1876 v Sázavě u Davle – 1948), technické vedení měli inženýři Josef Mezera a Matěj Jelínek.

Před 45 lety vyhořel Veletržní palác. Koledoval si o to dlouho

Živý zájem věnoval Otakar Nekvasil také automobilismu, dlouhá léta byl ve vedení výkonného výboru Autoklubu, pak jeho místopředsedou a od října 1933 jeho předsedou. To už ale trpěl následky těžké choroby, která ho v roce 1932 vyřadila na čas z veškeré činnosti.
Počátkem roku 1931 onemocněl ledvinovou chorobou. Po osmi měsících ale dočasně překonal zdravotní potíže a vrátil se do aktivního vedení své firmy, kterou tehdy převedl na akciovou společnost.
Zemřel před půlnocí 28. prosince 1933 v podolském sanatoriu.
Jen necelé dva týdny předtím zemřela i jeho manželka Libuše, sestra Přemysla Šámala.
Pochován je na Vyšehradě, kam z Olšan přenesl i ostatky svých rodičů.

Roku 1938 získala firma V. Nekvasil ještě zakázku na výstavbu pěchotních srubů v severočeské Chrastavě, kvůli vstupu německých vojsk ji ale už nedokončila. Po druhé světové válce přišlo znárodnění a roku 1948 kdysi významná pražská společnost po více než sedmdesáti letech zanikla.

Zdroje: Lidové noviny 1928, 1933; Robert Šimek, Euro 2010; Josef Landergott, Echo, 2017; Wikipedie

FOTO: Otakar Nekvasil

Otakar Nekvasil - 0 nekvasil s min. veř. pr franzem spinou, pet28Otakar Nekvasil - 2 Vaclav_Nekvasil_1891_MukarovskyOtakar Nekvasil - 3 čsvOtakar Nekvasil - 4 neqqOtakar Nekvasil - 5 led dudek
Další fotky
Otakar Nekvasil - 6 palác-Koruna-a-PrikopyOtakar Nekvasil - 0 DSCN3366+Otakar Nekvasil - 7a hotel beránek nekvasilOtakar Nekvasil - 7b umělecká beseda besední nekvasilOtakar Nekvasil - 7c podolská vodárnaOtakar Nekvasil - 7d thomayerova masarykovy domovyOtakar Nekvasil - 8 P1200628 na babě 11, spíšek, arch. machoň — nekvasil 33Otakar Nekvasil - 8b nekvasilOtakar Nekvasil - 9 nekvasil oldřiška
Dnes, 17:30
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
Dnes, 16:00
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Dnes, 14:00
Na dnešek jsme slíbili povídání o jednotlivých elektrických kuchyňských pomocnících. Pojďme rovnou k věci. Mixér, šlehač,...
Dnes, 11:30
Lákavé pronikání do tajemného podzemí i touha stát se objevitelem dosud neznámých a nevídaných prostor...
Dnes, 10:00
Vysoké Tatry svědčí romantikům i absolutním realistům. A je tu báječně, a pokud se nám...
Dnes, 08:00
Brokolici spousta lidí vyloženě nenávidí. Přitom jde o velmi zdravou a chutnou zeleninu, kterou lze...
Včera, 17:30
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
Včera, 16:00
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
Včera, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Včera, 14:00
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Reklama