Pilot RAF přes 10 let bojoval za svou nevinu, než se vše vysvětlilo

Další fotky

Ne však jako válečný pilot, kterým také byl, ale jako kapitán dopravního letadla British Airlines, který 6. února 1958 nezvládl start a ve svém stroji zabil 25 lidí. Díky jeho úpornosti se podařilo odhalit skutečnou příčinu nehody, k níž by tak dnes už nemělo nikdy dojít.

Na konci padesátých let dvacátého století patřil klub Manchester United mezi nejlepší fotbalové týmy ve Velké Británii. V roce 1958 zvítězil v Manchesteru v prvním zápase proti Rudé Hvězdě Bělehrad 2:1 a remíza v odvetném zápasu v Bělehradu mu stačila na postup do dalšího kola s vyhlídkou vyhrát nejvyšší evropskou fotbalovou soutěž.

Když husy sestřelí letadlo. Jeho zázračná záchrana před deseti lety stále dojímá a budí úžas. Co se stalo?

Následující den, 6. února 1958, nastoupili hráči a trenéři do letadla společnosti British Airways, typu „Airspeed Ambassador G-ALZU třídy Elizabethan“, aby se vrátili domů. Přistoupilo i pár dalších cestujících, celkem se na palubě sešlo 38 pasažérů a 6 členů posádky. Letadlo tak bylo téměř poloprázdné, protože bylo určeno až pro 60 cestujících.

348 mrtvých. Zatím nejtragičtější leteckou havárii způsobily dveře!

První část letu proběhla bez problémů a během plánovaného mezipřistání v Mnichově ve 14.17 hodin bylo do letadla dotankováno palivo. Panovalo však nepříznivé počasí, hustě sněžilo a mrzlo, což značně znesnadňovalo údržbu letiště a zvláště ranveje. Kapitán James Thain, válečný pilot a bývalý poručík RAF, se proto rozhodl, že odstartuje co nejdříve. Start se však nepodařil, letadlo nedosáhlo rychlosti potřebné ke vzletu. A to se nepodařilo ani při opakovaném startu o tři minuty později.

Letadlo PanAm jako oběť teroristů srovnalo se zemí kus městečka Lockerbie

Kapitán proto oznámil přerušení letu a poslal cestující do terminálu. Starosti mu také působila námraza na křídlech. Ta nejenom že zvyšuje váhu letadla, ale také mění k horšímu aerodynamiku jeho křídel a vlastně tím letadlo brzdí. V tomto případě se ale ukázalo, že jde jen o neškodný sněhový poprašek. Po patnácti minutách cestující znovu obsadili svá místa na palubě letadla a kapitán se odhodlal ke třetímu startu. Z řídící věže dostal povolení ke startu do dvou minut, jinak by bylo toto povolení zrušeno.

Záhadný konec zakladatele samostatného čs. státu. Havárie Štefánikova letadla zůstala neobjasněna

V hustém sněžení kapitán uvedl letadlo do pohybu, ale ani teď stroj nedosáhl potřebné rychlosti ke vzletu, přejel ranvej, prorazil plot na konci letiště a křídlem, které se přitom utrhlo, narazilo do domu za letištěm. Během následného požáru na palubě letadla zahynulo 23 cestujících, z toho 7 hráčů Manchester United a 2 členové posádky. Za jediného viníka havárie byl označen kapitán James Thain, který havárii přežil. Byl suspendován a více než deset let života strávil tím, aby dokázal svou nevinu.

Nejhorší letecká nehoda na území Československa. Vyskytly se i konspirační teorie

Vyšetřování nehody bylo zahájeno ihned po tragédii a kapitán byl obviněn z toho, že nenařídil odstranit z letadla námrazu. Toto obvinění kapitán ale odmítl s tím, že nedosažení vzletové rychlosti způsobila sněhová břečka na ranveji. Byla potom provedena řada pokusů a zjistilo se, že skutečně stačí několik centimetrů rozbředlého sněhu na startovací dráze, aby zbrzdil startující letadlo natolik, že potřebné vzletové rychlosti nedosáhne. V tomto případě kola předního podvozku letadla vjela hned do celé kaluže takové břečky a ta letadlo zbrzdila z rychlosti 217 km/h na 194 km/h. Za takové situace nejenže nemohlo letadlo vzlétnout, ale ani ho nebylo možné bezpečně ubrzdit. Kapitán James Thain tak sice v roce 1968 očištění svého jména dosáhl, ale už nikdy nebyl zaměstnán jako pilot. Ostatní piloti se už ale díky němu mohou napříště nehodě plynoucí z nedostatečně očištěné startovací dráhy vždycky vyhnout.

FOTO: Letecká havárie 6. února 1958

Letecká havárie 6. února 1958 - Havárie letu BEA 609 na letišti Riem, Mnichov – wikimedia.commonsLetecká havárie 6. února 1958 - Letadlo Airspeed Ambassador v muzeu v Duxfordu (2015) – wikipediaLetecká havárie 6. února 1958 - Letadlo Airspeed Ambassador v roce 1965 – wikipediaLetecká havárie 6. února 1958 - Letadlo Airspeed Ambassador v roce 1955 – wikipediaLetecká havárie 6. února 1958 - Letadlo Airspeed Ambassador na letišti v Bristolu v roce 1965 – podobný tomu, který havaroval v Mnichově-wikipedia
Další fotky
Letecká havárie 6. února 1958 - Letadlo Airspeed Ambassador G-ALZU na letišti Mnichov-Riem Airport krátce před havárií – wikipediaLetecká havárie 6. února 1958 - Letadlo Airspeed Ambassador G-ALZU hořící na letišti v Mnichově – wikipediaLetecká havárie 6. února 1958 - Hodiny na jihovýchodním rohu stadionu Old Trafford ukazující čas, kdy se stala mnichovská tragédie – -wikipediaLetecká havárie 6. února 1958 - Při 50. výročí havárie byly před zápasem na opěradle každého sedadla položeny pamětní šály jako dárek pro diváky – wikimediaLetecká havárie 6. února 1958 - Fotka od StockSnap z Pixabay

Smutnou dohru měla havárie i v klubu Manchester United. Trvalo 10 let, než se klub ze ztráty svých hráčů vzpamatoval, a ještě po 50 letech, 10. února 2008, si tuto tragickou událost připomněl při derby s klubem z Manchester City. Oba týmy tehdy k uctění mrtvých spoluhráčů nastoupily na hřiště v čele s dudákem za zvuků smutečního pochodu následovaným minutou ticha.

 

Včera, 17:30
Muž bez morálky a citu, patologická osobnost se sadistickými choutkami a zvrácenou sexuální touhou. Od...
Včera, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Včera, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Včera, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Včera, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Včera, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Včera, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Včera, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Včera, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
25.2.2020
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
Reklama