Planeta stále živá. Povrch Země se stále mění

Je to úctyhodné stáří. Více jak čtyři a půl miliardy let putuje naše planeta vesmírem. Je živá a aktivní a rozhodně se nechystá do vesmírného důchodu. Život však nenese jenom na svém povrchu. Občas poskytne důkaz, který není lidem příjemný. Nejspíš je to tím, že existenci tvora, který si myslí, že je jejím pánem, ani nezaregistrovala. Neměla na to čas. Pokud totiž celou historii planety zkoncentrujeme do jediného dne, pak první lidská kresba na stěně jeskyní vznikla vteřinu před půlnocí.

Pokud bychom se ocitli na oběžné dráze kolem Země na počátku prvohor, pravděpodobně bychom ji nepoznali. Známé obrysy pevnin a světadílů bychom hledali marně. Všechny světadíly byly nahrnuty k sobě, do jediné, gigantické pevniny, s názvem Pangea. Ta se později rozpadla na dvě části. Na Laurasii a Gondwanu.  Z Laurasie se později oddělila Evropa, Asie a Severní Amerika, z Gondwany pak ostatní světadíly. Co podobné přesuny způsobilo?

Výbuch sopky Mount St Helens jsme dnes zachytili v přímém přenosu, dříve indiáni v legendách

Tomuto jevu se říká desková tektonika. Země je jedinou planetou sluneční soustavy, u které je povrch formován těmito procesy. Mnoho populárně naučných knih přirovnává Zemi k vajíčku, uvařenému naměkko, a nejsou daleko od pravdy. I ta skořápka, po které chodíme, odpovídá svojí tloušťkou.

Pod utuhlou kůrou se nachází polotekutá, plastická vrstva, s názvem astenosféra. Je hustší než kůra, ale má menší viskozitu. Pevninské desky po ní kloužou rychlostí několik centimetrů ročně. Aby nedošlo k omylu, pevninské desky se svými rozměry a tvarem světadílům, tak jak je známe z mapy, rozhodně nepodobají. Pohybují se různými směry, přibližují se i vzdalují, a mapy, tak jak je známe, se za pár desítek milionů let opět změní k nepoznání.

FOTO: Planeta stále živá

Planeta stále živá - Planeta stále živáPlaneta stále živá - Planeta stále živáPlaneta stále živá - Planeta stále živáPlaneta stále živá - Planeta stále živáPlaneta stále živá - Planeta stále živá
Další fotky
Planeta stále živá - Planeta stále živá

Pokud máte čas a náladu, obkreslete si na kus papíru tvar Jižní Ameriky a Afriky, a vystřihněte. Okamžitě zjistíte, že západní pobřeží africké, a východní jihoamerické do sebe takřka dokonale zapadá. Dokonce i geologické složení hornin je téměř totožné.

Dalším, mnohem dramatičtějším důkazem pohybu pevnin je vznik pohoří Himálaj. Při rozpadu Gondwany se oddělila od Afriky Indická deska a vydala se na sever. Narazila na desku Euroasijskou, začala se pod ní zasouvat a hrnula horniny před sebou. Tak vzniklo největší pohoří světa. Tento proces stále pokračuje a velehory stále rostou. Ve výškách nad pět tisíc metrů lze najít zkamenělé mořské živočichy, a pokud odhrneme zkamenělé bahno, nalezneme v písečných vrstvách stopy mořských vln.

Dnes, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Dnes, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Včera, 14:00
V jemné batistové pleně bylo zabaleno právě narozené dítě. Jeho narudlá tvářička a fialové ručičky...
Reklama