Planetka se jménem egyptského boha ničitele proletí blízko Země

Vycházíte z biografu a jste ještě plni dojmů. Bojovně vysunutá brada hlavního hrdiny, přiměřená porce krve, sexu a slz z loučení, nebo z vděčnosti nad záchranou života na planetě. Kometa či obludný asteroid, z mrazivých hlubin vesmíru, byl definitivně zničen a lidstvo je zachráněno. Vlastenecký patos, složený z pruhů a hvězd, kape z plátna, ale vy jste spokojeni. Už přemýšlíte, jak co nejrychleji domů, dát si dlabenec a pivko, a pak se rozvalit před televizí.

Neptám se vás po hvězdnaté obloze. V Evropě ji spatříme jen zřídka, a ve velkých městech už vůbec ne. Musí nám stačit Měsíc a snad Venuše, ale o tom by se už dalo pochybovat. Ti šťastnější můžou navštívit planetárium, ti ostatní musí daleko od civilizace.

Na obloze je ticho a klid, efekty, které nám připravily dokonalé počítače, se na nebi nekonají. Zatím. Realita katastrofy se zdá být nereálná. Až dosud každý vetřelec dopadl buď v dávné minulosti, kdy člověk ještě běhal po afrických savanách, anebo úhledně do divočiny. Třeba do sibiřské tajgy, v létě roku 1908. Vetřelec se skrývá. Pro naše oči je příliš malý.

Jaká je budoucnost našeho vesmíru? Tři nejpravděpodobnější známé scénáře

Astronomie a kosmická technika je stále dokonalejší. To, co bylo před dvaceti lety snem, je dnes skutečností. Sondy ohmatávají naše nejbližší okolí, a některé z nich se vypravily na cestu do nekonečna. V hledáčku se začaly ocitat objekty stále menší a menší. Kosmické smetí, nespotřebovaný materiál, ze stavby sluneční soustavy.

Katalog planetek začal tloustnout, pořadová čísla jsou již šestimístná, i díky světoznámé observatoři na Kleti. Asi vás potěší informace, že 14. 1. 2000 zde byla objevena planetka, která dostala název Vepřoknedlozelo, s pořadovým číslem 350 509. Není duben a není apríl, takže to berte jako fakt.

Jsme staří jako vesmír. Po stopách kávové lžičky

Na začátku léta 2004 byla objevena hvězdárnou na Kitt Peak planetka, která dostala jméno Apophis. Egyptský bůh, ničitel. Výpočty prvků její dráhy ukázaly, že její název je až děsivě pravdivý. V kosmických měřítcích je to skutečně smítko, 450 x 170 metrů. Větší balvan, o hmotnosti asi čtyřicet milionů tun.

V pátek, třináctého dubna 2029, proletí okolo Země v děsivě malé vzdálenosti, asi třicet tisíc kilometrů. Naše stacionární družice obíhají ve vzdálenosti třicet šest tisíc kilometrů. Tento průlet bude rozhodující. Pokud jej Země ovlivní vlastní gravitací v nežádoucím směru, tak se při dalším průletu, v roce 2036, srazí se Zemí.

FOTO: Asteroid Apophis

Asteroid Apophis - Asteriod ApophisAsteroid Apophis - Asteroid ApophisAsteroid Apophis - Asteroid ApophisAsteroid Apophis - Asteroid ApophisAsteroid Apophis - Asteroid Apophis
Další fotky
Asteroid Apophis - Asteroid Apophis

Při rychlosti dopadu třicet kilometrů za sekundu, vytvoří na pevnině kráter o průměru osm kilometrů, anebo v oceánu tsunami, vysokou sedm metrů, která smete vše do okruhu tisíc kilometrů. Matematika umí být děsivě lhostejná k následkům toho, co dokáže vypočítat. Možnost dopadu začíná ve střední Asii, projde jižní Sibiří a Tichým oceánem, protne latinskou Ameriku s Kolumbií a Venezuelou a skončí v Atlantiku. Lidstvo má šestnáct let na přípravu evakuace z míst dopadu, nebo na zničení asteroidu vlastními silami. Záleží jenom na nás, jestli se katastrofické filmové scény změní v realitu.

Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Včera, 08:57
Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali...
Včera, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
28.5.2020
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
28.5.2020
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
28.5.2020
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Reklama