16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Planetka pojmenována jedenáctiletou dívkou. Jaký je příběh jména Pluto

Pluto už možná nepatří do seznamu planet sluneční soustavy. Stále má však zajímavý příběh. Věděli jste, po kom byla tato planetka pojmenována?

Reklama

Není to tak dávno co bylo tato planetka objevena. V roce 1930 ji zpozoroval americký astronom Clyde W. Tombaught a stala se devátým největším tělesem obíhajícím naše Slunce.

Ačkoliv Pluto bylo původně řazeno mezi planety. Po Změně definice pojmu „planeta“, ke kterému došlo na valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie roku 2006 v Praze, byl její status změněn na „trpasličí planetu“. Zvláště pro Američany to byla zdrcující zpráva, jednalo se totiž o jediné kosmické těleso tohoto druhu, které nebylo objeveno z kontinentu Evropy.

Nebe hýří barvami. Úkazy, které má na svědomí Slunce a magnetické pole Země

I když status planetky klesl, na zajímavosti a pozornosti ji rozhodně neubral. Dodnes se totiž neví, jak Pluto vzniklo a z čeho je jeho povrch složen. Existují dokonce teorie, že mohlo vznikat postupnými srážkami komet, a v průběhu času tak zvětšovat svůj objem.

Za zmínku však rozhodně stojí původ jeho jména

Anglická jména našich sousedních planet přišla z pravidla od Římanů. Kteří je pojmenovali po svých bozích a bohyních. Výjimkou je ovšem Uran a právě Pluto.

Téměř po roce hledání, kdy byla planetka objevena a první fotografie nového nebeského objektu zaplnili titulní stránky novin po celém světě, se začalo přemýšlet o názvu. A jak je zvykem, tato výsada spočívala na jeho objeviteli Clydovi Tombaughovi a observatoři, kde pracoval.

Definitivní důkaz o kulatosti Země byl podán. Za kořením kolem světa

První návrhy se držely zvyklostí a začali padat jména jako Atlas, Odin nebo Zymal.

Jméno, které zaujalo však přišlo z Anglie, Oxfordu. Jeho autorem byla teprve jedenáctiletá dívka. Venetia Burney se svěřila se svým nápadem dědečkovi. Ten byl zaměstnán jako knihovník Oxfordské univerzity. Poté už jen stačilo, aby jméno předal tamnímu astronomovi Herbertu Turnerovi a přes něj se dostalo až do Lowellovi Observatoře, kde Tombaugh tehdy pracoval.

Hvězdy za každého počasí. Užasněte v pražském planetáriu nad majestátem vesmíru

Jméno Pluto postupně procházelo výběrovým řízením až se dostalo do nejlepších tří, přičemž konkurenty mu byly názvy Minerva a Cronus. Ale jelikož název Minerva nesl už dříve objevený asteroid a Cronus zase přišel od tehdy nepopulárního astronoma, vyhozeného z observatoře kvůli údajnému arogantnímu postoji k zaměstnancům, jméno Pluto se tak stalo jasným vítězem. Nahrávalo mu také to, že jeho první dvě písmena byly iniciály zakladatele observatoře, Percivala Lowella.

I přes stále velký zájem o Pluto, však dnes už málokdo ví, odkud jeho jméno pochází.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama