6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Plastické operace prsou slaví výročí. Žádá si je čím dál více žen

Vůbec první prsní silikonový implantát na světě si nechala 16. března 1962 ve spojených Státech voperovat Timmie Jean Lindseyová (*1932). Matka šesti dětí chtěla z prsou odstranit tetování. Operaci provedli chirurgové Frank Gerow a Thomas Cronin. A odstartovali tak velký boom. Jen v roce 2017 se podle Mezinárodní celosvětové organizace pro estetickou plastickou chirurgii (ISAPS) realizovalo už přes 3 200 000 zákroků.

Reklama

Ve stejné době, kdy se Timme mohla pyšnit novým dekoltem, čeští vědci v čele s uznávaným akademikem Ottem Wichterlem právě dokončovali první modely československých prsních implantátů plněných speciálním hydrofilním gelem – takzvané „hydrony“. Naši plastičtí chirurgové byli odborníci, ba skuteční průkopníky v oblasti plastik prsou i ostatních partií. Plastická chirurgie byla jako samostatný obor uznána jako první na světě právě v Československu. Stalo se tak zásluhou profesora Arnolda Jiráska, tehdejšího prezidenta lékařské komory, s velkým přispěním doktora Františka Buriana, kdy v roce 1932 byla plastická chirurgie jako první na světě uznána samostatným oborem a jako taková i přednášena studentům Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

První české prsní implantáty byly implantovány pacientkám po odnětí prsou v důsledku nádorového onemocnění poprvé v roce 1964. Používaly se ale pouze krátce, protože stát nebyl ochoten finančně podpořit jejich další vývoj. Nebyly zcela dokonalé. Oproti americkým silikonovým výplním měly omezenou plasticitu, kuželovitý tvar zůstával trvalý a nedocházelo k přelévavému efektu, který u moderních implantátů imituje chování pravé prsní tkáně. To byla zřejmě největší nevýhoda hydronů. S věkem pacientky se nepřizpůsobovaly změnám tvaru prsů a po čase až nepřirozeně „trčely“. Implantovány byly zhruba stovce žen a jeden stál zhruba 800 Kčs.

Vytáhněte rolety! Pokles očních víček nastává nejčastěji v létě. Co s tím?

V roce 1975 si docent Ladislav Bařinka nechal patentovat odlehčený prsní implantát, který byl zbaven nevýhod hydronu. Jeho implantát sloužil jako dočasný a našel uplatnění především při rekonstrukcích prsů po nádorovém onemocnění nebo při nápravě vrozených vad.
Estetické operace byly v této době téměř tabu. Během 80. let se i do socialistického Československa pomalu začaly dostávat americké silikony. Jednalo se ale o západní zboží a tak jejich transport přes hranice byl dosti svízelný.

Když to řekneme trochu vulgárně, po revoluci se u nás plastickými operacemi roztrhl pytel. I v České republice se zájem o plastiky prsou zvyšuje a augmentace patří k vůbec nejčastějším výkonům estetické plastické chirurgie. „Lékaři vymýšlejí stále dokonalejší postupy úpravy prsů, vývojem prošla také výroba prsních implantátů, včetně jejich složení. Princip je ale v zásadě stejný,“ říká Jiří Bayer, plastický chirurg z Kliniky GHC Praha. Ten kromě estetických úprav prsou často provádí i rekonstrukce po onkologických onemocněních, takže problematice ženských ňader rozumí dokonale.

Pacientky si přejí prsa zvětšit, zmenšit, modelovat. „Některé ženy chtějí přirozený vzhled. A pak jsou ty, které si přejí výrazné zvětšení. Někdy se ale naše představy neprotnou. Když pak i přes mé vysvětlení, proč jejich volba není rozumná nebo technicky proveditelná, zatvrzele trvají na svém, rád takové klientky svěřím do rukou kolegů. Ze zkušeností vím, že budou tak dlouho obcházet plastické chirurgy, až je někdo odoperuje,“ poznamenává doktor Bayer, který týdně provede 10 až 15 plastických operací.

Cukrovka jako tichý zabiják. Jak je možné, že diabetiků neustále přibývá?

Zatímco doktor Bayer řeší většinu augmentaci neboli zvětšování prsou či jejich modelaci, ve státních zařízeních se věnuje spíše jejich zmenšování. A velkou část jeho práce tvoří také operace prsou po onkologických onemocněních. „Myslím, že je zásadní chybou, když mladší kolegové s vidinou peněz věnují všechen svůj čas pouze estetické chirurgii a rezignují na další nutné dovednosti, jimiž by měli umět pacientům pomoci. Znám třeba chirurgy, kteří provádějí abdominoplastiky, a přitom si neumějí poradit, když při této operaci narazí v břiše na kýlu,“ vrtí hlavou doktor Bayer, který se navíc specializuje jako mikrochirurg a jeho velkým koníčkem je šerm, aktuálně historická šavle.

Zdroj: ABC těhotenství

FOTO: Plastické operace prsou

Plastické operace prsou - 1 wicoPlastické operace prsou - 3 twitterPlastické operace prsou - 4_Plastický chirurg MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha a pacientka vybírají implantáty_foto Ivan Kahún_repro zdarmaPlastické operace prsou - 5 wiPlastické operace prsou - 6 burian fr AB AVČR
Další fotky
Plastické operace prsou - 0 DSC02239
Před 20 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama