4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Plastovým „simkartám“ pomalu zvoní umíráček. Přichází čas technologie eSIM

Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v telefonu plastovou kartičku SIM od našeho operátora. Blíží se však konec těchto karet, protože v posledním roce všichni přední výrobci ve velkém přecházejí na takzvané eSIM. Co tato technologie znamená a jakým způsobem nám ovlivní život?

Reklama

Co vlastně eSIM je? Odpověď je poměrně jednoduchá: dřívější plastové kartičky nahrazují elektronické čipy vestavěné přímo v zařízeních. Tato technologie byla uvedena do provozu v minulém roce, u nás ji zatím nabízí z „velké trojky“ operátorů pouze T-Mobile, Vodafone i O2 ji zatím pouze testují. Nachází se ve většině nových telefonů z nejvyšších řad předních značek – Iphone XS a XR, Google Pixel 2 či netrpělivě očekávaná novinka Samsung Galaxy S10.

Od žabích stehýnek k mobilům a internetu. Možná i Jules Verne by se divil

Největší změnu asi zažijí uživatelé mobilních zařízení Apple, kteří budou poprvé moci využívat dvě telefonní čísla najednou – klasické plastové karty jsou samozřejmě nadále podporovány. v následujících letech se plánuje úplný přechod na eSIM a bude dokonce možné mezi jednotlivými čísly v telefonu přepínat, přičemž všechna budou nahrána na jednom čipu.

Tato technologie se však netýká pouze mobilních telefonů. Skutečnost, že končí nutnost mít v zařízeních slot na plastovou simkartu znamená na poli telekomunikací mnoho nových možností – eSIM lze mít v chytrých hodinkách propojených s telefonem či dokonce v autě – tuto možnost nabízí například značka Volkswagen, v jejichž vybraných vozech můžete díky eSIM využívat datové připojení a kontaktovat lidi, které máte uložené v telefonu.

Mobilní aplikace usnadňují život

Nejlepší mobilní aplikace hlídající naše zdraví. Od menstruačního cyklu po pitný režim

Jaké jsou tedy konkrétní výhody? Absence SIM slotů v nových zařízeních zlepšuje jejich voděodolnost a šetří místo v telefonu (čehož může být využito na úkor většího procesoru, větší kapacity baterie či lepšího fotoaparátu), odpadá také nutnost navštívit pobočku daného operátora při aktivaci – vše lze nyní vyřídit přes aplikaci, dokonce i přechod na jiného operátora: vše vyřeší jednoduché odhlášení a stažení nových dat.

esim
(US mobile)

Nevýhodou je poměrné zkomplikování smluv s operátory, které budou díky dostupnosti technologie v mnoha různých zařízeních zřejmě obsahovat mnoho dodatků a přídavných možností, na které si budeme muset zvyknout. Propojení karet a usnadnění práce s nimi bude také vyžadovat spolupráci výrobců i operátorů, což může být vzhledem k vysoké konkurenci náročné. Sledujme tedy, jak se bude dále eSIM vyvíjet a co nám do budoucna přinese.

 

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama