• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeň chce zatočit s partami opilých bezdomovců!

  3.5.2022
  Andrea Jančová

  Město Plzeň schválilo novou vyhlášku, která zakazuje popíjet alkoholické nápoje na veřejném prostranství. Novinka neplatí plošně po celém městě, ale ve vybraných lokalitách. Dále potom v okruhu 50 metrů od škol a školských zařízení a v prostoru nástupišť MHD.

  Plzeň tím chce zlepšit situaci v centru i na dalších místech, kde se shlukují skupiny problémových osob popíjejících alkohol a znepříjemňujících tak pobyt ostatním občanům. Vyhláška začala platit prvního května 2022 a po prvním roce jejího fungování město vyhodnotí, jak se osvědčila.

  „Věřím, že se nám i za pomoci tohoto opatření podaří zajistit v daných lokalitách pořádek a lidé se tu budou cítit lépe. Cílem není, aby si Plzeňané nemohli dát pivo na oblíbené předzahrádce, na koncertu, nebo si připít na Nový rok. Cílem je, aby si ‚partičky‘ bezdomovců či jiných dalších skupinek přestaly dělat zejména z centra města svoji předzahrádku,“ uvedl primátor Plzně Pavel Šindelář.

  Alkohol v Plzni nebude možné popíjet na veřejném prostranství ve čtyřech lokalitách. První zahrnuje Plzeň – střed, kam patří kompletně širší centrum města ohraničené po obvodu ulicemi: Tylova, Korandova, Hálkova, Purkyňova, U Trati, Železniční, Lobezská, U Prazdroje, Tyršova, hranice břehu řeky Mže kolem areálu za OC Plzeň Plaza, kolem ulice Na Jíkalce až k napojení na Vejprnickou ulici a z ní do Tylovy ulice. Druhá lokalita zahrnuje náměstí Českých bratří na Borech, třetí lokalita vymezuje oblast kolem Obchodního centra Luna na Borech a čtvrtá pak oblast U Ježíška podél břehů řeky Radbuzy až k mostu Malostranská.

  „Dále zákaz platí v okruhu 50 metrů od škol a školských zařízení, na nástupištích a nástupních ostrůvcích veřejné hromadné dopravy včetně přístřešků pro cestující umístěných mimo nástupiště či nástupní ostrůvky. V případě nástupišť umístěných u hrany chodníku se zákaz vztahuje na prostor nástupiště v rozsahu dva metry před označníkem zastávky ve směru jízdy a 30 metrů od označníku zastávky do prostoru nástupiště v celé šíři chodníku,“ doplnil radní Martin Zrzavecký.

  Vyhláška obsahuje i výjimky. Ty se týkají prostorů zahrádek a předzahrádek, které jsou součástí restaurací, hospod, kaváren a barů, a to v souladu s jejich provozní dobou. Zákaz se nevztahuje ani na schválené a povolené akce, jako jsou slavnosti, kulturní a sportovní události, společenské akce a trhy. Další výjimka se týká případného konání oslav u příležitosti zisku mistrovského titulu v nejvyšší republikové soutěži některým z plzeňských sportovních klubů či oslav u příležitosti zisku mistrovského titulu národního sportovního týmu.

  Zdroj :vz, Magistrát města Plzně   Nepřehlédněte