• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeň se připravuje na krizový scénář kvůli změně dávek

  28.6.2023
  Doris Drienová

  Plzeň se připravuje na krizový scénář, kdy by se ze dne na den mohla ocitnout na ulici početná skupina ukrajinských uprchlíků kvůli změně dávek. Od soboty 1. července bude stát platit ubytování pouze ohroženým osobám, tedy matkám s dětmi, mladým do 18 let, seniorům a lidem s postižením.

  Ostatní se budou muset postarat sami o sebe a hradit komerční nájmy. Město postaví stan u Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), posílí výkon služby strážníků a je připraveno poskytnout nouzový nocleh až 50 lidem, řekla ve středu mluvčí města Eva Barborková po jednání primátora Romana Zarzyckého (ANO) s městskou policií a krizovým štábem.

  „Naší naprostou prioritou je zajištění bezpečnosti. Nikoho nechceme nechat na ulici. Proto jsme se domluvili na zřízení stanu, ve kterém bude možné dočasně přečkat. Lidé v něm najdou vše pro základní hygienu,“ uvedl Zarzcycký. Nad rámec těchto opatření město jinou formu podpory nepřipravuje. „Jedná o záležitost, kterou má řešit vláda. Ta opět zaspala a snaží se veškerou odpovědnost hodit na kraje a samosprávy,“ řekl.

  Podle radního Jiřího Winkelhöfera (PRO Plzeň) bude stát stan deset krát 15 metrů do konce tohoto týdne u bývalého domu Prior na Americké třídě, kde funguje KACPU. „Budou tam lavice a stoly, lehátka, pitná voda, v blízkosti necháme instalovat mobilní toalety,“ řekl. V případě nouze je město připraveno poskytnout 30 až 50 osobám nouzový nocleh.

  Také Plzeňský kraj se připravuje na dopady změn v ubytování uprchlíků. Komunikuje s Plzní, kde je uprchlíků nejvíce. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je opět vidět obrovská nepřipravenost vlády, ministerstev a úřadů. „Od poloviny února víme, že tato situace přijde, ale není na to úplně připravený systém, úřady práce a další. Nedokážeme teď říci, kolik lidí nebude mít na komerční nájem, a co se s těmi lidmi bude dít,“ uvedl.

  Nevyloučil, že první červencové týdny budou „trochu hektičtější“. Kraj zejména posílí kapacity KACPU, které stále funguje třikrát v týdnu. „Rozjeli jsme informační kampaň, aby lidé nebyli překvapení, a uvidíme,“ uvedl Špoták. Podle hejtmana se může stát, že po 1. červenci skončí více lidí na ulici, protože si nebudou moct zaplatit bydlení, a proto pomůže také neziskový sektor a i zvýšené kontroly policie.

  V kraji je podle hejtmana kolem 30.000 ukrajinských uprchlíků, téměř polovina v Plzni. „Zranitelných osob jsou tři až čtyři tisíce. Spousta zranitelných osob bydlí někde v soukromí a nežádá o dotované ubytování a jsou nezávislí na státu,“ uvedl. Kraj zprostředkovává dlouhodobě ubytování pro téměř 3000 uprchlíků. Zbylý počet do 30.000 žije v ubytovnách a bytech, kde platí komerční nájem.

  Většina uprchlíků, kteří nepatří mezi zranitelné osoby, by měla v ČR pracovat. „Máme v regionu spoustu pracovních míst, uplatnění tady určitě je,“ řekl hejtman. Kraj vykazuje dlouhodobě nejvyšší počet zaměstnaných uprchlíků. V celé zemi jich pracuje něco přes 100.000, z toho v samotném Plzeňském je to přes 15.000, dodal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte