Ostatní se budou muset postarat sami o sebe a hradit komerční nájmy. Město postaví stan u Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), posílí výkon služby strážníků a je připraveno poskytnout nouzový nocleh až 50 lidem, řekla ve středu mluvčí města Eva Barborková po jednání primátora Romana Zarzyckého (ANO) s městskou policií a krizovým štábem.
„Naší naprostou prioritou je zajištění bezpečnosti. Nikoho nechceme nechat na ulici. Proto jsme se domluvili na zřízení stanu, ve kterém bude možné dočasně přečkat. Lidé v něm najdou vše pro základní hygienu,“ uvedl Zarzcycký. Nad rámec těchto opatření město jinou formu podpory nepřipravuje. „Jedná o záležitost, kterou má řešit vláda. Ta opět zaspala a snaží se veškerou odpovědnost hodit na kraje a samosprávy,“ řekl.
Podle radního Jiřího Winkelhöfera (PRO Plzeň) bude stát stan deset krát 15 metrů do konce tohoto týdne u bývalého domu Prior na Americké třídě, kde funguje KACPU. „Budou tam lavice a stoly, lehátka, pitná voda, v blízkosti necháme instalovat mobilní toalety,“ řekl. V případě nouze je město připraveno poskytnout 30 až 50 osobám nouzový nocleh.
Také Plzeňský kraj se připravuje na dopady změn v ubytování uprchlíků. Komunikuje s Plzní, kde je uprchlíků nejvíce. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je opět vidět obrovská nepřipravenost vlády, ministerstev a úřadů. „Od poloviny února víme, že tato situace přijde, ale není na to úplně připravený systém, úřady práce a další. Nedokážeme teď říci, kolik lidí nebude mít na komerční nájem, a co se s těmi lidmi bude dít,“ uvedl.
Nevyloučil, že první červencové týdny budou „trochu hektičtější“. Kraj zejména posílí kapacity KACPU, které stále funguje třikrát v týdnu. „Rozjeli jsme informační kampaň, aby lidé nebyli překvapení, a uvidíme,“ uvedl Špoták. Podle hejtmana se může stát, že po 1. červenci skončí více lidí na ulici, protože si nebudou moct zaplatit bydlení, a proto pomůže také neziskový sektor a i zvýšené kontroly policie.
V kraji je podle hejtmana kolem 30.000 ukrajinských uprchlíků, téměř polovina v Plzni. „Zranitelných osob jsou tři až čtyři tisíce. Spousta zranitelných osob bydlí někde v soukromí a nežádá o dotované ubytování a jsou nezávislí na státu,“ uvedl. Kraj zprostředkovává dlouhodobě ubytování pro téměř 3000 uprchlíků. Zbylý počet do 30.000 žije v ubytovnách a bytech, kde platí komerční nájem.
Většina uprchlíků, kteří nepatří mezi zranitelné osoby, by měla v ČR pracovat. „Máme v regionu spoustu pracovních míst, uplatnění tady určitě je,“ řekl hejtman. Kraj vykazuje dlouhodobě nejvyšší počet zaměstnaných uprchlíků. V celé zemi jich pracuje něco přes 100.000, z toho v samotném Plzeňském je to přes 15.000, dodal.
Zdroj: ČTK