• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Plzeňské děti si budou mít kde hrát, u Košuteckého jezírka vznikne občerstvení a objekt pro dětskou skupinu

  4.9.2023
  Doris Drienová

  Objekt pro dětskou skupinu se sportovním zaměřením a zároveň občerstvení pro veřejnost vznikne u oblíbeného Košuteckého jezírka na severním okraji Plzně. Nahradí původně plánovaný projekt stavby občerstvení Paluba Jezírko, který vedení prvního městského obvodu kvůli vysokým odhadovaným nákladům zastavilo a nechává ho přepracovat.

  Novinářům to řekl místostarosta obvodu Miroslav Šuma (ANO). Na novém projektu, který z původního návrhu Paluby Jezírko vychází, pracují architekti. Nyní připravují dokumentaci pro stavební povolení.

  „Na původně zamýšlený projekt měl náš obvod vyhrazeno zhruba 22 milionů korun, jenže v poslední době prudce narostly ceny stavebních materiálů a ocitli jsme se na částce kolem 36 milionů korun, což je pro náš rozpočet zkrátka hodně, když jde navíc jen o občerstvovací zařízení,“ vysvětlil Šuma. I proto se podle něj vedení obvodu rozhodlo vydat jinou cestou a v části objektu vytvořit zázemí pro dětskou skupinu s kapacitou 24 míst. Tím se zároveň otevřela možnost pro získání peněz na budování kapacit dětských skupin z Národního fondu obnovy. „Tato dotace může být až do výše 25 milionů korun,“ uvedl Šuma.

  V novém objektu má být stejně jako v dřívějším projektu občerstvení a toalety pro veřejnost, které si lidé přáli. Stavba vyroste na původně uvažovaném půdorysu, prostory dětské skupiny a bistra budou stavebně oddělené. „Je to kompromis nejen pro občany, ale i pro náš rozpočet,“ dodal Šuma.

  Náklady na stavbu bude obvod znát teprve tehdy, až architekti zpracují dokumentaci pro stavební povolení. Pokud vše půjde podle plánu, se stavbou by se mělo začít v příštím roce.

  Objekt pro občerstvení bude také u Boleveckého rybníka u křižovatky pod Bílou Horou. Léta zde stával stánek s občerstvením, ale jeho podoba už neodpovídala době ani městské koncepci rozvoje rekreační zóny. Od 5. září do konce listopadu nebude možné místem projít ani projet na kole, protože se začne s přípravou pro nové občerstvení s celoročním provozem. „Nechtěli jsme, aby byla tato důležitá křižovatka pěších a cyklistů uzavřena během hlavní turistické sezony, kdy se kolem Boleváku pohybuje nejvíce lidí, proto jsme práce na přivedení potřebné infrastruktury posunuli až na září. Na jaře příštího roku zde vznikne na základě architektonické studie nový stánek s občerstvením, pro který budeme hledat provozovatele. Chceme, aby v této oblíbené lokalitě bylo nabízeno občerstvení ve standardech moderní doby, které umožní i příjemné posezení na terase u vody,“ popsal náměstek primátora pro dopravu a životního prostředí Aleš Tolar (STAN).

  Nový objekt bude mít půdorys maximálně 12krát šest metrů a na něj bude bezprostředně navazovat pobytová terasa o maximální výměře 120 metrů čtverečných. Městská organizace Správa veřejného statku zaplatí za přivedení inženýrských sítí do místa budicího stánku téměř 3,9 milionu korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte