Plzeňskému kraji zůstal u Sberbank termínovaný vklad. Je to balík!

6.4.2022
Andrea Jančová

Plzeňský kraj má u ruské banky Sberbank, která v České republice zavřela své pobočky, 156 milionů korun na termínovaném vkladu. Na běžném účtu mu v ní zůstalo zhruba 700.000 korun poté, co kraj téměř 31 milionů stáhl. V reakci na interpelaci komunistického zastupitele Jiřího Valenty to řekl ekonomický náměstek hejtmana Roman Zarzycký (ANO).

„Jaký to bude mít vliv na strukturu schváleného rozpočtu? Kde ty peníze sebereme, abychom je nahradili? Každá právnická osoba je totiž pojištěná jen na částku maximálně 100.000 eur (přes 2,4 milionu korun),“ řekl Valenta.

„Je to samozřejmě velmi nepříjemné, ale nám to saldo hospodaření nijak nenaruší. Jsme na to připraveni, byly to rezervní prostředky, nepočítalo se s jejich přímým zapojením do rozpočtu,“ uvedl Zarzycký. Kraj podle něj postupuje podle metodického pokynu ministerstva financí, které řeklo, že vyvolává jednání o odkupu pohledávek a o společném postupu. „My se k tomu přihlásíme,“ řekl. Ministerstvo financí podle náměstka zvažuje, že by se všemi kraji a obcemi jednalo a celý balík pohledávek odkoupilo. To bude záviset na rozhodnutí vlády. „A zároveň by společným postupem saturovalo vzniklé škody krajům a následně by si to vypořádalo v rámci insolvenčního řízení nebo řízení, které je specifické pro odebrání bankovní licence,“ řekl Zarzycký.

Kraj měl kromě 156 milionů na termínovaném vkladu s výpovědní lhůtou 31 dní u Sberbank CZ ještě zhruba 31 milionů na běžném účtu. „Zafungoval risk management a stáhli jsme téměř vše a zůstalo tam jen asi 700.000 korun,“ řekl Zarzycký.

Nové vedení kraje, které nastoupilo letos 14. února, si nechalo zmonitorovat genezi vzniku účtu u Sberbank. O rozdělení krajských peněz do bank rozhodoval podle náměstka vedoucí ekonomického oddělení, nikdy to neovlivnil politický zásah. „Nic nenasvědčovalo tomu, že jsme mohli reagovat jinak,“ uvedl náměstek s tím, že chápe rozložení peněz mezi finanční ústavy.

Největší ruská banka Sberbank 2. března oznámila, že odchází z Evropy. Zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, nezmínila. Uvedla, že není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale že úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům. Také v České republice zavřela Sberbank CZ své pobočky. Česká národní banka 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání její bankovní licence .

Podle ministra financí Stanjury (ODS) bude jeho resort jednat s samosprávami, které u ní měly peníze a nemohou se k nim teď dostat, individuálně. Uzavření Sberbank zkomplikovalo situaci asi 180 obcím a pěti krajům, které se tak nemohou dostat ke zhruba pěti miliardám korun na účtech banky.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte