Centrum Plzně zezelená. Firmy a podnikatelé se složili na obří květináče

Přesně rok poté, co se objevily v nejužším centru Plzně nové vzrostlé stromy, se dnes a v úterý instaluje v Rulicích okolo centrálního náměstí dalších deset obřích květináčů. Zaplatily je místní firmy a podnikatelé. Podle několika anket tam lidem zeleň citelně chybí. Prvních osm zhruba pětimetrových javorů v květináčích je už rok v Riegrově ulici.

„Když se zeptáte těch, co tam bydlí a mají tam krámy, tak řeknou, že ta ulice začne mít trochu jiný život. A takhle to dopadne i v dalších ulicích,“ uvedl Roman Jurečko, šéf Nadačního fondu Plzeň sobě. „Dva další teď budou na náměstí a osm v ulici Bedřicha Smetany,“ dodal.

Před rokem instaloval nadační fond na okraji zhruba 2,5hektarového náměstí lavičku Spejbla a Hurvínka ke 100. výročí existence postavičky Spejbla. Zhruba 150 přítomných tehdy kvitovalo, jak stromy oživily Riegrovu ulici. „Tak jsem schválně řekl: Pojďme ještě udělat Smetanku a Martinskou. Zeptal jsem se, kdo by do toho šel a hned se přihlásilo deset sponzorů,“ vylíčil Jurečko.

Jeden květináč se stromem vyjde na víc než 100 tisíc korun – květináč stojí 85 tisíc korun, 25 tisíc až 30 tisíc korun stojí strom a vyčíslit je třeba i práci. Stromy potřebují každých deset dní 250 litrů vody, a tak je velkým sponzorem také Vodárna Plzeň.

Na památky bez průvodce. Plzeňsko otevře hrady a zámky

Jeden nový květináč s rododendronem darovali Plzni hokejisté z Nagana – Jaroslav Špaček a Martin Straka a s nimi další známý plzeňský hokejista Michal Dvořák. Další koupila fotbalová Viktoria Plzeň. O stromy se podle Jurečka musejí nejméně první tři roky starat odborníci. Loňské javory mléče dovezené z Německa byly deset až 15 let staré. Jsou zasazené do dřevěných květináčů z tropického dřeva jatoba a se stromem i hlínou váží až dvě tuny. Díky speciální konstrukci 1300litrových květináčů mohou být v ulicích celoročně.

adp/ČTK

Dnes, 14:59
Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni sedmatřicetiletou ženu, která loni začátkem...
Včera, 08:42
Lékař z Domažlické nemocnice čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle kriminalistů je odpovědný za...
4.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Plzen.eu
4.5.2021
Paměť národa Plzeňský kraj připravil výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi...
3.5.2021
Za neděli přibylo v Plzeňském kraji 13 nových případů koronaviru, to je o třetinu méně...
30.4.2021
Rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace plzeňského městského Sportovního areálu Prokopávka, která začala v září 2019, je hotová....
29.4.2021
V Plzeňském kraji se příští týden otevře pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ),...
27.4.2021
V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 129 nových případů nákazy koronaviru, to je o dva...
27.4.2021
Západočeská metropole spouští velký rodinný zážitkový projekt nazvaný Plzní po stezkách. Novinka nabídne komplexní informace...
26.4.2021
S obrovským nadšením a hned po otevření nastupovaly dnes děti do plzeňských mateřských školek (MŠ)....
23.4.2021
V původním režimu opět funguje Domažlická nemocnice, která se v únoru specializovala výhradně na péči...
Reklama