Děti v Plzni se nemohly dočkat, do školy přišly s předstihem

S obrovským nadšením a hned po otevření nastupovaly dnes děti do plzeňských mateřských školek (MŠ). V Plzeňském kraji a dalších dvou regionech se otevřely pro všechny děti díky příznivé epidemické situaci, dosud tam směli jen předškoláci.

Do školek, uzavřených od začátku března, nastoupily dnes téměř všechny děti kromě nemocných a těch, které byly u prarodičů, a dětí cizinců, jejichž rodiče vládním opatřením nerozumějí.

„Děti byly strašně natěšené. A rodiče také. Říkali: Konečně nám je berete. Ale my teď hlavně můžeme dotáhnout projekty, které děti tvoří pro domovy důchodců nebo fakultní nemocnici,“ uvedla Blanka Linhartová, ředitelka 51. MŠ v Částkově ulici, která má kapacitu 90 míst. Dvacítka zaměstnanců chodila do práce pořád, i v době uzavření. „Dělali jsme rekonstrukce, koberce, archiv a hlavně jsme připravovali pro děti projekty, například ‚covidovou nemocnici‘ ve velké papírové krabici se stromem života pro fakultní nemocnici. Dnes pečeme pro sestřičky obrovské srdce a děti pečou malá linecká srdíčka a zítra (v úterý) to vezeme řediteli nemocnice,“ uvedla.

Plzeňsko podpoří filmovou tvorbu. Zastupitelé vyčlenili přes milion korun

I když se všichni o otevření celé školky dozvěděli na poslední chvíli – v pátek, problém to podle ředitelky nebyl. „První den, když nevíme, tak to vždycky řešíme krupičkovou kaší,“ řekla Linhartová. Maso v kuchyni být nemohlo, protože ho školky nesmí zamrazovat. Oznámení měli rodiče v pátek po obědě na webu a v e-mailech. Ředitelku mrzí, že se rodiče vždy dozvídají informace na poslední chvíli a navíc jsou hodně strohé. Od 12. dubna, kdy mohli do školek předškoláci, testovali všechny děti dvakrát týdně. „Školka dostala krabice testů, ale ode dneška už se děti netestují. Roušky byly od 12. dubna nařízené, ode dneška už je děti mít nemusí,“ uvedla.

Podle Linhartové je záhadou, proč vláda nechala rok školky být, rok tam mohli zaměstnanci pracovat bez roušek, a teď se přitvrzuje. Navíc téměř všichni zaměstnanci prodělali od ledna do března covid. „A v době kdy jsme promořeni a máme evidentně protilátky, tak nám nařídili po roce roušky a my, jak jsme na to nebyli oproti základní škole zvyklí, tak nám se teď opravdu dělá špatně,“ uvedla Linhartová. Současná opatření, tedy roušky a testování, měla být podle ní před rokem. „Teď to dělají zbytečně, my máme nulu. V celém kraji byly jednotky pozitivních dětí. Teď už je to podle mě jenom drahé,“ řekla.

Podle vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Dagmar Škrlantové bylo velmi náročné od pátku do pondělí školky připravit. „Ostatní dva kraje na to dostaly týden, to není fér,“ uvedla. Stejně jako při povolení docházky předškoláků dostaly podle ní školky informace před víkendem. „Ale už jsme se na to těšili, tak jsme s tím počítali. Celý týden říkali, že našemu kraji chybí jen dva body, bylo to předvídatelné,“ uvedla Linhartová.

Včera, 13:07
Podivnou krádež řeší policie na Plzeňsku. Neznámý pachatel se vloupal do chatky a ukradl krabičku...
černí baroni
15.5.2021
V křídle zámku Zelená Hora, dominantě Nepomucka známé díky románu a filmu Černí baroni, by...
15.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
odhalení sochy
15.5.2021
V Nepomuku dnes odhalili a požehnali "staronovou" litinovou sochu sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti.
14.5.2021
Jeden muž zemřel a další tři muži utrpěli zranění při ranní nehodě dvou osobních aut...
12.5.2021
Kuriózní loupež se stala v Plzni začátkem května. Muž ukradl v obchodním centru 350 krabiček...
12.5.2021
S uvolněním koronavirových opatření přivítalo plzeňské DEPO2015 první návštěvníky již v úterý 11. května, kdy...
6.5.2021
Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni sedmatřicetiletou ženu, která loni začátkem...
5.5.2021
Lékař z Domažlické nemocnice čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle kriminalistů je odpovědný za...
Plzen.eu
4.5.2021
Paměť národa Plzeňský kraj připravil výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi...
4.5.2021
Přesně rok poté, co se objevily v nejužším centru Plzně nové vzrostlé stromy, se dnes...
Reklama