Dobrovolníci pomáhají v Plzni seniorům s nákupy nebo venčením psa

Lidé v Plzni, kteří potřebují pomoc při některých činnostech, o ni mohou každý všední den od 9:00 do 15:00 požádat na telefonním čísle 374 790 399. Linka pomoci fungovala ve městě už na jaře při první koronavirové vlně. Zejména senioři mohou požádat o pomoc dobrovolníků s přinesením nákupu, vyzvednutím léků, vyvenčením psa a podobně. Linku provozuje město s mezigeneračním dobrovolnickým centrem Totem.

O pomoc si mohou říci nejen senioři, ale třeba i postižení lidé, matky samoživitelky nebo lidé, kteří žijí osamoceně či se ocitli v nějaké obtížné situaci, kterou neumí sami vyřešit.

„V tuto chvíli je zapojeno 130 dobrovolníků a denně vyřídíme několik desítek požadavků, poptávka však narůstá,“ uvedla ředitelka Totemu Vlasta Faiferlíková. Kromě pomoci chtějí podle ní volající často jen ujistit, že služba funguje a pokud se ocitnou v nouzi, někdo jim pomůže.

Pracovník linky převezme požadavek a volajícímu řekne, aby si například připravil seznam nákupu, recepty na léky a peníze do obálky. Dobrovolník přijde nejpozději druhý den. Má roušku a rukavice a prokáže se speciální průkazkou se jménem. Převezme seznam a obálku s penězi a odejde nakoupit. Po návratu předá klientovi a nákup, účtenku a zbytek peněz. Kontakt je minimální, dobrovolník do bytu nevstupuje a po vyřízení požadavku informuje koordinátora linky pomoci. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se dobrovolník na konkrétního seniora či člověka v nouzi napojí, pomáhá mu dlouhodobě a na pomoci se domlouvají mezi sebou.

Linka pomoci je součástí projektu Mosty, který Totem připravil spolu s Plzní a funguje nepřetržitě, nejen v době nouzového stavu. „Náročné jarní období s první vlnou koronavirové krize ukázalo, jak důležitá je lidská podpora v době, kdy člověk uvízne v náročné životní situaci. Ta může nastat nejen v době pandemie. Osaměle žijící člověk si například zlomí nohu, přijde po zdravotním zákroku z nemocnice, jeho rodina odjede na dovolenou, přepadne ho nějaká lehčí viróza a je nutné pár dní zůstat v posteli. To jsou chvíle, kdy potřebuje pomoci,“ dodala Faiferlíková.

Včera, 09:16
Ve dvousettisícové Plzni chybí bazény. To by se mohlo v budoucnu změnit. Město uspořádá architektonickou...
Včera, 07:19
Desítky včerejších černých pasažérů mohou využít druhou šanci. Plzeňské městské dopravní letos už podruhé vyhlásily...
22.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.6.2021
Z těžkého ublížení na zdraví se dnes začala u Krajského soudu v Plzni zpovídat pětadvacetiletá...
22.6.2021
Dvojice strážníků v plzeňských ulicích už nebudou ve městě tak často k vidění. Městská policie...
22.6.2021
Bilance dnešní bouřkové noci na západě Čech je prozatím 17 výjezdů hasičů. Našemu regionu to...
21.6.2021
Začínající léto je vždy v Plzni ve znamení oprav silnic a uzavírek. Tentokrát se pracuje...
21.6.2021
V uplynulých dnech, kdy teploty často překročily tropickou pětatřicítku, se zvýšil počet dopravních nehod na území...
21.6.2021
Šedesát dětí, které tu mají domov, se raduje z nové veselé fasády domu. Pětatřicet let...
21.6.2021
Ti, kteří stráví letošní léto v Plzni, se rozhodně nemusí nudit. Od 23. července až...
21.6.2021
Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni-Skvrňanech...
Reklama