Kostel duchů v Lukové přitahuje pozornost, obec mezitím téměř vymřela

V dřevěných lavicích lukovského chátrajícího kostela sedí tiše už devět let desítky bíle oděných postav. Nemluví, nedýchají, jen sedí a tiše se modlí. V chrámu se ani vzduch nepohne. Sochy věřících obyvatel, kteří ve vesnici žili nebo místní duchové?

Kostel sv. Jiří, který už staletí shlíží z kopce na obec Lukovou, je největší dominantou celého okolí. Přestože je chráněn jako kulturní památka, při pohledu na něj tomu nic příliš nenasvědčuje. Doby jeho největší slávy jsou už dávno pryč. Po omítce není téměř památky, okna na věži jsou bez výplně a v místech, kde dříve bývaly hodiny, jsou dnes jen zrezivělé kotouče.

Nejstarší část kostela, presbytář a sakristie, pocházejí ze 14. století. Za husitských válek byl ale kostel pobořen. Opětovné rekonstrukce se dočkal až ve století 16, ovšem po požáru v roce 1796 byla nutná jeho další rozsáhlá oprava. V polovině 19. století byl kostel přestavěn v novorománském i gotickém slohu, kdy se tyto práce týkaly také věže, která získala štíhlou a elegantní střechu. Vybavení kostela je novorománské, ovšem smutný osud nečekal jen kostel jako celek, nýbrž i tři lukovské zvony. O původní dva staré zvony totiž kostel připravily jak požáry, tak světové války.

Slovanští bohové hlídají ostravskou zoo. Koho mají připomenout?

Kostel duchů

Zašlou slávu kostela oprášil v roce 2012 student Fakulty designu a umění ZČU Jakub Hadrava. V rámci vypracovávání své bakalářské práce v prostorách kostela instaloval dvaatřicet stojících nebo sedících sádrových soch. Ty představují postavy sudetských Němců, kteří ve vesnici dříve žili a pro něž byla víra nedílnou součástí života. Každá socha byla vytvořena na živých lidech a proto působí tak realisticky, někdo dokonce tvrdí, že tento způsob tvorby jim vtisknul duši.

Neobvyklá výstava přitahuje návštěvníky z celého světa a na dobrovolném vstupném se díky ní vybraly finanční prostředky, které budou věnovány na opravu kostela, do kterého dokonce špatnou střechou zatéká. Nezbývá tak než doufat, že i koronavirová krize brzy pomine a že co nevidět bude moct kostel přivítat další návštěvníky.

Příbytky našich předků představuje skanzen v Přerově, nyní mu brání koronavirová opatření

Stará obec dnes téměř bez obyvatel

Obec Luková je velmi starou obcí celého regionu, nachází se v Manětínském regionu na úbočí výrazného vrchu Chlumská hora s výhledem do krajiny. Dnes je však obec už téměř zaniklá, žije zde jen několik jednotek stálých obyvatel.

Včera, 13:07
V Plzni se dnes po šesti týdnech znovu otevřely prodejny dětského oblečení. Umožnilo to rozvolnění...
9.4.2021
Zlepšení veřejného prostoru pro cestující v kombinaci se sjednocením designu mobiliáře městské hromadné dopravy jsou témata...
8.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.4.2021
První půlrok vlády nového vedení Plzeňského kraje zásadně ovlivnila pandemie. Těžká situace regionu podpořila spolupráci...
3.4.2021
Město Plzeň podpoří dvěma miliony korun sportovní infrastrukturu fotbalové Viktorie Plzeň, jedním milionem Handball club...
2.4.2021
Za měsíc trvající zpřísněná omezení pohybu provedli policisté v Plzeňském kraji 129 781 kontrol dodržování...
Potravinová sbírka Plzeň
1.4.2021
Potravinová sbírka Nový začátek, kterou zorganizoval v době od 15. do 26. března Odbor sociálních služeb...
31.3.2021
Deset městských nájemních bytů poskytne Plzeň pro klienty neziskové organizace Ledovec, která 20 let pomáhá...
30.3.2021
Plzeň i letos kvůli koronaviru přesune tradiční Slavnosti svobody do on-line prostředí. Oslavy 76 let...
29.3.2021
Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vypisují výběrové řízení na dodávku velkokapacitních tramvají velikosti XXL. Až...
26.3.2021
Speciální dlouhodobou ochranu před viry a bakteriemi dostane 35 dětských hřišť ve čtvrtém plzeňském obvodu...
Reklama