O obchody s oblečením není zájem. Lidé raději nakupují v e-shopech

V Plzni se dnes po šesti týdnech znovu otevřely prodejny dětského oblečení. Umožnilo to rozvolnění protiepidemických opatření. Do kamenných obchodů v centru města ale přišlo málo kupujících. Rodiče, hodně i vinou už tří uzavření obchodů za jeden rok, více nakupují na internetu. Pandemie tuto formu nákupu ještě výrazně posílila.

Před obchodem při otevření v 09:00 nikdo nebyl. „Myslím si, že moc zájem nebude. Pokud něco potřebovali, tak si to objednali přes internet, protože přeci nebudou čekat, až my otevřeme. Děti to oblečení potřebují,“ uvedla Jaroslava Kadlecová, majitelka a prodavačka obchodu Baby ADAM v Bezručově ulici, který prodává oblečení pro děti do 15 let. Podle Kadlecové to pro rodiče v současné době není problém, zejména když neplatí poštovné a mohou zboží vyzkoušet a vrátit.

Obchod je plně zásobený, i když má problémy s dodávkami od některých firem. „Loni, než epidemie začala, tak jsme nakoupili jaro, což se neprodalo, protože jsme byli zavřeni,“ uvedla Kadlecová. Musí objednávat zboží půl roku dopředu, některé věci až rok. „Letos jsme byli v únoru otevření, takže jsem počítala, že to tak bude dále. Nakoupila jsem nové zboží, které jsem potřebovala pro stálou klientelu, a pak nás zavřeli, takže to přišlo vniveč. Podléhá to také módě a řada maminek na to kouká,“ uvedla. Nakoupené zboží z loňska, které zbylo skoro všechno, zkouší prodat letos, ale ve skladu i v malém obchodě s plochou asi 30 metrů čtverečních má velké zásoby. „Mám tu zboží za 1,5 milionu korun v prodejních cenách,“ řekla.

Obchodníci očekávají velký nápor, především v prodejnách dětské obuvi

Zlevnit zboží si Kadlecová podle svých slov nemůže dovolit. „Mám třicetiprocentní marži a z něčeho musím být živa. Nemohu přeci prodávat pod cenou,“ uvedla. Zlevnila pouze starší zboží, třeba tepláky, které už vyšly módy, a stejně ani nevěří, že se za 19 korun prodají.

Prodejna, která nesplatila část faktur z loňského roku, nedosáhla na státní „covidové“ podpory, protože dluží zdravotní pojišťovně. „Ale majitel domu mi jako jeden z mála dal nějakou slevu na nájem,“ uvedla.

Baby ADAM už v minulých letech zavřel dva obchody. V užším centru Plzně, kde bylo dříve přes deset prodejen dětského oblečení, zůstaly dvě. Loni skončil také „dětský“ second hand v Bezručově ulici vedle Adama.

adp/ČTK

Včera, 13:07
Podivnou krádež řeší policie na Plzeňsku. Neznámý pachatel se vloupal do chatky a ukradl krabičku...
černí baroni
15.5.2021
V křídle zámku Zelená Hora, dominantě Nepomucka známé díky románu a filmu Černí baroni, by...
15.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
odhalení sochy
15.5.2021
V Nepomuku dnes odhalili a požehnali "staronovou" litinovou sochu sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti.
14.5.2021
Jeden muž zemřel a další tři muži utrpěli zranění při ranní nehodě dvou osobních aut...
12.5.2021
Kuriózní loupež se stala v Plzni začátkem května. Muž ukradl v obchodním centru 350 krabiček...
12.5.2021
S uvolněním koronavirových opatření přivítalo plzeňské DEPO2015 první návštěvníky již v úterý 11. května, kdy...
6.5.2021
Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni sedmatřicetiletou ženu, která loni začátkem...
5.5.2021
Lékař z Domažlické nemocnice čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle kriminalistů je odpovědný za...
Plzen.eu
4.5.2021
Paměť národa Plzeňský kraj připravil výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi...
4.5.2021
Přesně rok poté, co se objevily v nejužším centru Plzně nové vzrostlé stromy, se dnes...
Reklama