Plzeň chystá v letošním roce pro turisty řadu nových lákadel. Na co se mohou těšit?

Plzeň chystá letos pro turisty nová lákadla. Jde zejména o opravenou katedrálu sv. Bartoloměje na centrálním náměstí. Dalšími taháky budou unikátní Selský dvůr U Matoušů a nový minipivovar Proud v areálu Plzeňského Prazdroje. Otevřeny budou na jaře, jakmile to epidemická situace dovolí.

Gotická katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v ČR se po největší rekonstrukci v posledních 100 letech znovu otevře veřejnosti v červnu. Stavebníci a restaurátoři dokončují stavební úpravy a rozsáhlé restaurátorské práce na zdech, malbách, objektech, mobiliáři včetně lavic a sochy sv. Bartoloměje na vnějším průčelí. Vznikne také sociální zázemí a nové osvětlení. „Jedním z největších lákadel bude zpřístupnění podkrovních prostorů, v nichž bude zároveň nová expozice,“ řekla Petra Hanzlová, mediální zástupkyně Plzeň – TURISMUS.

Uprostřed panelového sídliště Lochotín se 18. března otevře kousek vesnické idyly – Selský dvůr U Matoušů. Díky unikátní rekonstrukci ukáže národní kulturní památka, jak se žilo sedlákům v okolí Plzně. Ve stejném měsíci bude k pravidelným prohlídkám zpřístupněn nový experimentální minipivovar Proud v bývalé elektrárně na soutoku řek Mže a Radbuzy.

Plzeň má sdílené bydlení, propojí generaci seniorů a mladých lidí

V polovině roku otevře Plzeň druhé infocentrum s vyhlídkovou věží u hlavního vlakového nádraží (první je na náměstí vedle radnice). „Městečko“ z moderních modulových kontejnerů vyroste u křižovatky Americké, Šumavské a Sirkové ulice a nabídne také obchůdky, občerstvení, kryté stojany na kola, koloběžky a další mobiliář.

Město také naplánovalo řadu festivalů. Od 4. do 25. března Smetanovské dny, od 3. do 6. června Metalfest, mezi 18. červnem a 5. zářím Industry Open (prohlídky industriálních míst a výlety historickými vozidly), 25. června Den s operou, na přelomu června a července Divadelní léto pod plzeňským nebem, v srpnu festival Na ulici, od 15. do 23. září Mezinárodní festival Divadlo a v září filmové Finále.

Plzeňská třída chce být bohatá zelení a kavárnami, z bývalé vozovny vznikne tržnice

DEPO2015 chce na jaře uspořádat oblíbený festival světla BLIK BLIK konaný od roku 2015. S výraznými českými umělci připravuje interaktivní světelnou expozici Tajuplný les.

Do konce března by měla být v Plzni unikátní výstava Plzeňská madona a krásný sloh, připravovaná sedm let. Návštěvníkům se zatím otevřela jen na několik dnů v prosinci. Na jednom místě je 43 vzácných soch madon, což se podle Západočeské galerie nikde na světě nepodařilo. V březnu se ve výstavní síni Masné krámy objeví i originál Plzeňské madony, jež po staletí neopustila svůj výklenek na hlavním oltáři plzeňské katedrály.

adp/ČTK

Včera, 18:00
Student pedagogické fakulty Patrik Vaněk se v době online výuky začal více věnovat tvorbě únikových...
21.2.2021
V dřevěných lavicích lukovského chátrajícího kostela sedí tiše už devět let desítky bíle oděných postav....
18.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.2.2021
V Plzeňském kraji, kde v poslední době výrazně roste počet lidí nakažených koronavirem, se zatím...
17.2.2021
Osm malometrážních bytů pro sociální bydlení získala Plzeň úpravou svého objektu v Doudlevcích, který dříve...
15.2.2021
Národní památkový ústav (NPÚ) chce otevřít všech deset velkých státních památek v Plzeňském kraji hned...
13.2.2021
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve...
10.2.2021
Plzeň posílí v nadcházejících mrazivých dnech pomoc bezdomovcům. Zmírní podmínky pro přijetí v azylovém Domově...
5.2.2021
Organizátoři masopustu v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zrušili masopustní průvod. Měl se konat i...
5.2.2021
Plzeňský kraj buduje na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury, bude...
4.2.2021
Divadelní adaptace slavné románové předlohy Bohumila Hrabala Postřižiny je další z premiér, které musí plzeňské...
Reklama