Plzeň připravuje prodej komplexu čtyř budov v centru u Americké

Plzeň připravuje prodej komplexu čtyř budov v centru – Komorního divadla se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s restaurací Americká 38 a činžákem Resslova 13. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města.

Do konce prvního čtvrtletí 2021 schválí zastupitelstvo záměr a podmínky prodeje, řekl radní pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS). Inkaso z prodeje, který město nechce dále odkládat, by pomohlo v příštích letech posílit rozpočet, který výrazně omezí propady daňových příjmů vinou koronaviru a plánovaného rušení superhrubé mzdy.

Soutěž vypíše Plzeň příští rok. Klíčová je podle Šloufa územní studie lokality „Mlýny“, schválená na jaře. „Z ní vyjdou základní parametry soutěže, tedy podmínky, co tam kupec může udělat. Jednak hmoty objektů, výšky a poměr služeb, obchodů, bydlení, dopravní napojení a parkovací zázemí,“ uvedl. Prodejem se bude třikrát zabývat zastupitelstvo. Nejprve bude schvalovat jeho záměr, pak oslovení konkrétních zájemců, kteří předloží akceptovatelné návrhy, a nakonec vítězného kupce, který nabídne nejvyšší cenu. „První dva kroky by se daly stihnout příští rok, ale nejsem si jistý, jestli i ten třetí, tedy odsouhlasení budoucího majitele,“ řekl Šlouf.

Kupec, který nemovitosti získá, bude muset jednat s většinovým majitelem sousedních ploch po bývalých mlýnech, firmou Verrocchio. Může s ní buď uzavřít dohodu nebo od ní pozemky koupí nebo se do soutěže přihlásí přímo Verrocchio. Pozemky mají sloužit pro dopravní obslužnost území, parkování i novou výstavbu.

Město ani jeho organizace nemají pro budovy využití. „Víme, že se s tím územím musí něco udělat. Máme územní studii a druhým krokem bude nabídka k prodeji, což bude maximum možného,“ řekl Šlouf. Nedovede si představit, že by město při současném propadu daňových příjmů našlo peníze na úpravy a opravy budov. Bude teď těžko hledat prostředky na fatální havárie, nutné přístavby škol nebo opravy trakcí MHD. „To je také důvod, proč prodáváme Peklo (kulturní dům) a polikliniku (Slovany),“ uvedl. Tyto prodeje schválili zastupitelé 9. listopadu.

6.5.2021
Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni sedmatřicetiletou ženu, která loni začátkem...
5.5.2021
Lékař z Domažlické nemocnice čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle kriminalistů je odpovědný za...
4.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Plzen.eu
4.5.2021
Paměť národa Plzeňský kraj připravil výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi...
4.5.2021
Přesně rok poté, co se objevily v nejužším centru Plzně nové vzrostlé stromy, se dnes...
3.5.2021
Za neděli přibylo v Plzeňském kraji 13 nových případů koronaviru, to je o třetinu méně...
30.4.2021
Rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace plzeňského městského Sportovního areálu Prokopávka, která začala v září 2019, je hotová....
29.4.2021
V Plzeňském kraji se příští týden otevře pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ),...
27.4.2021
V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 129 nových případů nákazy koronaviru, to je o dva...
27.4.2021
Západočeská metropole spouští velký rodinný zážitkový projekt nazvaný Plzní po stezkách. Novinka nabídne komplexní informace...
26.4.2021
S obrovským nadšením a hned po otevření nastupovaly dnes děti do plzeňských mateřských školek (MŠ)....
Reklama