Plzeň připravuje prodej komplexu čtyř budov v centru u Americké

Plzeň připravuje prodej komplexu čtyř budov v centru – Komorního divadla se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s restaurací Americká 38 a činžákem Resslova 13. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města.

Do konce prvního čtvrtletí 2021 schválí zastupitelstvo záměr a podmínky prodeje, řekl radní pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS). Inkaso z prodeje, který město nechce dále odkládat, by pomohlo v příštích letech posílit rozpočet, který výrazně omezí propady daňových příjmů vinou koronaviru a plánovaného rušení superhrubé mzdy.

Soutěž vypíše Plzeň příští rok. Klíčová je podle Šloufa územní studie lokality „Mlýny“, schválená na jaře. „Z ní vyjdou základní parametry soutěže, tedy podmínky, co tam kupec může udělat. Jednak hmoty objektů, výšky a poměr služeb, obchodů, bydlení, dopravní napojení a parkovací zázemí,“ uvedl. Prodejem se bude třikrát zabývat zastupitelstvo. Nejprve bude schvalovat jeho záměr, pak oslovení konkrétních zájemců, kteří předloží akceptovatelné návrhy, a nakonec vítězného kupce, který nabídne nejvyšší cenu. „První dva kroky by se daly stihnout příští rok, ale nejsem si jistý, jestli i ten třetí, tedy odsouhlasení budoucího majitele,“ řekl Šlouf.

Kupec, který nemovitosti získá, bude muset jednat s většinovým majitelem sousedních ploch po bývalých mlýnech, firmou Verrocchio. Může s ní buď uzavřít dohodu nebo od ní pozemky koupí nebo se do soutěže přihlásí přímo Verrocchio. Pozemky mají sloužit pro dopravní obslužnost území, parkování i novou výstavbu.

Město ani jeho organizace nemají pro budovy využití. „Víme, že se s tím územím musí něco udělat. Máme územní studii a druhým krokem bude nabídka k prodeji, což bude maximum možného,“ řekl Šlouf. Nedovede si představit, že by město při současném propadu daňových příjmů našlo peníze na úpravy a opravy budov. Bude teď těžko hledat prostředky na fatální havárie, nutné přístavby škol nebo opravy trakcí MHD. „To je také důvod, proč prodáváme Peklo (kulturní dům) a polikliniku (Slovany),“ uvedl. Tyto prodeje schválili zastupitelé 9. listopadu.

Včera, 14:09
Rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace plzeňského městského sportovního areálu Prokopávka, která začala v září 2019, významně pokročila....
25.11.2020
Cenu města Plzně obdržel vědec Jindřich Matoušek ze Západočeské univerzity v Plzni za vedení projektu automatické...
24.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
24.11.2020
Několik případů museli o víkendu řešit plzeňští městští strážníci. V západočeské metropoli se setkali s...
24.11.2020
Město nakoupí do Artotéky města Plzně další obrazy a plastiky. Letos to budou umělecká díla...
24.11.2020
Stále je ale vysoké procento záchytu pozitivních testů. Za poslední tři dny mělo 23 %...
20.11.2020
Plzeň dokončila další etapu postupné obnovy Lochotínského parku u zoologické zahrady a sídliště Vinice. Za...
20.11.2020
Plzeňské Divadlo Alfa je tradičním účastníkem Noci divadel a nevynechá ji ani letos, kdy se...
lochotínský park
19.11.2020
Výsadbou stromů a keřů v jihovýchodní části Lochotínského parku dokončila Správa veřejného statku města Plzně druhou...
19.11.2020
Nadále trvá částečná uzavírka Husovy ulice po havárii na budově děkanátu lékařské fakulty. Část římsy...
19.11.2020
Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo ve středu 18. listopadu zrekonstruovanou a rozšířenou oboustrannou odpočívku Šlovice...
Reklama