Plzeň v mrazech zesiluje pomoc bezdomovcům. Do noclehárny mohou vzít i svého psa

Plzeň posílí v nadcházejících mrazivých dnech pomoc bezdomovcům. Zmírní podmínky pro přijetí v azylovém Domově sv. Františka, zvýší v něm kapacity a zřídí takzvané teplé židle pro přečkání noci a připraví evakuační krizové středisko v areálu DEPO2015. Opatření potrvají po dobu silných mrazů, tedy nejméně dva týdny.

„V nejbližších dnech nás čekají velmi silné mrazy, proto zintenzivníme pomoc lidem bez přístřeší. Je to po vzájemné dohodě města a neziskových organizací, zapojena je také městská policie, organizace Plzeň2015, jež se stará o DEPO2015, a součinnost poskytne i útulek pro psy,“ řekl primátor Martin Baxa (ODS).

V azylovém Domově sv. Františka, který už přes čtvrtstoletí provozuje městská charita, připraví po dobu mrazů pro zájemce takzvanou teplou židli, tedy místo, kde budou moci v teple přečkat mrazivou noc. Klienti musí dodržovat provozní řád, což se týká například užití alkoholu a drog, a nesmí být nadměrně agresivní, uvedl radní David Šlouf (ODS). Pro mrazivé dny zvýší azylový dům kapacitu noclehárny ze 46 lůžek o dalších 26.

Mrazy jsou pro bezdomovce nebezpečné, mnohdy osudné. Český Krumlov pomáhá, jak jen může

Kromě toho začne 10. února v bývalé autobusové hale v DEPO2015 fungovat krizové středisko. Bezdomovci tam najdou přechodné zázemí. V provozu bude 24 hodin denně. „Maximální okamžitá kapacita bude 25 osob. Středisko vzniká na základě dohody města a zástupců neziskových organizací, kteří pracují s touto skupinou osob,“ řekl Šlouf. Město zajistí technickou pomoc, zázemí, polní lůžka, židle a podobně, provoz budou mít na starosti sociální pracovníci z neziskové organizace TADY A TEĎ. Domov sv. Františka a krizové středisko v DEPO2015 by podle něj měly stačit, aby poskytly pomoc a zázemí všem bezdomovcům, kteří o to budou stát.

Psy lidí, kteří se uchýlí do Domova sv. Františka, převezou strážníci do útulku, kde jim zajistí kotec, stravu a v případě potřeby i ošetření. „Umístění bude zdarma po dobu pobytu jejich majitele v Domově sv. Františka. Do střediska v DEPO2015 si budou moci vzít psa s sebou,“ řekl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD).

Na louce

Azylové domy organizace Na počátku pomáhají. Maminky v nouzi zde najdou zázemí

Ve spolupráci s ordinací praktického lékaře, která už deset let díky magistrátu funguje v Domově sv. Františka, zajistilo město testování lidí bez domova na koronavirus. Testy jich podstoupily už desítky. „Většina měla negativní výsledek, takže lze zatím konstatovat, že se mezi těmito osobami nákaza plošně nešíří,“ řekla náměstkyně primátora pro sociální věci Eliška Bartáková (ANO). Po dohodě s neziskovými organizacemi bude zajištěno testování antigenními testy i v DEPO2015.

Bezdomovcům, kteří z různých důvodů odmítají přijmout jakoukoli nabízenou službu a zůstávají na ulici i v mrazu, terénní pracovníci charity rozdávají potravinové balíčky, oblečení, deky, spacáky a karimatky, uvedl vedoucí Domova sv. Františka Džemal Gerbani.

Dnes, 12:36
V Plzeňském kraji je velký zájem o očkování dětí proti onemocnění covid-19. Proto Fakultní nemocnice...
Dnes, 12:21
Unikátní nález hlásí přírodovědci z Tachovska. V malé příhraniční rezervaci Ostrůvek na Tachovsku objevili 90...
Dnes, 10:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:30
Celkem pět lidí se srazilo při noční nehodě, která se o víkendu stala v centru...
Dnes, 09:25
K vážné nehoda ženy na elektrokole došlo na Šumavě na cyklostezce u rozcestí Na ztraceném...
Dnes, 09:22
 Železná Ruda, která je největším rekreačním centrem v Plzeňském kraji, chystá pro místní i návštěvníky...
Dnes, 07:31
Velký požár vypukl v o víkendu na jižním Plzeňsku. V Chotěšově vyhořela hala opravny zemědělských...
24.7.2021
  Vyšetřování velmi závažného a komplikovaného případu ukončili v těchto dnech plzeňští kriminalisté. Po téměř...
24.7.2021
Milovníci létání si v těchto dnech přijdou na své v mázhausu plzeňské radnice. Dozví se...
23.7.2021
Těžko uvěřitelný případ vyšetřují klatovští policisté. Zatím neznámý cizinec hned dvakrát fyzicky napadl strážce Národního...
23.7.2021
 Na devíti místech Plzeňského kraje se dnes rozjelo očkování bez předchozí registrace. Přibližně tři desítky...
Reklama