Plzeň v mrazech zesiluje pomoc bezdomovcům. Do noclehárny mohou vzít i svého psa

Plzeň posílí v nadcházejících mrazivých dnech pomoc bezdomovcům. Zmírní podmínky pro přijetí v azylovém Domově sv. Františka, zvýší v něm kapacity a zřídí takzvané teplé židle pro přečkání noci a připraví evakuační krizové středisko v areálu DEPO2015. Opatření potrvají po dobu silných mrazů, tedy nejméně dva týdny.

„V nejbližších dnech nás čekají velmi silné mrazy, proto zintenzivníme pomoc lidem bez přístřeší. Je to po vzájemné dohodě města a neziskových organizací, zapojena je také městská policie, organizace Plzeň2015, jež se stará o DEPO2015, a součinnost poskytne i útulek pro psy,“ řekl primátor Martin Baxa (ODS).

V azylovém Domově sv. Františka, který už přes čtvrtstoletí provozuje městská charita, připraví po dobu mrazů pro zájemce takzvanou teplou židli, tedy místo, kde budou moci v teple přečkat mrazivou noc. Klienti musí dodržovat provozní řád, což se týká například užití alkoholu a drog, a nesmí být nadměrně agresivní, uvedl radní David Šlouf (ODS). Pro mrazivé dny zvýší azylový dům kapacitu noclehárny ze 46 lůžek o dalších 26.

Mrazy jsou pro bezdomovce nebezpečné, mnohdy osudné. Český Krumlov pomáhá, jak jen může

Kromě toho začne 10. února v bývalé autobusové hale v DEPO2015 fungovat krizové středisko. Bezdomovci tam najdou přechodné zázemí. V provozu bude 24 hodin denně. „Maximální okamžitá kapacita bude 25 osob. Středisko vzniká na základě dohody města a zástupců neziskových organizací, kteří pracují s touto skupinou osob,“ řekl Šlouf. Město zajistí technickou pomoc, zázemí, polní lůžka, židle a podobně, provoz budou mít na starosti sociální pracovníci z neziskové organizace TADY A TEĎ. Domov sv. Františka a krizové středisko v DEPO2015 by podle něj měly stačit, aby poskytly pomoc a zázemí všem bezdomovcům, kteří o to budou stát.

Psy lidí, kteří se uchýlí do Domova sv. Františka, převezou strážníci do útulku, kde jim zajistí kotec, stravu a v případě potřeby i ošetření. „Umístění bude zdarma po dobu pobytu jejich majitele v Domově sv. Františka. Do střediska v DEPO2015 si budou moci vzít psa s sebou,“ řekl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD).

Na louce

Azylové domy organizace Na počátku pomáhají. Maminky v nouzi zde najdou zázemí

Ve spolupráci s ordinací praktického lékaře, která už deset let díky magistrátu funguje v Domově sv. Františka, zajistilo město testování lidí bez domova na koronavirus. Testy jich podstoupily už desítky. „Většina měla negativní výsledek, takže lze zatím konstatovat, že se mezi těmito osobami nákaza plošně nešíří,“ řekla náměstkyně primátora pro sociální věci Eliška Bartáková (ANO). Po dohodě s neziskovými organizacemi bude zajištěno testování antigenními testy i v DEPO2015.

Bezdomovcům, kteří z různých důvodů odmítají přijmout jakoukoli nabízenou službu a zůstávají na ulici i v mrazu, terénní pracovníci charity rozdávají potravinové balíčky, oblečení, deky, spacáky a karimatky, uvedl vedoucí Domova sv. Františka Džemal Gerbani.

Včera, 18:00
Student pedagogické fakulty Patrik Vaněk se v době online výuky začal více věnovat tvorbě únikových...
21.2.2021
V dřevěných lavicích lukovského chátrajícího kostela sedí tiše už devět let desítky bíle oděných postav....
18.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.2.2021
V Plzeňském kraji, kde v poslední době výrazně roste počet lidí nakažených koronavirem, se zatím...
17.2.2021
Osm malometrážních bytů pro sociální bydlení získala Plzeň úpravou svého objektu v Doudlevcích, který dříve...
15.2.2021
Národní památkový ústav (NPÚ) chce otevřít všech deset velkých státních památek v Plzeňském kraji hned...
13.2.2021
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve...
5.2.2021
Organizátoři masopustu v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zrušili masopustní průvod. Měl se konat i...
5.2.2021
Plzeňský kraj buduje na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury, bude...
4.2.2021
Divadelní adaptace slavné románové předlohy Bohumila Hrabala Postřižiny je další z premiér, které musí plzeňské...
MHD v Plzni
3.2.2021
Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) spustily nový web jízdních řádů. Ten překvapí svým inovativním vzhledem,...
Reklama