Plzeňský skvost se po třech letech otevře veřejnosti. Opravy vyšly na miliony

Katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni se po tříleté rekonstrukci otevírá návštěvníkům. „Bude to svátek svátků. Myslím si, že má rozměr události, kterou člověk zažije jednou za život,“ řekl mimo jiné ke znovuotevření katedrály plzeňský biskup Tomáš Holub. Připomněl, že katedrála se dočkala rozsáhlé rekonstrukce po 100 letech, a že jde tedy skutečně o mimořádný projekt.

Oprava přišla na zhruba 115 milionů korun, naprostou většinu pokryla dotace z Evropské unie. Přispělo na ni také město Plzeň, které si uvědomuje, že katedrála je s Plzní neodmyslitelně spjatá. „Katedrála sv. Bartoloměje je jedním z nejdůležitějších a nejznámějších symbolů Plzně. Vídám ji každý den a vždy mně ohromí ta masa kamene, která dominuje nejen náměstí Republiky, ale díky své věži, jež je s výškou 102,26 metru nejvyšší kostelní věží v naší republice, i celému městu. Plzeň a katedrála sv. Bartoloměje jsou spolu propojeny už mnoho staletí a toto spojení je třeba udržet, a proto město Plzeň přispělo na rozsáhlou revitalizaci interiérů katedrály. Už v roce 2017 jsme s Biskupstvím plzeňským podepsali smlouvu, že město poskytne na opravu katedrály dar ve výši jeden a půl milionu korun,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

V letech 2019 a 2020 pak byly z rozpočtu kanceláře primátora poskytnuty dotace na revitalizaci včetně rozšíření prohlídkové trasy uvnitř katedrály. Předloni to bylo 250 tisíc korun, loni 200 tisíc korun. Město také podpořilo desítkami tisíc i propagaci katedrály a její věže. „Plzeň – TURISMUS, příspěvková organizace města Plzně, bude v nově otevřené katedrále zajišťovat několikrát týdně komentované prohlídky nové expozice v podkroví kostela spojené s výstupem na věž a prohlídky interiéru katedrály,“ doplnila vedoucí kanceláře primátora Běla Bakulová.

Kompletní oprava katedrály obnášela stavební i restaurátorské práce, na nichž se podílely desítky lidí. Čistily se stěny a klenby, restaurovaly se kaple, kůr, presbytář, oltáře, do desítek restaurátorských ateliérů putovaly sochy a obrazy. Během oprav bylo nutné zpevnit a opravit i některé klenby. Restaurováním prošla i jedna z nejcennějších gotických madon v České republice – Plzeňská madona, vyrobená zřejmě před rokem 1384.

Zdroj : TK Biskupství plzeňské, TZ město Plzeň

Dnes, 14:21
Žena z Plzně vyrazila na „nákupy“ vybavena alobalem a dalšími potřebami k obelstění detekčních rámů...
Dnes, 14:09
Rozsáhlý požár zachvátil v úterý odpoledne rodinný dům v obci Maršovy Chody na Tachovsku. S...
Dnes, 13:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:28
Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy přijala letos 133 z více než 2 600 uchazečů o...
Dnes, 08:26
Odchovanec plzeňského hokeje Jakub Pour podepsal dvouletou smlouvu s týmem Chicago Blackhawks. Po reprezentačních zkušenostech...
Včera, 15:45
Těžkým zraněním skončila zběsilá jízda na motorce pro osmatřicetiletého muže v Osvračíně na Domažlicku. Na...
Včera, 15:39
Podmíněný trest padl u domažlického okresního soudu. Primáře místní nemocnice uznal soudce vinným z usmrcení...
12.6.2021
Dvě základní školy v Sušici omezily kvůli výskytu koronaviru výuku v některých třídách a děti...
11.6.2021
Ke zmatenému muži vyjížděli policisté do Stříbra na Tachovsku. Mladíkovi se filmová postava zjevila zřejmě...
11.6.2021
Jedním z nejvýznamnějších dnů je pro plzeňský klub 11. červen. Je to totiž den , kdy...
11.6.2021
Osm století historie i současnost šumavského kostela svatého Mořice na Mouřenci u Annína přibližuje nová...
Reklama