Prázdné prostory našly využití. Plzeň z nich vytvořila městské sociální byty

Plzeň v březnu dokončila výstavbu dvaceti nových bytů na Nové Hospodě ve svém objektu v Prostřední 48. I nové byty poslouží, stejně jako téměř sedm desítek stávajících bytů, k bydlení seniorům a osobám se zdravotním postižením. Avšak jeden byt získá do nájmu Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni pro své studenty, kteří budou pomáhat nájemníkům.

„Město Plzeň v posledních několika letech systematicky buduje nájemní byty pro lidi, jimž by mohlo hrozit sociální vyloučení, ať již jde o seniory, samoživitele a samoživitelky, rodiny s více dětmi či osoby se zdravotním postižením nebo mladé lidi opouštějící dětské domovy. Vždyť loni jsme například dokončili a předali sociální byty ve Veleslavínově ulici, v minulých týdnech byly dány do užívání sociální byty v ulici U Radbuzy 8 nebo velkometrážní byt v Palackého 16, jenž je určen právě pro mladé lidi, kteří opustili dětský domov. A nyní jsme dokončili výstavbu dvaceti nových bytů v městském objektu v Prostřední 48. A ještě připomínám, že už druhým rokem běží výstavba sociálních bytů na Zátiší, která je asi největším městským bytovým projektem v naší republice. Postavíme tam 179 sociálních bytů. První z nich jsou již téměř dokončeny a už se o ně mohou hlásit nájemci prostřednictvím nového systému žádostí o městské byty, který jsme spustili loni v létě, nebo prostřednictvím Kontaktního místa pro bydlení v Jagellonské ulici. Nájemné v městských sociálních bytech je samozřejmě nižší než nájemné komerční,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Budova v Prostřední 48 je ve stoprocentním vlastnictví města a před výstavbou nových bytů v ní bylo 69 sociálních bytů pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

Chybí vám cyklostezka či chodník? Plzeň vyzývá občany k vyplnění Názorové mapy dopravy

„Z nevyužívaných nebytových prostor vzniklo dvacet nových malometrážních bytů o dispozicích 1+kk, těch je 14 a mají plochu o cca 30 metrech čtverečních, a šest bytů je 2+kk o zhruba 40 metrech čtverečních,“ uvedl radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf. Dodal, že byty jsou samozřejmě vybaveny kuchyňskou linkou, do které byl osazen dřez s baterií, sklokeramická deska a digestoř. Součástí každého bytu je koupelna s toaletou, umyvadlem, sprchovým koutem a topným žebříkem.

„Stavební úpravy objektu se však nesoustředily pouze na nové byty, ale i na zlepšení komfortu bydlení pro stávající obyvatele. Uvnitř objektu jsme vyměnili oba výtahy, a to jak evakuační, tak i osobní. Všem stávajícím bytům byly osazeny nové protipožární vstupní dveře s kováním. Opraveny jsou i chodby domu včetně výměny podlahových krytin. Všechny protipožární dveře na chodbách jsou také nové a ve stejném designu jako jsou vchodové dveře do bytů. Vnitřní společné prostory jsou nově vymalovány. Změnou prošel i exteriér, neboť celý dům má i s přilehlou bývalou jídelnou zateplenou fasádu. V rámci prací na exteriéru budovy byly opraveny a natřeny protikorozní barvou balkony stávajících bytů a opraveny terasy, které slouží všem obyvatelům domu,“ vyjmenoval David Šlouf. Dodal, že město Plzeň chce i v Prostřední 48 pokračovat v projektu mezigeneračního bydlení, jež už například běží ve Veleslavínově ulici, kde jeden ze sdílených sociálních bytů obývají senioři a druhý mladí lidé, kteří opustili dětský domov, a vzájemně si pomáhají. „Domluvili jsme s Katedrou sociologie Západočeské univerzity v Plzni a jeden byt v Prostřední 48 budou obývat její studenti oboru sociální práce,“ uvedl David Šlouf.

Školní jídelny po prázdninách otevírají. Využít je může i veřejnost

Upozornil dále, že město dbá na to, aby místo žilo a nebylo vyloučenou lokalitou, proto jsou nebytové prostory za výhodných podmínek pronajaty provozovatelce prodejny se smíšeným zbožím, která nově zajišťuje i služby České pošty. Ve zmíněné bývalé jídelně nově sídlí pobočka Mezigeneračního centra TOTEM. To nabízí nejen obyvatelům Prostřední 48 nejrůznější zájmové a volnočasové aktivity. V objektu je i lékařská ordinace. „A město Plzeň už několik let provozuje v domě sociální poradenství. Odborník například pomůže se zajištěním osobní péče, vyřízením různých sociálních příspěvků i jiných žádostí a podobně,“ připomněl David Šlouf.

Vedoucí oddělení správy Odboru bytového Magistrátu města Plzně Jan Souček upozornil, že celkové náklady na vybudování 20 nových sociálních bytů v Prostřední 48 a na revitalizaci tohoto objektu si vyžádali 43,6 milionu korun z vlastních finančních prostředků města Plzně.

Dnes, 13:38
V původním režimu opět funguje Domažlická nemocnice, která se v únoru specializovala výhradně na péči...
Včera, 10:46
V Plzni se 17. května otevře první část východního městského okruhu, nazvaná Plaská - Na...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Podporu filmové tvorby schválili zastupitelé na svém dubnovém jednání. Už v březnu pak Rada Plzeňského...
19.4.2021
Ruční granát našel o víkendu na půdě jednoho bytového domu v Plzni starší muž. Dal...
15.4.2021
Odborníci katedry germanistiky a slavistiky Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni se podíleli na vzniku...
13.4.2021
Stěny panelových i jiných domů, garáží, průmyslových objektů, stěny mostů či ohradní zdi a další...
13.4.2021
Letní školy Západočeské univerzity v Plzni se připravují na letošní sezónu. Přihlášky už přijímá největší...
12.4.2021
V Plzni se dnes po šesti týdnech znovu otevřely prodejny dětského oblečení. Umožnilo to rozvolnění...
9.4.2021
Zlepšení veřejného prostoru pro cestující v kombinaci se sjednocením designu mobiliáře městské hromadné dopravy jsou témata...
8.4.2021
První půlrok vlády nového vedení Plzeňského kraje zásadně ovlivnila pandemie. Těžká situace regionu podpořila spolupráci...
Reklama