Problémem Plzeňského kraje zůstává doprava, zdravotnictví a vznik montoven. Tak to vidí političtí lídři

 Dostupnost zdravotní péče, zlepšení dopravní obslužnosti regionu i otázka bezpečnosti v souvislosti s vysokými počty zahraničních agenturních pracovníků v průmyslových parcích v kraji budou jedny z hlavních témat sněmovních voleb v Plzeňském kraji.

Vzhledem k rozlehlosti kraje a koncentraci většiny obyvatel do několika větších měst patří zlepšení dopravní obslužnosti i v odlehlejších částech regionu dlouhodobě k tradičním předvolebním tématům, stejně tak jako dostupnost zdravotní péče, neboť ve dvou ze sedmi okresů kraje není nemocnice. V anketě se na tom shodla většina lídrů politických stran, které mají podle průzkumů největší šanci dostat se po volbách do Poslanecké sněmovny. V anketě nejsou zahrnuty odpovědi hnutí Přísaha, která v Plzeňském kraji zatím nezveřejnila svého lídra.

Jaké jsou podle vás největší problémy Plzeňského kraje a jaké jsou možnosti jejich řešení?

ANO, lídr Jan Volný

Problém: Plzeňský kraj není významně lidnatý, ale rozlohou je jeden z největších. Proto je jeho dlouholetý problém dopravní dostupnost. Další problematika je zdravotnictví a neuspokojivá situace kolem výrobních a skladových lokalit u dálnice D5.

ČSSD, lídr Robin Šín

Problém: Nedostatek nájemních bytů a vysoké ceny nemovitostí. Bezpečnost obyvatelstva s ohledem na větší množství zahraničních agenturních pracovníků. Zajištění dostatečné zdravotní péče na celém území kraje.

KSČM, lídr Jiří Valenta

Problém: Zahraniční zaměstnanci, činnost pracovních agentur, růst podílu montoven na úkor kvalifikované práce s přidanou hodnotou, sociální problémy v místě ubytování zahraničních zaměstnanců, nárůst kriminality, zaměstnávání zahraničních zaměstnanců bez pracovního povolení. Zajištění a udržení kvality, dostupnosti a šíře zdravotní a lékařské péče v Plzeňském kraji.

Piráti a STAN, lídr Josef Bernard (STAN)

V dopravě je třeba zařadit do priorit plné zdvojkolejnění a elektrifikaci trati Praha – Plzeň – Domažlice – Mnichov a vznik společného česko-německého týmu. V zemědělství chybí podpora udržitelného zemědělství a lesnictví. Řešením je jedině změna vlády, jejíž členové jsou v této oblasti v obrovském konfliktu zájmu. Systém evropských dotací do zemědělství podporuje zejména produkci, méně nebo vůbec prvky pro eliminaci eroze půdy, zadržování vody v krajině, rozvoj diversity a podobně. V energetice chybí koncept rozvoje chytré elektrické sítě s důrazem na vyváženost mezi diversifikovanou a centrální energetickou sítí, není prakticky žádná podpora obnovitelných zdrojů energie – instalace fotovoltaiky či větrné elektrárny je očistec. Nápravou je vláda s vizí v oblasti energetiky. V ochraně přírody chybí koncepty plošných adaptačních opatření v krajině pro posílení diversity, schopnosti zadržovat vodu, chybí jasný směr a všeobecná edukace společnosti v oblasti globálního oteplování. V hospodářství je nastaven systém pro velké a silné, enormní byrokratická zátěž, zbytečné předpisy a komplikované procesy pro živnostníky a malé podnikatele. Nápravou je výměna vlády za vládu, která chápe potenciál v inovacích a podnikavosti malých a středních podnikatelů.

SPD, lídr Marie Pošarová

Problém: Chybí okresní nemocnice na Tachovsku, růst montoven na orné půdě, který neustále narůstá, včetně kriminality agenturních pracovníků a bezdomovectví, problematika podnikání.

SPOLU, lídr Martin Baxa (ODS)

Problém: Vzhledem k územní struktuře Plzeňského kraje, jehož velkou část tvoří venkovské oblasti, vidím jako hlavní regionální problém dostupnost služeb, zdravotnictví a školství.

Trikolora Svobodní Soukromníci, lídr Jan Dočekal (Svobodní)

Problém: Plzeňský kraj je krásné místo a v zásadě žádné kritické problémy nemá. Mezi ty menší patří import agenturních pracovních sil do montoven a s tím související zhoršení bezpečnostní situace, dále horší dopravní obslužnost v odlehlých obcích, problémy s kůrovcem v NP Šumava, chybějící nemocnice v Tachově a případně výstavba plánovaného úložiště jaderného odpadu.

Zdroj: ČTK

Dnes, 11:37
Město Plzeň opět zpříjemní konec prázdnin hlavně rodinám s dětmi. I letos připravilo oblíbenou Sportmanii Plzeň...
Dnes, 10:13
Středeční tragická srážka vlaků zvedla na západě Čech obrovskou vlnu solidarity. Poté, co se při...
Dnes, 08:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:00
K požáru bytu došlo na plzeňském sídlišti Vinice. Z okna bytu v pátém patře v...
Včera, 13:58
Tradiční výletní místo Domažlicka už je opět přístupně turistům. Vrchol Čerchova byl po tři týdny...
Včera, 09:05
Dva vlaky se dnes krátce po osmé ranní srazily na Domažlicku. Tři lidé zemřeli, více...
Včera, 08:58
Šok a doslova děsivý zážitek si odneslo několik zákazníků plzeňského obchodního centra na Borech ve...
Včera, 07:51
Do plzeňského kostela u františkánů se po téměř osmi desítkách let vrací zvon. Váží čtyři...
3.8.2021
Přeštice na jižním Plzeňsku zahajují rekonstrukci střediska volného času a také projektují nový krytý bazén.
3.8.2021
Velká kontrolní akce, do které se zapojili policisté Městského ředitelství Plzeň společně s pracovníky Krajské...
3.8.2021
Pořádný šok zažili cestující nočního autobusu MHD v Plzni na Slovanech. Na zastávce do vozu přistoupila...
Reklama