V Plzni už září velký vánoční strom

O první adventní neděli, 29. listopadu, po 17. hodině se rozzářil na náměstí Republiky vánoční strom města Plzně. V letošním roce je jím přibližně 15 metrů vysoká jedle, kterou městu darovali majitelé z Kařezu na Rokycansku.

Strom rozsvítili primátor města Plzně společně s biskupem plzeňským Tomášem Holubem, současně přednesli občanům svá vánoční přání. Kvůli nepříznivé epidemické situaci se nemohlo uskutečnit oblíbené společné rozsvícení za přítomnosti tisíců Plzeňanů. Lidé o něj však nepřišli. Sledovali jej ze svých domovů na Facebooku města Plzeň.eu, internetových stránkách města a na regionální televizi ZAK TV.

Rozsvícení vánočního stromu patří k naší plzeňské tradici, která nám otevírá adventní čas. Bohužel letos nám situace neumožní se potkat na plzeňském náměstí. I přes to se nemůžeme o vánoční strom a jeho rozsvícení ochudit. Máme za sebou měsíce první a druhé vlny koronaviru, které nás přivádí do obtížných situací. O to důležitější je, abychom se v této době zastavili a uvědomili si, že se blíží krásné týdny strávené s našimi blízkými,“ řekl v úvodu svého vánočního slova primátor Martin Baxa. „Přeji vám, abyste strávili adventní čas co nejlépe, s radostí a pohodou. Společně vše zvládneme a překonáme. Koronavirová krize nám ukázala, že solidarita mezi námi v našem městě fungovala a funguje a snad do nového roku vykročíme s lepšími zprávami,“ dodal Martin Baxa.

Biskup plzeňský Tomáš Holub ve svém vánočním poselství přednesl občanům, aby se v této zvláštní době soustředili na nejdůležitější věci. „Až budete procházet plzeňským náměstím Republiky, naleznete zde strom, betlém a světlo na stromě. Strom je znamení života a stojí, protože má hluboké kořeny, díky kterým může stát vzpřímeně. Ať je pohled na strom pro vás vzpomínkou a poděkováním pro ty, kteří nás drží v této nelehké době. Světlo na stromě ať je pro vás světlem na konci tunelu v této neradostné době. V letošním roce podruhé bude betlém bez Ježíška až téměř do Štědrého dne. Do prázdných jeslí můžete vkládat svá přání, co vás tíží – Ježíška vložíme do této těžké reality. Požehnaný adventní čas,“ uvedl ve svém proslovu biskup plzeňský Tomáš Holub.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskutečnilo v neděli 29. listopadu. Vánoční atmosféru navodily od 17 hodin koledy v jazz-rockovém hávu v podání kapely Ivana Audese a sólistky Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni Soni Hanzlíčkové Borkové, držitelky Umělecké ceny města Plzně. Strom se rozzářil po svátečním slovu primátora města Plzně Martina Baxy a plzeňského biskupa Tomáše Holuba, kteří tentokrát nestáli poblíž stromu, ale jeho rozsvícení zajistili ze střechy Hotelu Central.

Vánoční jedli zdobí loni pořízená výzdoba, která je obohacena novými prvky s motivem sněhové vločky. Ten si Plzeňané sami vybrali v anketě, jež probíhala v září na městském webovém portálu a Facebooku. Vánoční strom vybíralo město letos zhruba z deseti nabídek, jako nejvhodnější vyhodnotili odborníci právě jedli bělokorou, i když ji museli dopravit z větší vzdálenosti než v minulých letech. Letos, podobně jako loni, darovala vánoční strom městu soukromá osoba. Město se snaží, pokud je to jen trochu možné, každý rok druhy stromů obměňovat. Loni vybralo smrk ztepilý, předloni douglasku tisolistou.

Kromě vánočního stromu zdobí centrum města tradičně i prvky vánočního osvětlení. Počet ulic a lokalit je zhruba stejný jako vloni. Jedná se především o ulice přiléhající k náměstí Republiky, dále Klatovskou třídu, Americkou ulici, Smetanovy sady, Pražskou ulici, Chodské náměstí, sady Pětatřicátníků a další. Letos se vrátily v nové podobě oblíbené vánoční prvky na stromy do sadů Pětatřicátníků. Mnoho dalších prvků vánoční výzdoby připravily rovněž jednotlivé městské obvody z vlastních rozpočtů.

26.2.2021
V bývalých kancelářích Plzeňských městských dopravních podniků v objektu Palackého 16 vybudovalo město Plzeň velkometrážní byt o...
24.2.2021
Student pedagogické fakulty Patrik Vaněk se v době online výuky začal více věnovat tvorbě únikových...
21.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.2.2021
V dřevěných lavicích lukovského chátrajícího kostela sedí tiše už devět let desítky bíle oděných postav....
18.2.2021
V Plzeňském kraji, kde v poslední době výrazně roste počet lidí nakažených koronavirem, se zatím...
17.2.2021
Osm malometrážních bytů pro sociální bydlení získala Plzeň úpravou svého objektu v Doudlevcích, který dříve...
15.2.2021
Národní památkový ústav (NPÚ) chce otevřít všech deset velkých státních památek v Plzeňském kraji hned...
13.2.2021
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve...
10.2.2021
Plzeň posílí v nadcházejících mrazivých dnech pomoc bezdomovcům. Zmírní podmínky pro přijetí v azylovém Domově...
5.2.2021
Organizátoři masopustu v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zrušili masopustní průvod. Měl se konat i...
5.2.2021
Plzeňský kraj buduje na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury, bude...
Reklama