Výstava v Plzni představí kostel, který proslavila slavná pohádka Anděl Páně

Osm století historie i současnost šumavského kostela svatého Mořice na Mouřenci u Annína přibližuje nová výstava v mázhauzu plzeňské radnice.

Fotografie, kopie dokumentů i trojrozměrné exponáty mapují historii jednoho z nejstarších dochovaných šumavských kostelů, jehož stavba podle odborníků začala v první třetině 13. století. Řekl to autor výstavy Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který o kostel pečuje a pořádá v něm řadu akcí.

„Mouřenec je v mnoha ohledech unikátní památka. Ukrývá středověké fresky a zvon ze 14. století a jeho součástí je barokní kostnice. Příběh kostela je velmi pestrý a zejména ve 20. století v něm najdeme řadu dramatických událostí, které souvisely s válkami, poválečným odsunem německy mluvícího obyvatelstva, nástupem komunistického režimu a následnou devastací kostela,“ popsal Milota. Díky společnému úsilí Němců a Čechů se podařilo kostel, zchátralý za minulého režimu, zachránit. V posledních letech je podle Miloty opět vyhledávaným cílem poutníků nebo turistů a stalo se z něj duchovně-kulturní centrum na okraji Šumavy. Popularitu románsko-gotickému Mouřenci zajistil i režisér Jiří Strach, který tam před lety natočil část pohádek Anděl Páně a Tři životy.

Plzen.eu

Osvobození bez svobody. Tak se jmenuje nová výstava v Plzni

Na výstavě v Plzni návštěvníci uvidí například kopii prvního zápisu z mouřeneckých matrik, píšťalu ze zničených a rozkradených varhan, 3D model kostela, fotografii z koncertu Hradišťanu nebo z natáčení Strachovy pohádky. Přečíst si mohou také příběhy o navrácené lebce nebo oltářních dvířkách vydražených na aukčním portálu.

„Chtěla bych pozvat na výstavu do Plzně všechny lidi z obou stran hranice. Expozice ukazuje staleté spojení dvou sousedů, a to i přesto, že každý z nich patří k jiné národnosti. Důležité jsou tolerance a přátelství,“ doplnila spoluautorka výstavy Margrit Kaiserová z podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen, který před lety zaplatil opravu zdevastovaného kostela. Výstava bude v mázhauzu do 25. června.

Zdroj: ČTK

Dnes, 14:21
Žena z Plzně vyrazila na „nákupy“ vybavena alobalem a dalšími potřebami k obelstění detekčních rámů...
Dnes, 14:09
Rozsáhlý požár zachvátil v úterý odpoledne rodinný dům v obci Maršovy Chody na Tachovsku. S...
Dnes, 13:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:28
Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy přijala letos 133 z více než 2 600 uchazečů o...
Dnes, 08:26
Odchovanec plzeňského hokeje Jakub Pour podepsal dvouletou smlouvu s týmem Chicago Blackhawks. Po reprezentačních zkušenostech...
Včera, 15:45
Těžkým zraněním skončila zběsilá jízda na motorce pro osmatřicetiletého muže v Osvračíně na Domažlicku. Na...
Včera, 15:39
Podmíněný trest padl u domažlického okresního soudu. Primáře místní nemocnice uznal soudce vinným z usmrcení...
12.6.2021
Dvě základní školy v Sušici omezily kvůli výskytu koronaviru výuku v některých třídách a děti...
11.6.2021
Ke zmatenému muži vyjížděli policisté do Stříbra na Tachovsku. Mladíkovi se filmová postava zjevila zřejmě...
11.6.2021
Jedním z nejvýznamnějších dnů je pro plzeňský klub 11. červen. Je to totiž den , kdy...
10.6.2021
Turisté, kteří přijedou příští rok na jaře do Železné Rudy už se budou moci vykoupat...
Reklama