• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Po jídle z restaurace v Hradci Králové má 89 lidí zdravotní obtíže, 38 z nich trpí salmonelózou

  5.4.2023
  Doris Drienová

  Počet lidí se zdravotními obtížemi po jídle z jedné z restaurací v centru Hradce Králové se zvýšil na 89. Salmonelóza byla dosud potvrzena u 38 z nich. Konkrétní zdroj zdravotních obtíží zatím není objasněn, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Několik vzorků hygienici odeslali do Národní referenční laboratoře k dalšímu doručení. Výsledky by hygienici měli znát v příštím týdnu. Údaje jsou ke středečním 10:00.

  „Aktuálně máme nahlášeno celkem 89 osob se zdravotními obtížemi, které uvádějí jako společný znak konzumaci pokrmů ve stejné provozovně stravovacích služeb v době od úterý 28. března 2023 do soboty 1. dubna 2023,“ uvedla Krejčí.

  Podle webu iSport je jedním z těchto lidí také elitní hokejový útočník Hradce Králové Kevin Klíma. Podle webu měl silné střevní potíže a horečku.

  Při kontrole provozovny hygienici odebrali 25 vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. „Výsledky by měly být k dispozici v první polovině příštího týdne. Zaměstnanci byli zároveň odesláni na vyšetření s ohledem na vyloučení možného nosičství nákazy,“ uvedla Krejčí.

  Hygienici nařídili uzavření provozovny a její sanitaci. „Případné opětovné otevření bude možné až po ověření účinnosti přijatých opatření a rozhodnutí KHS,“ dodala mluvčí.

  Krajským hygienikům byl v neděli 2. dubna po 13:00 nahlášen z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) výskyt zdravotních obtíží u několika lidí, kteří jedli v uvedené restauraci. Ve FN HK od té doby ošetřili okolo 50 lidí v souvislosti s tímto případem, z toho pět lidí dvakrát. Většina z nich byla po ošetření propuštěna do domácí péče.

  „Hospitalizováno bylo pět lidí, z toho tři děti,“ řekl ve středu v 10:30 Zdeněk Tušl z hradecké FN HK.

  Zástupci restaurace se již dříve na facebooku zákazníkům omluvili. Jde o restauraci v historickém centru stotisícového Hradce Králové, která nabízela asijskou kuchyni.

  Současný případ je svým rozsahem srovnatelný s tím před pěti lety, také ten se stal v centru Hradce Králové, ale v jiném stravovacím zařízení. V červnu 2018 po požití kuřecího kebabu se zeleninou v bistru v centru Hradce Králové onemocnělo 81 lidí, z nichž 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Akutní otravu lidem tehdy způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. Provozovatel bistra dostal od hygieniků pokutu 250.000 korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte